Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



A Windows 2000 alatt a logikai lemezek könyvtárait az intéző segítségével hálózaton keresztül is elérhetővé tehetjük .


Egy könyvtár ilyen felajánlását a könyvtár megosztásának (angolul :sharing )nevezzük .


Az a számítógép ,amely megosztott könyvtárt tartalmaz ,állománykiszolgálóvá (file server )válik .


Szerepe szerint lehet munkacsoport-kiszolgáló és hálózati -dedikált -kiszolgáló .


Az előbbi esetben felhasználói számítógépről van szó ,amelynek gazdája egyes állományait elérhetővé tette kollégái számára .


A második esetben a számítógép alapvető szerepe az ,hogy állományokat tárol ,és azokat a hálózat felhasználóinak rendelkezésére bocsátja .


A továbbiakban a megosztott erőforrást tartalmazó számítógépet kiszolgálónak (server )nevezzük ,azt a gépet pedig ,amelynek felhasználója kiszolgálón megosztott erőforráshoz kapcsolódik ,ügyfélnek (client ).


Könyvtárak megosztása által -az előző részek szavaival -védhető erőforrás ,könyvtármegosztás (share )jön létre


A számítógépen csak az Administrators Rendszergazdák vagy a Power Users Kiemelt felhasználók (címtáralapú hálózat kiszolgálóin a tartománybeli Server Operators Kiszolgálófelelősök )felhasználócsoport tagjai oszthatnak meg könyvtárakat .


Könyvtár megosztásához az intézőben kattintsunk a megosztandó könyvtár ikonjára a jobb egérgombbal ,és az úszómenüből válasszuk a Sharing Megosztás parancsot !


Ez a parancs a könyvtár tulajdonságlapjának Sharing Megosztás fülét jeleníti meg .


A megosztás engedélyezéséhez kattintsunk a Shared As Megosztva az alábbi néven rádiógombra !


A párbeszéddoboz Sharing Megosztás fülén ekkor


a Share Name Megosztási név mezőben azt a nevet kell megadni ,amelyet a mappához hálózatból kapcsolódó felhasználók a hálózati mappa nevének látnak majd :ha másik gépről kapcsolódunk a számítógéphez ,a rajta levő erőforrások listáján a mappa az itt beírt néven jelenik meg .


Ez a név legfeljebb 255 karakterből állhat ,de ha szeretnénk ,hogy a megosztás a Windows 2000 előtti rendszerekben is használható legyen ,akkor ne írjunk 15 karakternél többet ,és ne tegyünk a névbe szóközt !


A Comment Megjegyzés mezőben megjegyzést fűzhetünk a megosztáshoz ;ez a megjegyzés az ügyfél számítógépen a böngészőlistában a megosztott könyvtár neve mellett jelenik majd meg .


A User Limit Felhasználói korlát alatt korlátozhatjuk a könyvtárhoz egyszerre kapcsolódó felhasználók számát is :(1) Maximum Allowed Nincs korlátozás :a megosztott könyvtárhoz a hálózaton keresztül legfeljebb annyian kapcsolódhatnak ,amennyien egyébként az egész számítógéphez (a kiszolgálókhoz egyszerre kapcsolódó felhasználók száma a számítógép szintjén is korlátozva van )


Ez a korlát a Windows 2000 Professional esetén 10 felhasználó ,a kiszolgáló oldali változatok (Windows 2000 Server ,Advanced Server ,Datacenter Server )esetén a megvásárolt ügyféllicencek számától függ ,és az operációs rendszer telepítésekor ,illetve később ,megfelelő felügyeleti eszközzel állítható be .;


(2) Allow ... Users Max. ... felhasználó :ebben a mezőben megadhatjuk ,hogy a megosztáshoz egyszerre legfeljebb hány felhasználó kapcsolódhat .


Ez a szám nem lehet nagyobb ,mint a számítógép egészéhez kapcsolódó felhasználók maximális száma .


Egy könyvtárt többször ,több különböző néven meg lehet osztani -ebben az esetben a kiszolgáló merevlemezén levő egyetlen könyvtár kifelé annyi könyvtárnak látszik ,ahány példányban megosztottuk .


Ha a kiválasztott könyvtár már meg volt osztva (ezt az ikonja bal alsó sarkában látható kéz jelzi ),a Sharing Megosztás fülön alapértelmezés szerint csak a meglevő megosztáshoz tartozó hozzáférési jogokat állíthatjuk be (lásd később !).


Ha a könyvtárt új néven is meg szeretnénk osztani ,kattintsunk a Sharing Megosztás fül New Share Új megosztás parancsgombjára (amely csak akkor látszik ,ha a kiválasztott könyvtár már meg van osztva )!


Ekkor a megosztás nevét és a megjegyzést ,illetve a többi paramétert az alábbi párbeszéddobozban állíthatjuk be :


Megjegyzés .


Ha megosztunk egy könyvtárt ,a merevlemezről csak azt a könyvtárt és alkönyvtárait tettük elérhetővé .


Ha egy felhasználó hálózaton keresztül csatlakozik a megosztáshoz ,a lemezen rajta kívül eső részeket (a merevlemezen levő többi könyvtárt és állományt )nem érheti el .


Ha a teljes merevlemez tartalmát (vagy a CD-ROM-ot )akarjuk hozzáférhetővé tenni ,osszuk meg a lemez gyökérkönyvtárát !


Ehhez az intézőben a logikai lemez úszómenüjéből kell a Sharing Megosztás parancsot választani .


Az intézővel csak helyi lemezek könyvtárait oszthatjuk meg .


Ha a hálózat egy másik számítógépén kell megosztást létrehoznunk ,használhatjuk a Computer Management Számítógép-kezelés konzolt (ha a másik számítógépen is a Windows 2000 működik ).


Ennek módját e fejezetben később röviden ismertetjük .


Ha a könyvtár tulajdonságlapján ,a Sharing Megosztás fülön befejeztük a megosztási paraméterek (és a hozzáférési jogok -lásd a következő részt !)beállítását ,kattintsunk az OK parancsgombra !


Az intézőben (és a könyvtárablakokban )a megosztott mappák ikonjának bal alsó sarkában egy kéz jelenik meg ,mintegy átnyújtva a könyvtárt a hálózat felhasználóinak .


Megjegyzés .


A könyvtármegosztások a rendszerszintű beállítások részei ,ugyanis a könyvtárakat nem az egyes felhasználók osztják meg ,hanem az operációs rendszer ;bárki jelentkezik be a számítógépre ,a megosztott könyvtárak ugyanazok maradnak ,sőt a legtöbb felhasználó nem is módosíthatja a megosztásokat .


Ebből az is következik ,hogy egy számítógépen a megosztott könyvtárak -a hálózatból -akkor is elérhetők ,ha a számítógépen nem dolgozik (nem jelentkezett be )senki interaktívan ;attól a Windows 2000 még működik (a képernyőn a bejelentkezésre felszólító üzenet látható ).


A könyvtárak megosztása az operációs rendszer újraindítása után is megmarad .

A dokumentumban összesen 38 mondat ezen belül 98 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 303 főnévi csoport, 73 jelzői melléknévi szerkezet, 35 határozószói csoport, 6 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 720 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály