Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

COMPUTERWORLD Számítástechnika



A matematika természete .


Reuben Hersh kötete igyekszik megváltozatni az emberek fejében a matematikáról kialakult képet .


A szerző véleménye szerint helytelen dolog a matematikát ideák ,absztrakt fogalmak elkülönült világaként kezelni :a "matematizálás "lényege nem lezárt ,kristálytiszta struktúrák megismerése vagy felfedezése ,hanem a hétköznapokban felvetődő problémák intuíción alapuló ,a már meglevő ismeretekre alapuló próbálgatásos megoldása ,s ezek a megoldási kísérletek gyakran tele vannak tévedéssel ,vagy zsákutcába futnak .


A kötet megismerteti az olvasót a matematika jellegzetességeival ,történetével ,s megpróbálja lefejteni a matematikáról azt az örökös szigorúságból ,merő racionalitásból szőtt burkot ,amelytől a matematika idegen testnek tűnhet az embei kultúrában .


A szerzőnek ez már második ilyen kötete magyar nyelven ;az elsőt -azt Philip Davisszel közösen írta -A matematika élménye címmel jelentette meg a Műszaki Könyvkiadó ,még 1984-ben .


(Reuben Hersh :A matematika természete .Typotex Kiadó ,2000 )


A nyelvi ösztön .


Még soha nem találkoztam olyan emberrel ,akit ne érdekelt volna a nyelv -írja az MIT-n működő szerző kötetének előszavában .


Azoknak ,akik szeretik a nyelvet ,azt szeretné megmutatni ,hogy a mindennapi beszéd gazdagságában és eleganciájában jóval több rejlik etimológiai érdekességeknél és a nyelvi stílus szabályszerűségeinél .


A népsze-rű tudományos irodalom kedvelőinek azt ,hogy mi húzódik meg a legújabb felfedezések (eszes újszülöttek ,neurális hálózatok ,a gyengeelméjű nyelvzsenik ,a minden nyelv ősanyjának keresése mögött ),hogy miért van sok nyelv a világon ,és felnőttkorban miért is nehéz nyelvet tanulni .


A nyelvészeknek egységes képet igyekszik felrajzolni erről a hatalmas ,egymással látszólag össze nem függő területekből álló tudományról ,a mindennapi olvasónak pedig szójátékok ,a költészet ,a retorika és a szellemesség alapelveit ,példákat a popkultúra ,a mindennapi gyermeknyelv és a felnőttek nyelvének területéről .


(Steven Pinker :A nyelvi ösztön .


Hogyan hozza létre az elme a nyelvet ?


Typotex Kiadó ,1999 )


Agyunk által világosan .


Ez a kötet keresztmetszetet ad az agykutatásról ,a mesterséges intelligencia kutatásának egyik fontos ihletőjéről és mozgatójáról .


Szerzőjének meggyőződése ,hogy ideje lenne megvetni az elme modern biológiai elméletének alapjait .


Az ő felfogásának középpontjában a darwini természetes kiválasztódás "belsővé tétele "áll :a neuronális ember .


Ezzel a kötettel az volt a célja ,hogy felkeltse az olvasó érdelődését az idegrendszert kutató tudományok iránt .


Néhány fejezetcím :A "lélek szerve "az ókori Egyiptomtól a boldog békeidőkig ...;Az agy alkatrészei ;Az "életszellemek ";A tettek mezején ;Mentális tárgyak ;A gének hatalma ;Epigenezis ;Az emberré válás .


(Jean-Pierre Changeux :Agyunk által világosan .


A neuronális ember avagy az agykutatás keresztmetszete .


Typotex Kiadó ,2000 )

A dokumentumban összesen 23 mondat ezen belül 48 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 174 főnévi csoport, 51 jelzői melléknévi szerkezet, 15 határozószói csoport, 6 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 341 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály