Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

COMPUTERWORLD Számítástechnika



Szakértők szerint bármiféle üzleti tevékenység legfontosabb eleme a számítógépeken tárolt információ .


Így létfontosságú ,hogy ezeket az adatokat képesek legyünk biztonságosan tárolni ,és hatékonyan tudjuk felhasználni őket .


A két dolog között ugyanakkor egyensúlyt kell teremteni .


E kényes folyamatról beszélt lapunknak Gál Sándor ,a Synergon üzleti és biztonsági tanácsadási üzletágának vezetője .


Manapság a cégek kettős szorításban élnek .


Egyrészt nagy szükségük van az informatikára ,különben lemaradnak a versenyben .


Másrészt már a bevezetési szakaszban megmutatkozik a biztonság szükségessége ,hiszen enélkül sebezhetővé válnak az adatok és az üzleti folyamatok .


A cégvezetőknek biztosaknak kell lenniük abban ,hogy rendszereik és kommunikációs hálózataik védve vannak a jelentősebb hibák ,a szándékos károkozás és az elégtelen kontrollok okozta kockázatok ellen .


Ugyanakkor az üzleti életben és a technológiában tapasztalható gyors változások nagyobb biztonsági és ellenőrzési kihívásokkal ,illetve jóval kisebb reakcióidővel szembesítik a cégeket .


Az informatikán belül rendkívül fontos ezért az emberi tényező -hangsúlyozza Gál Sándor .


Egyrészt fontosak a komplex rendszerekbe életet lehelni képes szakemberek ,másrészt lényeges ,hogy a többiek kövessék őket ,folyamatosan képezzék magukat .


Egy felmérés adatai szerint az informatikai veszteségek 80 százaléka belülről jön ,képzetlen ,rosszindulatú vagy egyszerűen csak hanyag felhasználók ,munkatársak révén .


A Synergon számára az üzlet ,a biztonság és az informatika szavak egyforma súlyúak .


Az informatikának az üzleti célokat kiszolgáló eszköznek kell lennie ,ugyanakkor a biztonság is az üzleti célokból eredeztethető .


Ha egy vállalat rendelkezik üzleti stratégiával ,máris levezethető ,milyen informatikai stratégiát alakítson ki hozzá .


Ennek során az is kiderül ,hogy mi az ,amit védeni kell ,melyek azok az információk ,amelyeket nem szabad ellenőrizetlenül kiengedni .


A folyamat az ügyfél környezetének ,tevékenységének a megismerésével kezdődik .


Ha már lehet tudni ,milyenek az üzleti folyamatai ,az is körvonalazódik ,hogyan lehet képes támogatni ezeket a folyamatokat az informatika .


Ebből a kapcsolatból sok minden kiderül ,még az ügyfél számára is adódhat újdonság ,például ,hogy mik a prioritások ,mire kell összpontosítani -húzza alá Gál Sándor a tételt ,miszerint a tanácsadásban nincs helye agnoszticizmusnak .


Mindezek ismeretében a Synergon segít felépíteni az informatikai stratégiát ,és biztonsági ,illetve informatikai átvilágítást is végez .


Ez utóbbi esetében hármas követelményrendszernek kell megfelelni :a bizalmasságnak ,a sértetlenségnek és a rendelkezésre állásnak .


E triumvirátus azonban nemcsak az informatikára vonatkozik ,hiszen a különféle tevékenységeket különböző épületekben végzik a munkatársak ,ezért gondoskodni kell fizikai és adminisztratív védelemről egyaránt .


Informatikai átvilágításkor sem csak a hármas követelményrendszer kerül terítékre ,hanem a költséghatékonyság ,a pénzügyi keretek és a jogszabályok ,előírások betartása is .


Ha már van stratégia ,ismert a cég ,és lehet tudni ,hol vannak a kockázatok ,sor kerülhet a biztonsági és az informatikai működtetési szabályzatok kidolgozására .


A Synergon mindezt BPR-ral is tudja támogatni :a csapat feltérképezi az üzleti folyamatokat ,majd szükség esetén újratervezi azokat .


Rajta van a Synergon szolgáltatói palettáján az üzleti folytonossági tervek készítése is ,bár ennek jelentőségét a magyar vállalatok még nem ismerték fel teljes egészében .


Fontos lenne pedig ,mert általa csökkenthetők az informatikai és biztonsági kockázatok .


A Synergon üzleti és biztonsági tanácsadási tevékenységében elsősorban az amerikai székhelyű és magyar tagozattal is rendelkező informatikai auditorok szövetsége ,az ISACA (Information Systems Audit and Control Association )világszerte elfogadott CISA (Certified Information System Auditor ,minősített információsrendszer-auditor )bejegyzésére épít .


Ilyennel öt munkatárs rendelkezik a társaságnál .


A nemzetközi módszertanokon kívül a Synergon saját tapasztalatain alapuló módszertant is kidolgozott .


A szolgáltatásokat a cég mindazonáltal nem tudja ömlesztve nyújtani az ügyfeleknek .


Ha valaki informatikai vagy biztonsági stratégiát kér ,ezt a Synergon nem köti össze a teljes láncolattal ,mert véleménye szerint a folyamatban feltétlenül kell lennie szünetnek is .


Az ügyfél ekkor vagy független harmadik felet kér fel az auditálásra ,vagy saját maga végez kontrolltevékenységet ;a következő ,fejlesztési lépésben pedig ismét pályáztatja a Synergont .


A lényeg Gál Sándor szerint ,hogy a folyamatban lehetőleg független döntési helyzetek is legyenek .


Gál Sándor e tevékenység vezetői tanácsadási (management consulting )jellegét hangsúlyozta .


Ennek során fontos ,hogy az ügyfél saját házán belül meglévő lehetőségeket a pénzügyi és a technológiai hatékonyság szempontjai között fel lehessen deríteni és ki lehessen aknázni .


A tanácsadó feladata a különböző hatékonysági szempontok és a biztonság érvényesülésének a megtalálása .


Minthogy a Synergon megoldásszállító ,a tanácsadás után nemcsak leírja javaslatait ,hanem ,felkérés esetén ,képes azok megvalósítására is .


Egy biztonsági átvilágítási ,informatikai auditálási folyamat időtartama több tényezőtől függ .


Ilyen a cégek mérete ,felkészültsége ,tisztában vannak -e saját magukkal ,volt -e már ott üzleti folyamatelemzés .


Ideális esetben egy felmérés három hét alatt megvalósítható ,ha viszont teljesen az alapoktól kell indulni ,s nagy a vállalat ,eltarthat akár három hónapig is .


A projekt elején mindig tisztázni kell ,milyen mélyre kell hatolni ,mennyire széles területet kell átfogni .


Mártonffy Attila

A dokumentumban összesen 43 mondat ezen belül 121 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 280 főnévi csoport, 111 jelzői melléknévi szerkezet, 51 határozószói csoport, 24 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 721 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály