Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



Ma szinte minden esetben merevlemezen tároljuk a számítógépen kezelt adatokat ,illetve a rajta telepített programokat .


Nem mellékes tehát ,hogy milyen módon tudjuk használatba venni a gépbe épített merevlemezeket ,illetve hogyan tudjuk megőrizni a rajtuk tárolt adatok épségét .


A lemezkezelés műveleteinek tehát a merevlemezeken tárolt adatok megszervezésében és karbantartásában is szerepe van .


Ezért a jelen fejezetben leírjuk ,


hogyan lehet a számítógép helyi merevlemezeit logikai lemezekké szervezni ;


a logikai lemezeken mikor ,miért ,milyen állományrendszert célszerű használni ;végül


milyen eszközökkel védhetjük meg az adatokat a lemezek megsemmisülése vagy meghibásodása esetén is .


Kizárólag helyi merevlemezekről beszélünk ,vagyis nem foglalkozunk azokkal a lemezekkel ,amelyekhez a számítógép felhasználója hálózaton keresztül fér hozzá .


Az egyes helyi merevlemezeket fizikai lemezeknek is nevezzük ,utalva arra ,hogy minden merevlemez külön kis fémdoboz a számítógép belsejében .-Elsősorban a merevlemezek tehetnek arról ,hogy a modern számítástechnikában sokszor összekeveredik a lemez és a meghajtó fogalma :a merevlemezek esetén ugyanis a meghajtó és a lemez szorosan egybe van építve ,és nem választható szét .


A fizikai lemezek területét használat előtt logikai lemezekké kell szerveznünk .


A logikai lemez az az egység ,amely a felhasználó számára külön lemezként jelenik meg ,vagyis alapértelmezés szerint önálló betűjele van ,és egységes állományrendszer ,vagyis egyetlen könyvtárszerkezet található rajta .


Egy fizikai lemezen több logikai lemez is lehet ,de természetesen szervezhetjük úgy is a merevlemezeket ,hogy a lemez teljes területét egyetlen logikai lemezként kezeljük ;sőt ,a Windows NT-ben és a Windows 2000-ben összetett logikai lemezek is létrehozhatók ;ezek több különálló fizikai lemez (rész)területeit fogják össze .


Az állományrendszer valójában több ,mint a logikai lemez könyvtárszerkezete .


Olyan adatstruktúra ,amely meghatározza ,hogy a lemezen az operációs rendszer milyen elvek szerint helyezi el a könyvtárakat és az állományokat ,és hogyan tartja nyilván őket .


Ez nagyrészt meghatározza azt is ,hogy az állományokról milyen adatok tárolhatók ,és milyen karbantartási vagy adatvédelmi műveletek végezhetők el rajtuk .


Egy logikai lemezen értelemszerűen egyetlen állományrendszer lehet ,ám különböző logikai lemezek különböző -a Windows 2000 számára ismert -állományrendszerekkel is megformázhatók .


A logikai lemezeken az állományrendszer ugyanis a lemez megformázásával alakítható ki .


A Windows 2000 több különböző állományrendszer használatát támogatja ,amelyek között lényeges különbségek vannak ,s ez nem mellékes a lemezkarbantartás szempontjából sem .


Fejezetünk második részében ezért a különféle állományrendszerek jellemzőit is ismertetjük .


Az adatvédelem ebben a fejezetben elsősorban az adatok épségének -integritásának -megőrzését jelenti .


Vagyis a lemezek meghibásodása vagy megsemmisülése ellen védekezünk ,és nem az illetéktelen hozzáférést próbáljuk megakadályozni (arról a 2. és az 5. fejezet szól részletesebben ).


Ez egyrészt azzal jár ,hogy lemezeink állapotát rendszeresen figyelnünk kell ,és a kisebb szerkezeti hibákat ki kell javítanunk ,illetve -ha lehet -meg kell előznünk .


Ez a lemezkarbantartás .


Másrészt gondoskodnunk kell az adatok épségéről abban az esetben is ,ha a merevlemez meghibásodik vagy megsemmisül :ehhez az adatokról biztonsági másolatot kell készíteni .


A fejezet végén ennek eljárásait is bemutatjuk .


Az illetéktelen hozzáférés elleni védekezésnek azonban vannak olyan eszközei ,amelyek csak egyetlen állományrendszerben -az NTFS 5-ben -alkalmazhatók :ez az állományok titkosítása és a hozzájuk tartozó hozzáférési jogok (engedélyek )szabályozása .


Ezért az NTFS 5 állományrendszer ismertetésekor ismertetjük a titkosítást és szót ejtünk a hozzáférési jogok tárolásáról is (de beállításukat csak az 5. fejezetben írjuk le ).


Felhívjuk az Olvasó figyelmét ,hogy a jelen fejezetben leírt műveletek -kevés kivétellel -fenn vannak tartva a rendszergazdák számára .


Vagyis a logikai lemezek létrehozásához ,törléséhez ,formázásához ,konvertálásához stb.


Az Administrators Rendszergazdák felhasználócsoport tagjának kell lenni .


A kivételek az állományok titkosítása (ez minden felhasználó számára elérhető )és a biztonsági mentés (amelyet a rendszergazdákon kívül az arra kijelölt személyek -a Backup Operators Biztonságimásolat-felelősök csoport tagjai -is elvégezhetnek ).

A dokumentumban összesen 31 mondat ezen belül 88 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 225 főnévi csoport, 77 jelzői melléknévi szerkezet, 30 határozószói csoport, 12 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 562 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály