Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

COMPUTERWORLD Számítástechnika



Ezt az előbb említett megfelelő szervezést RAID-szinteknek nevezik .


A RAID0 nem kínál adatvédelmet ,csak bitszinten szétdarabolja az adatokat ,s ezzel lerövidíti az elérési időt ,s a felhasználható kapacitás megegyezik a teljes lemezkapacitással .


A RAID1 a lemez tükrözése ,vagyis az adatokat egyszerre két lemezre visszük fel ,s ha az egyiken hiba támad ,akkor a másikról még elérhetjük az adatokat .


Ez egyszerű módszer ,de a hasznos kapacitás csak fele a lemezek összkapacitásának .


A RAID2 a védelmet nem adó 0-s szintet (az adatok lemezek közötti bitszintű szétosztását )adatvédelmi kóddal (Hamming-kóddal )egészíti ki ;ettől a hasznos kapacitás erősen lecsökken (8 adatbitre 5 javító bit jut ),cserébe viszont a RAID2 kijavítja az egy bitjükben hibás bájtokat .


Felírási sebessége egyetlen lemez írásának sebességével egyenlő ,s ha nagy blokkokat olvas ,akkor olvasási sebessége nagyobb egyetlen lemezénél .


A RAID3 szintén a nullás szintből indul ki ,de az adatokhoz paritást rendel ,s azt egy következő merevlemezen rögzíti .


A lemezeknek egymással szinkronban kell futniuk ,akárcsak a RAID2 lemezeinek ,ennek is lassú tehát az írási sebessége ,ha rövid adatblokkokat írunk ;igazán gyorsan a nagy blokkokat olvassa .


A paritás a hiba észlelésére és bájtonként egy bit hiba javítására alkalmas .


A RAID4 hasonlít a RAID3-ra ,de a paritásképzés a szektor és az adatforgalom szintjén folyik .


Ha nagy blokkokat kell átvinni ,akkor a hozzáférési sebesség a lemezek 1. kép .A kártya és a csatlakozómerevlemezekszámával arányosan íráskor és olvasáskor is .


A RAID5 a 4-es szint továbbfejlesztése azzal ,hogy a paritás is szétosztva kerül fel a lemezekre .


Ezzel a technikával a rövid blokkok írását gyorsították fel a hosszú blokkok írási sebességének rovására ;a rö-vid blokkok olvasási sebessége nagyobb ,mint egyetlen lemezé .


Ennek a RAID5-nek a továbbfejlesztésével állt elő a RAID6 ;abban megkettőzték a paritást ,így a RAID6 a hibajavításban is többet tud (két hibás blokkot is kijavíthat ),mindezt az írási sebesség rovására .


Az eddigi szabványosított szinteken felül van még a RAID7 ,de csak a Storage Computer alkalmazza :ez a 3-as és a 5-es szintek intelligens összeolvasztása ,így a hozzáférési sebesség mindig gyorsabb ,mint egyetlen lemezé .


Vannak továbbá vegyes rendszerek ;azok két technika összefésüléséből adódtak ,ilyen például a 0/1 .


Ebben a tükrözés és az adatszétosztás keveredik ,paritást ez sem használ .


Bármely szinten (az egyestől kezdve )üzem közben is ki lehet cserélni az elromlott meghajtót (ha arra alkalmas a merevlemez illesztése ,illetve a vezérlőegység ).

A dokumentumban összesen 18 mondat ezen belül 71 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 156 főnévi csoport, 44 jelzői melléknévi szerkezet, 18 határozószói csoport, 3 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 376 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály