Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



Időről időre célszerű megvizsgálni a logikai lemezek állományrendszerének épségét .


Az itt előforduló hibák nemritkán a fizikai lemez meghibásodására is utalnak .


A megelőzésszerűen elvégzett lemezellenőrzés nagy kellemetlenségektől kímélheti meg a rendszergazdát és a felhasználót ,mert segít megelőzni a nagyobb mértékű adatvesztéseket .


A lemezellenőrzésnek két fázisa van :


A konzisztencia-ellenőrzés az állományrendszer logikai struktúráját vizsgálja :összehasonlítja a több példányban tárolt táblázatokat (FAT ,MFT stb. ),ellenőrzi az állományok által elfoglalt területek nyilvántartását és az állományok attribútumait .


Eközben felszínre hozza azokat a foglaltként megjelölt területeket ,amelyekhez nem tartozik állománybejegyzés a könyvtárakban .


Ilyen logikai hibák -a fizikai lemez hibáin kívül -akkor keletkezhetnek ,ha a számítógépet előzőleg szabályos leállítás nélkül kapcsolták ki ,illetve váratlan rendszerleállás történik .


A felületellenőrzés a logikai lemez teljes tartalmát megvizsgálja olvashatóság szempontjából ,külön az állományok tartalmát ,illetve a lemez szabad területét .


Ez a vizsgálat a lemezfelület hibáit hivatott felszínre hozni ;ennek során a rendszer megkeresi és megjelöli az esetleges hibás szektorokat .


A leghatékonyabb -és a legtöbb visszajelzést adó -lemezellenőrzés parancssorból ,a chkdsk parancs segítségével végezhető el .


Indítsuk el a Windows 2000 parancssorát :a Programs Programok menü Accessories Kellékek almenüjéből válasszuk a Command Prompt Parancssor parancsot !


(Alternatív megoldás :a Start menüből válasszuk a Run Futtatás parancsot ,majd az Open Megnyitás mezőbe írjuk be :cmd ,és üssük le az ENTER billentyűt !)


Ha csak konzisztencia-ellenőrzést szeretnénk végezni ,használjuk a következő parancsot:chkdsk d:ahol d: az ellenőrzendő logikai lemez betűjele .


Ha ki is szeretnénk javíttatni a lemez hibáit ,achkdsk d: / fparancsot kell kiadnunk ,ahol az f kapcsoló a fix (javítás )szó rövidítése .


Ha felületellenőrzésre is szükség van ,ezt a parancsot használhatjuk:chkdsk d: /f /r


Ha az ellenőrzendő lemez egyes állományait éppen használja a rendszer ,az állományrendszer javítása nem hajtható végre ,mert ahhoz a chkdsk programnak a teljes lemezt kizárólagos használatra zárolnia kell .


Mindig van például használatban levő állomány a rendszerkönyvtárt tartalmazó meghajtón (többnyire C: ),mert a Windows 2000-nek folyamatosan szüksége van a lapozóállományra ,a rendszerleíró adatbázis állományaira és más rendszerállományokra is .


Ha a chkdsk d: /f vagy a chkdsk d: /f /r parancs kiadásakor a kérdéses lemez nem zárolható ,a chkdsk felajánlja ,hogy elvégzi az ellenőrzést a rendszer következő elindításakor .


Ha a program kérdésére az Y I betűvel válaszolunk ,a következő rendszerindítás alkalmával elindul az autochk nevű program ,és elvégzi az előírt ellenőrzési feladatokat .


A program működéséről és a lemez állapotáról szóló jelentés az alkalmazásnaplóba kerül ,amely az Event Viewer Eseménynapló programmal tekinthető meg .


(Az eseménynaplók bővebb leírását lásd a 3. fejezetben !)

A dokumentumban összesen 21 mondat ezen belül 58 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 164 főnévi csoport, 44 jelzői melléknévi szerkezet, 17 határozószói csoport, 7 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 391 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály