Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



Az eddigiekben a könyvtármegosztás "hagyományos ",a "kis "Windowsokban (95 ,98 )is elérhető eljárását ismertettük .


A Computer Management Számítógép-kezelés konzolon azonban hatékonyabban lehet kezelni a megosztásokat ,nem utolsósorban azért ,mert ezzel a konzollal a hálózat más számítógépei is kezelhetők egyetlen helyről .


A konzollal így kell másik számítógéphez kapcsolódni :


Indítsuk el a Computer Management Számítógép-kezelés konzolt (a vezérlőpultról vagy a Programs Programok menüből )!


A konzollal kezdetben a helyi számítógépet kezelhetjük .


Kattintsunk a jobb egérgombbal a konzolfa legfelső (gyökér- )elemére (Computer Management Számítógép-kezelés ),és az úszómenüből válasszuk a Connect to another computer Csatlakozás másik számítógéphez parancsot !


Megjelenik a számítógép-választó párbeszéddoboz ,amelynek felső részén a hálózat böngészőlistája látható .


Ezen nincs rajta feltétlenül minden számítógép .


Ha tudjuk annak a számítógépnek a nevét ,amelyet távolról szeretnénk irányítani ,gépeljük be a Name Név mezőbe !


A másik számítógépet csak azok a felhasználók irányíthatják ,akik azon a gépen rendszergazdák :ha saját gépünkre olyan névvel és jelszóval jelentkeztünk be ,amely létezik a távoli gép helyi felhasználó-adatbázisában is ,és tagja az ottani Administrators Rendszergazdák csoportnak ,a konzolablakon azonnal megjelenik az a konzolfa ,amely már a másik számítógép irányítását teszi lehetővé .


Ha címtáralapú hálózatban dolgozunk ,és a távoli számítógép ugyanabban a tartományban van ,mint a miénk ,akkor az a legjobb ,ha a tartományi rendszergazda nevét és jelszavát használjuk a bejelentkezésre ,mivel az -alapértelmezés szerint -a tartomány minden számítógépén ugyanazokkal a -rendszergazdai -jogokkal rendelkezik .


Ha aktuális nevünk és jelszavunk nem létezik a távoli számítógépen vagy létezik ,de nem tagja az Administrators Rendszergazdák csoportnak ,bajban leszünk ,mert a Computer Management Számítógép-kezelés konzol ugyan lehetővé teszi ,hogy más néven csatlakozzunk a távoli számítógéphez (újabb párbeszéddobozban megkérdezi ),ám a konzol egyes elemeit már az eredeti névvel próbálja meg kezelni .


Ezért ,ha távoli számítógépet kell irányítanunk ,-a másodlagos bejelentkezési szolgáltatás segítségével -indítsuk a Computer Management Számítógép-kezelés konzolt másik névvel és jelszóval (olyannal ,amely rendszergazda-jogokkal bír a távoli gépen ),és csak ezután csatlakoztassuk a konzolt a távoli számítógéphez !


(Azt ,hogy miként kell programokat más felhasználó nevében elindítani kijelentkezés nélkül ,az 1. fejezet ismerteti .)


Ezután viszont mindig figyelnünk kell ,hogy a Computer Management Számítógép-kezelés konzol éppen melyik számítógépet irányítja .


Ez a konzolfa gyökéreleméből derül ki :ha ott a Computer Management Számítógép-kezelés után zárójelben a Local Helyi szó látható ,a konzollal értelemszerűen saját gépünket irányíthatjuk .


Ha a zárójelek között ehelyett egy számítógép nevét látjuk ,akkor kéréseink és parancsaink a hálózat megnevezett számítógépére vonatkoznak .


Az adott számítógépen megosztott könyvtárakat a Computer Management Számítógép-kezelés konzolon mindig ugyanúgy kell kezelni ,akkor is ,ha a helyi rendszert ,és akkor is ,ha távoli számítógépet irányítunk :a konzolfán rendre ki kell nyitni a következő elemeket (kattintsunk egyenként a mellettük levő + jelre !):System Tools Rendszereszközök ,Shared Folders Megosztott mappák .


Az adott gépen megosztott könyvtárak listáját úgy tudjuk elérni ,ha ezután rákattintunk a Shares Megosztások elemre :a konzol jobb oldalán megjelenik a megosztások listája :


Megjegyzés .


A hitelesség kedvéért a fenti példa előállításához két számítógépet használtunk :az egyiken angol nyelvű Windows 2000 Professional működött ,a másikon a magyar nyelvű változat .


Az ábrán a két számítógép egymást irányítja .


Vegyük észre ,hogy a listán sok olyan megosztás is megjelenik ,amelyeket nem a rendszergazda hozott létre .


E megosztások neve $ jelre végződik :ez azt jelenti ,hogy a megjelölt megosztások neve nem jelenik meg ,amikor a felhasználók -az intézővel vagy a My Network Places Hálózati helyek rendszermappával -távolból a számítógéphez kapcsolódnak ,és kérik a megosztott erőforrások listáját .


A Windows 2000 alapértelmezés szerint megosztja minden logikai lemez gyökérkönyvtárát ;a megosztás neve a logikai lemez betűjele és egy dollárjel .


Ezekhez a megosztásokhoz csak rendszergazdák kapcsolódhatnak ,vagyis olyan felhasználók ,akik azon a számítógépen tagjai az Administrators Rendszergazdák felhasználócsoportnak .


A logikai lemezek gyökérkönyvtára mellett az operációs rendszer a következő megosztásokat is létrehozza :


ADMIN$ :a kérdéses számítógépen futó Windows 2000 rendszerkönyvtára (általában C:\WINNT )IPC$ :megosztás a rendszerben futó folyamatok hálózati kommunikációjához .


A hálózatban kommunikáló számítógépek e megosztáson keresztül látják egymás szolgáltatásait ;minden kommunikáció azzal kezdődik ,hogy az ügyfél számítógép kapcsolódik a kiszolgáló számítógép IPC$ megosztásához .


print$ :ha a számítógépen nyomtató is van megosztva ,a hálózati nyomtatóhoz kapcsolódó ügyfél ebből a megosztott könyvtárból töltheti le a nyomtató illesztőprogramját .


A fenti megosztásokat alapértelmezett felügyeleti megosztásoknak (default administrative shares )nevezzük .


Ezek a megosztások a helyi ,illetve -címtáralapú hálózatban -a tartománybeli házirend segítségével kikapcsolhatók .


Megjegyzés .


A $ jel nem a felügyeleti megosztásokat jelöli ,mindössze annyit jelent ,hogy a megjelölt megosztásnak nem szabad megjelennie a listán ,ha távoli felhasználók kérik a számítógépen megosztott erőforrások listáját .


A $ jel tehát rejtett megosztások létrehozására szolgál -magunk is létrehozhatunk ilyent ,ehhez -tetszőleges megosztás létrehozásakor -elegendő a megosztási név után egy dollárjelet írni .


A konzollal irányított számítógépen ezután így kell könyvtármegosztást létrehozni :


A konzolfán kattintsunk a jobb egérgombbal a Shares Megosztások elemre ,majd az úszómenüből válasszuk a New File Share Új fájlmegosztás parancsot !


Varázsló indul el ,amelynek első képernyőjén a megosztandó mappa alapvető adatait kell megadni .


Magyarázatra a Folder to share Megosztandó mappa mező szorul .


Itt olyan elérési utat kell megadni ,amely a hálózatból irányított számítógépen helyben értelmezhető .


Vagyis ,ha a TESTPAD01 nevű számítógépről irányítjuk az ABULAFIA2000 nevű gépet ,akkor a Folder to share Megosztandó mappa mezőbe begépelt D:\Software\Downloads elérési út az ABULAFIA2000 gép D: betűjelű logikai lemezén érvényes .


Ha a mező kitöltése helyett a Browse Tallózás gombbal segítséget kérünk a Windowstól ,láthatjuk ,hogy a felügyeleti konzol az irányítás alatt levő (távoli )számítógép felügyeleti megosztásaihoz kapcsolódik (C$ -C meghajtó ,D$ -D meghajtó stb. ),és azokon keresztül teszi lehetővé a könyvtárak tallózását :


Ha kiválasztottuk a megosztandó könyvtárt ,megadtuk a megosztási nevet és a megjegyzést ,kattintsunk a varázsló Next Tovább parancsgombjára !


A következő párbeszéddobozban lehetőség lesz a hozzáférési jogok beállítására :


A varázsló itt felajánl néhány kézenfekvő hozzáférési szintet .


Ha azonban ennél pontosabban kell megadnunk az egyes felhasználók és csoportok jogait ,a Customize share and folder permissions Megosztás és mappa engedélyeinek testreszabása rádiógombot kell választanunk .


A jogok beállításához pedig a Custom Egyéni parancsgombot kell használni .


Erre olyan párbeszéddoboz jelenik meg ,amelyen egyrészt beállíthatók a megosztáshoz mint erőforráshoz tartozó hozzáférési jogok (a Share Permissions Megosztási engedélyek fülön ).


Ezt néhány oldallal később ismertetjük .


Ha az eredeti könyvtár (amely a megosztás "mögötti "logikai lemezen található )NTFS rendszerű logikai lemezen van ,akkor a párbeszéddoboz másik fülén (Security Biztonság )beállíthatók a könyvtárhoz tartozó NTFS-beli hozzáférési jogok is .


Ezek a jogok minden esetben érvényesek lesznek ,tehát akkor is ,ha a felhasználók hálózaton keresztül kapcsolódnak a megosztáshoz ,és akkor is ,ha a felhasználók helyben használják a könyvtárt ,a megosztáshoz való kapcsolódás nélkül .


Az állományokhoz és könyvtárakhoz rendelhető NTFS-beli jogokat e fejezetben később írjuk le .


A hozzáférési jogok beállítása után kattintsunk a Finish Befejezés gombra !


Ekkor létrejön a könyvtármegosztás ;a Windows egyben felajánlja újabb megosztás létrehozását .


Az új mappa megjelenik a Computer Management Számítógép-kezelés konzol jobb oldali listáján is .


Felhívjuk az Olvasó figyelmét ,hogy a felügyeleti konzol segítségével saját számítógépünkön ,illetve hálózatból irányított számítógépen egyaránt létrehozhatunk könyvtármegosztásokat ,így ez a konzol a megosztások létrehozásának általános eszköze is lehet .

A dokumentumban összesen 56 mondat ezen belül 169 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 451 főnévi csoport, 139 jelzői melléknévi szerkezet, 51 határozószói csoport, 18 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 1068 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály