Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



Hibatűrő kombinációk csak a Windows 2000 kiszolgáló oldali változataiban (Windows 2000 Server ,Advanced Server ,Datacenter Server )hozhatók létre ,ezért itt csak definíciószerűen ismertetjük őket .


A hibatűrő lemezkombinációkat a RAID szabvány szerint osztályozzuk .


A RAID a Redundant Array of Independent (vagy Inexpensive )Disks kifejezés rövidítése ,jelentése független (vagy olcsó )lemezek redundáns tömbje .


A RAID különböző szintjei különböző hatékonyságot képviselnek .


Mivel a hibatűrő köteteken hibajavító információt kell tárolni ,a kötet teljes fizikai kapacitása nem használható fel hasznos adatok tárolására .


Adott RAID-szint megvalósításának költségét ezért lehet a hasznos és a teljes kapacitás arányában is vizsgálni .


A RAID 1. szintje a lemeztükör (mirrored volume ,a Windows 2000 szóhasználatában tükrözött kötet ).


Ebben két dinamikus lemez azonos nagyságú részterülete vesz részt .


A két terület tartalma megegyezik ,a másolatot az operációs rendszer folyamatosan fenntartja .


A lemeztükör két része nem egyenrangú :az operációs rendszer az első területről olvas ,de amikor írni kell a kötetre ,az adatok automatikusan felíródnak mindkét lemezre .


Ez a legegyszerűbb hibatűrő struktúra :egyszerűen fenntart egy teljes másolatot a kötet teljes tartalmáról .


Emiatt itt a legrosszabb a hasznos és a teljes kapacitás aránya (adott kötetkapacitás megvalósítása kétszeres költséggel jár ),de a hibatűrő struktúrák között a lemeztükör a leggyorsabb ,mert íráskor nem kell elvégeznie a hibajavító kódolás számelméleti műveleteit .


Ezenkívül a lemeztükörről lehet operációs rendszert indítani ,és a Windows 2000 rendszerkönyvtára is lehet tükrözött köteten .


A RAID 5. szintje a hibajavító információval ellátott csíkozott kötet (a Windows 2000-ben RAID-5 kötetnek -RAID-5 volume -nevezik ).


A kötetet legalább három dinamikus lemez azonos nagyságú részterületei alkotják .


Az adatok felírása szétosztva ,64 Kbyte-os blokkokban történik ,ám minden blokksorozathoz létrejön egy úgynevezett paritásblokk .


Ha a RAID-5 kötetben négy dinamikus lemez vesz részt ,akkor a rendszer minden három adatblokk mellé létrehoz és felír egy paritásblokkot .


Ha egy merevlemez meghibásodása miatt elvész az egyik adatblokk ,akkor helyreállítható a maradék két adatblokk és a paritásblokk segítségével .


Ha a paritásblokk vész el ,megmaradnak az adatblokkok .


A RAID-5 kötet tehát egy fizikai lemez meghibásodása esetén képes tovább működni ,ám kettő vagy több lemez meghibásodását már nem viseli el .


A RAID-5 köteteken a paritásblokkok mindig más lemezre kerülnek ,nincs kitüntetett paritáslemez ,mint a RAID 3. és 4. szintjében (amelyet a Windows 2000 egyébként nem valósít meg ).


A RAID-nek 0. szintje is van :ez nem más ,mint a csíkozott kötet ,vagyis azonos lemezterületek közötti szétosztott adattárolás redundancia -hibatűrés -nélkül .


Megjegyezzük ,hogy a kiszolgáló környezetekben a fenti módon ,szoftverrel megvalósított hibatűrő rendszereket csak akkor célszerű használni ,ha hardveres megoldás -SCSI-alapú RAID lemezalrendszer -nem áll rendelkezésre (például anyagi okokból ).

A dokumentumban összesen 23 mondat ezen belül 62 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 151 főnévi csoport, 67 jelzői melléknévi szerkezet, 22 határozószói csoport, 7 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 399 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály