Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



A felhasználók két lépcsőben férhetnek hozzá az általuk igényelt erőforráshoz :először jogot kell szerezniük magának a rendszernek a használatára ;ez a bejelentkezést ,pontosabban a hitelesítést jelenti ,amely háromféleképpen történhet :Bejelentkezés helyben ,vagyis interaktívan azon a számítógépen ,amelyen a kívánt erőforrás található ;a felhasználót a számítógép saját felhasználó-adatbázisa tartja nyilván .


Hitelesítés hálózaton keresztül :az erőforrást tartalmazó számítógéphez a felhasználó hálózaton keresztül csatlakozik .


Nevének és jelszavának hitelesítése is a hálózaton keresztül történik ,de az erőforrást tartalmazó -távoli -számítógép saját felhasználó-adatbázisa alapján .


Ennek során előfordulhat ,hogy a felhasználó a távoli számítógéphez nem ugyanazzal a névvel és jelszóval fér hozzá ,amellyel saját számítógépén bejelentkezett .


Ez abban az esetben történik így ,ha a felhasználó a saját számítógépén annak helyi adatbázisában van nyilvántartva ;a távoli számítógép nem fogadja el hitelesnek a saját számítógépen való bejelentkezést .


Tartományi bejelentkezés :a hálózat számítógépei és felhasználói tartományba vannak szervezve ;a felhasználók nem a számítógépek saját felhasználó-adatbázisában ,hanem a tartomány címtárában vannak nyilvántartva .


A felhasználót a címtárt kezelő tartományvezérlők egyike hitelesíti ,bármelyik számítógépen is jelentkezik be .


A tartomány többi számítógépe a tartományvezérlő által elvégzett hitelesítést megbízhatónak tekinti ,így ha a felhasználó bejelentkezett a tartományba ,elviekben a tartomány bármelyik számítógépén hozzáférhet erőforrásokhoz .


Abból ,hogy a felhasználó a fenti módok egyikén bejutott a rendszerbe -hozzáfért a számítógéphez -,nem következik ,hogy szabadon használhatja a rendszer valamennyi erőforrását .


Az erőforrások mellett általában fel van tüntetve ,hogy a rendszer nyilvántartott felhasználói közül ki és milyen műveleteket végezhet rajta .


Ezek a hozzáférési jogok vagy a Windows 2000 szóhasználatával engedélyek (permissions ).


Nem minden számítógépes erőforráshoz tartozhatnak hozzáférési jogok -nem lehet például a FAT vagy FAT32 rendszerű lemezeken tárolt állományokhoz való hozzáférést helyben szabályozni .


Ez nagyban múlik azon a mechanizmuson ,amellyel az operációs rendszer kezeli az adott erőforrást :a hozzáférési jogok leírásának mint adatelemnek be kell férnie az erőforrás tárolására szolgáló adatstruktúrába .


A FAT és a FAT32 állományrendszerek nem teszik lehetővé jogok tárolását az egyes állományoknál -ezen állományrendszerek használata külső adottság ,a más operációs rendszerekkel való kompatibilitáshoz van szükség .


Ahhoz az erőforráshoz ,amelyhez nem lehet hozzáférési jogokat rendelni ,mindenki korlátlanul hozzáférhet ,ha bejutott a rendszerbe ,vagyis megtörtént a hitelesítése .


A Windows 2000 által kezelt védhető ,vagyis hozzáférési jogokkal ellátható erőforrások a következők :(1) az NTFS rendszerű lemezeken tárolt állományok és könyvtárak ,a helyi és a hálózati hozzáférés esetére egyformán ;(2) a hálózat felé létrehozott könyvtármegosztások ;(3) a nyomtatók ;a helyi és hálózati hozzáférés esetére egyformán ;(4) a rendszerleíró adatbázis kulcsai és bejegyzései (lásd a 3. fejezetet is !);(5) a címtár-adatbázis objektumai .


A következőkben röviden ismertetjük a hozzáférés-szabályozás azon alapelveit ,amelyek a Windows 2000-ben minden erőforrástípusra nézve azonosak .


Előrebocsátjuk ,hogy az itt leírt mechanizmusok nemcsak a hozzáférési jogok beállítására ,hanem a jogok birtokában végzett műveletek nyomon követésére is lehetőséget adnak .

A dokumentumban összesen 18 mondat ezen belül 71 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 198 főnévi csoport, 61 jelzői melléknévi szerkezet, 15 határozószói csoport, 4 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 438 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály