Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

COMPUTERWORLD Számítástechnika



A már korábban is a Cisco eszköztárához tartozó CDN (Content Delivery Networking )technológia egyes elemei körülbelül egy éve álltak össze teljes ,végponttól végpontig működő technológiává -kezdi el a bemutatásukat Zeisel Tamás ,a Cisco rendszermérnöke .


Ma egy ,az internetet aktívan használó cég nem csupán sávszélességet és webkiszolgáló-üzemeltetést vásárol a szolgáltatótól ,hanem azt is elvárja ,hogy az elérhető technológia szintjén mindent tegyen meg az ő weboldalára belépő ügyfeleinek a "komfortérzetéért ",beleértve a maximális rendelkezésre állást ,terheléselosztást ,útvonal-optimalizálást .


Ezt támogatja a CDN különböző optimalizálási megoldásokkal .


Három területet fog át a CDN :a tartalomtól függő útválasztást (CR -Content Routing ),a tartalomtól függő terheléselosztást (CS -Content Switching )és a tartalomszétosztást (CED -Content Edge Delivery ).


Az első terület ,a tartalomtól függő útválasztás -bár szerencsésebb lenne terheléstől függő útválasztásnak hívni -kifejezetten a világ számos helyén kiszolgálót üzemeltető multinacionális nagyvállalatok számára fontos .


Ezeket a kiszolgálóikat földrajzilag általában úgy helyezik el ,hogy minél egyenletesebben legyenek terhelve .


Amikor tehát valaki beírja a böngészőbe az xyz.com webcímet ,akkor a DNS-kiszolgáló annak a webkiszolgálónak az IP-címét küldi el ,amelyiktől az adott időpontban várhatóan a leggyorsabb kiszolgálást kapja .


Egyáltalán nem biztos ,hogy ez a hozzá távolságban legközelebb eső kiszolgáló ,mert elképzelhető ,hogy az éppen túlterhelt ,míg az időeltolódás miatt a másik kontinensen lévőnek sokkal több a szabad erőforrása .


Az is elképzelhető ,hogy a közelebb lévő kiszolgálóhoz vezető hálózati szakasz éppen annyira túlterhelt ,hogy érdemesebb egy távolabb lévő kiszolgálóhoz fordulni .


A folyamatosan változó feltételek miatt nem lehet statikusan beállítani az útválasztók számára ,hogy egyszerűen mindig a legközelebbi kiszolgálóhoz irányítsák az ügyfelet .


A Cisco két ,a fenti problémát megoldó Content Routert kínál ,a 4450-est és a 4400-ast .


A 4450-est úgy tervezték ,hogy illeszkedjék be a teljes CDN-láncba ,a 4400-as önállóan is használható .


Tegyük fel ,hogy az említett cég négy kiszolgálót üzemeltet .


A DNS- kiszolgáló a Content Routerhez továbbítja az ügyfél IP-címre vonatkozó kérését ,az pedig egyszerre mind a négy webkiszolgáló előtt lévő CRA-val (Content Routing Agenttel )rendelkező útválasztónak elküldi a kérést .


Az CRA-k a DNS-kiszolgálónak válaszolnak ,és amelyik válasza előbb ér oda ,a DNS annak az IP-címét közli a böngészővel .


A webkiszolgáló általában fizikailag nem egyetlen gép ,hanem az oldalra skálázás (scale out )jegyében több ,azonos tartalommal rendelkező kiszolgáló (kiszolgálófarm ),s közöttük valamilyen terheléselosztó (load balancing )mechanizmus működik .


Ez lehet szoftveres megoldás is ,a Cisco erre a célra a Content Switch eszközét ajánlja ,ez a közös hozzáférési pontja a kiszolgálófarmnak ,a böngésző az ő IP-címét ismeri ,rajta keresztül kommunikál a kiszolgálókkal .


A Content Switch (CS )osztja szét a beérkező kéréseket a kiszolgálók között .


Ehhez figyelnie kell a kiszolgálók terhelését és válaszidejét ,ami nem oldható meg egy egyszerű pinggel .


Van átmeneti tároló (proxy )funkciója is ,ehhez pedig -mivel az átmeneti tárolást a http-állomány fejlécében tiltják vagy engedélyezik -az alkalmazások szintjéig kell "belenéznie "a csomagokba .


Például egy webkamera képe vagy az árfolyamlista nyilván nem tárolható .


A kényelmes elektronikus kereskedelemhez figyelni kell a cookie-kat is .


Például ha valaki a webfarm egyik kiszolgálóján összeválogatott néhány árut ,majd váratlan más elfoglaltsága miatt lebontotta a kapcsolatot (a nyitott port vonzza a behatolókat !),ha egy fél óra múlva újra bejelentkezik ,akkor a terheléselosztónak ugyanarra a kiszolgálóra kell irányítania .


Mindebből következik ,hogy a CS nagy teljesítményű hardvert igényel ,de megbízhatóbbnak tartják a szoftver alapú terheléselosztásnál ,és szoftversemleges ,nem kötődik egyetlen operációs rendszerhez sem .


A különböző helyeken lévő kiszolgálók közötti tartalomszétosztást és a szinkronitás fenntartását a Content Engine eszközök segítik .


Rugalmasan konfigurálható ,hogy milyen tartalmat ,mikor és hová továbbítsanak automatikusan .


Átmeneti tárolóként is működve csökkentik a sávszélességigényt .


A CDN egységes rendszer ,de egyes elemei külön-külön is megvalósíthatók .


A Content Routing iránt Magyarországon valószínűleg kicsi lesz az érdeklődés ,a Content Switching -mint robusztus terheléselosztó technológia -azonban komoly piacra számíthat .


Csórián Sándor

A dokumentumban összesen 30 mondat ezen belül 86 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 231 főnévi csoport, 66 jelzői melléknévi szerkezet, 46 határozószói csoport, 7 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 580 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály