Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



A lemezek karbantarthatóságát és teljesítményét nagyban befolyásolja a rájuk jellemző helyfoglalási egység nagysága .


(A helyfoglalási egységet nevezik klaszternek -cluster -is ,de ebben a könyvben nem használjuk ,mert összekeverhető a fürttel -cluster ;az utóbbi egyfajta összetett alkalmazáskiszolgálót jelent ,amely fizikailag több ,hálózatban összekapcsolt számítógépből áll .)


A helyfoglalási egység az a legkisebb egység a lemezen ,amelyet az állományrendszer az állományok számára kiutal .


Általában egy vagy több szektorból áll ;a szektor a fizikai lemez geometriájában a legkisebb tárolási egység ,kapacitása a legtöbb PC-rendszerben 512 byte .


Ha tehát egy logikai lemezen a helyfoglalási egység nagysága 4 Kbyte -vagyis a helyfoglalási egységek 8 szektorból állnak -,akkor egy 7 Kbyte-os állomány felírásához két helyfoglalási egység (8 Kbyte-nyi lemezterület )kell ,egy 312 byte-os állomány felírásához pedig egy (4 Kbyte-nyi lemezterület ).


Az állományrendszernek valamilyen nyilván kell tartania az egyes helyfoglalási egységeket ,és azt is ,hogy az egyes állományok mely helyfoglalási egységekben helyezkednek el .


A fentiek miatt az egyes állományok nem pontosan a méretüknek megfelelő lemezterületet foglalják el .


Minden állomány végén marad némi elpocsékolt lemezterület (a fent említett 312 byte-os állomány esetében 3784 byte ),mivel egy helyfoglalási egység csak egy állományhoz használható fel .


Megkülönböztetjük tehát az állomány méretét és az általa elfoglalt lemezterületet .


Azt a jelenséget ,amikor a helyfoglalási egységek kitöltetlensége miatt lemezkapacitás vész el ,belső tördelődésnek nevezzük .


Minél kisebb a helyfoglalási egység ,annál hatékonyabban használható ki a lemez kapacitása .512 byte-os helyfoglalási egység esetén például a 312 byte-os állomány tárolása csak 200 byte-ot pocsékol el ,míg 32 Kbyte-os helyfoglalási egységgel ugyanez 32 456 byte (az utóbbi a 2 Gbyte-os FAT-kötetek helyfoglalási egysége ).


De minél kisebb a helyfoglalási egység ,annál nagyobb a nyilvántartási teher az állományrendszeren ,hiszen azonos lemezkapacitás mellett több -esetleg sokkal több -helyfoglalási egységet kell nyilvántartani .


Egy pontosan 2 Gbyte-os logikai lemezen a helyfoglalási egységek száma 512 byte-os helyfoglalási egység mellett 4 194 304 ;ha a helyfoglalási egység 4 Kbyte ,ugyanez a szám 524 288 .


Emiatt kisebb helyfoglalási egység mellett csökkenhet az állományrendszer teljesítménye is ,mert nem mindegy ,hogy egy 8 Kbyte-os állományt két vagy 16 darabból kell -e összeállítani .


Emellett megnövekszik a külső tördelődés vagy egyszerűen csak tördelődés (fragmentation )veszélye is .


A logikai lemezen a helyfoglalási egységek sorszámuk -címük -alapján folytonos sort alkotnak .


Ha üres logikai lemezre felírunk egy állományt ,az állományrendszer igyekszik az állományt úgy elhelyezni ,hogy folytonosan egymás után következő helyfoglalási egységekre kerüljön .


Ha sok állomány van a lemezen ,és ezek közül letörlünk néhányat ,"lyukak "keletkeznek a lefoglalt helyfoglalási egységek sorában :a lemezen levő szabad terület elveszíti folytonosságát .


Emiatt egy nagyobb állomány felírásakor előfordulhat ,hogy nincs akkora folytonos szabad részterület ,amelyen az állomány elfér .


Ekkor az operációs rendszer mindenképpen több részletben írja fel az állományt ;ezek a részletek pedig aránylag távol helyezkednek el egymástól .


Ha az állományok változnak -növekszenek ,csökkennek ,törlődnek -,akkor a szabad terület óhatatlanul tördelődik ,és ebből egyenesen következik az állományok tördelődése is .512 byte-os helyfoglalási egység esetén egy 2 Gbyte-os köteten akár 2000 darabra is széteshet a szabad terület .


Azt mondják ,hogy a külső tördelődés jelentősen csökkentheti az állományrendszer teljesítményét .


Ez akkor igaz ,ha a tipikus lemezművelet nagyméretű állományok folyamatos elolvasása vagy beírása .


Ha a konkurensen futó programok egymástól függetlenül sok kicsi ,különböző állományokra vonatkozó kérést adnak ki ,csökken a tördelődés jelentősége -ahogy csökken az igény a folyamatos állományolvasásra vagy -írásra is .


A külső tördelődés bizonyos esetekben megszüntethető vagy csökkenthető úgynevezett tördeltségmentesítő (defragmenter )programokkal .


De ha nagyon sok a helyfoglalási egység ,és nagyon sokfelé esett szét a szabad terület ,ezek sem tudnak hatékonyan működni .


Célszerű ezért korlátozni a helyfoglalási egységek számát ,ehhez pedig nagyobb méretet kell választani .


Igen ám ,de nagyobb helyfoglalási egység esetén növekszik a belső tördelődéssel elpocsékolt lemezterület .


Ezért meg kell találni az egyensúlyt :a tapasztalatok szerint a mai 4-16 Gbyte-os lemezeken a 4 Kbyte-os helyfoglalási egység megfelelőnek látszik .

A dokumentumban összesen 29 mondat ezen belül 93 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 205 főnévi csoport, 103 jelzői melléknévi szerkezet, 49 határozószói csoport, 8 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 606 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály