Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



Ha megnézzük az NTFS-lemez egy könyvtárához tartozó hozzáférési jogokat ,kezdetben ezt találjuk :


Hamar észrevehetjük ,hogy ezt a bejegyzést sem eltávolítani ,sem megváltoztatni nem tudjuk .


(Nagyon fontos ,hogy a logikai lemez egy belső könyvtárát ,ne pedig a gyökérkönyvtárát nézzük !)


Ennek az az oka ,hogy a bejegyzés nem a kérdéses könyvtárnál ,hanem annak szülőjénél -vagy éppen a szülő szülőjénél ,esetleg a gyökérkönyvtárnál -található .


A Windows 2000-ben a könyvtárakhoz tartozó hozzáférési jogok öröklődnek a belső állományokra és az alkönyvtárakra ;ha egy könyvtár szintjén beállítunk hozzáférési jogokat ,azok automatikusan érvényesek lesznek a belső állományokra és az alkönyvtárakra is ,anélkül hogy a lemezen ténylegesen megjelennének azok mellett is .


Megjegyzés .


Ilyesmire a Windows NT 4.0-ban nincs lehetőség :ott ,ha belső állományokra és alkönyvtárakra is érvényesíteni akartunk jogokat ,azokat minden állomány és könyvtár mellé át kellett másolni .


Ez nagyon gazdaságtalan ,mert a hozzáférési jogok általában nem változnak állományról állományra és -adott környezetben -alkönyvtárról alkönyvtárra sem .


Az öröklési mechanizmus bevezetésével a hozzáférési jogok lényegesen kevesebb lemezterületet foglalnak el ,mint anélkül :nem kell ugyanazokat a hozzáférési jogokat minden alkönyvtár és állomány könyvtárbejegyzése mellett feltüntetni .


Azok a hozzáférési jogok ,amelyek egy NTFS-lemez gyökérkönyvtárához tartoznak ,így alapértelmezésként szolgálnak a lemezen levő könyvtárak és állományok számára .


Az öröklött jogok nem módosíthatók az öröklés helyén (helyein ),csak az öröklés forrásánál .


Ha például a D:\Cimek könyvtárhoz beállítottuk az alábbi jogokat :a D:\Cimek\Windows2000 alkönyvtár ezeket megörökli ,ám a Windows2000 könyvtár szintjén ezek nem távolíthatók el és nem is módosíthatók ,de a D:\Cimek könyvtárnál igen ,mivel ott állítottuk be őket ,onnan öröklődnek .


Ugyanakkor az alkönyvtárak szintjén újabb jogok is felvehetők :a D:\Cimek\Windows2000 könyvtár szintjén az örököltek mellett további jogokat (például Users Felhasználók :Modify Módosítás )is beállíthatunk .


Adott állományhoz vagy könyvtárhoz tartozó hozzáférési jogok így két részből ,az örökölt és a helyben beállított jogokból tevődnek össze .


Az örökölt és a helyben beállított hozzáférési jogok egyenrangúak abban az értelemben ,hogy az adott felhasználóra ténylegesen érvényes jogok a két csoportból egyesített lista alapján számíthatók ki .


Példaképpen tekintsük a D:\Cimek\Windows2000 könyvtárhoz tartozó hozzáférési jogokat :


A fentiek alapján számítsuk ki a KB felhasználó érvényes jogait két különböző esetre !


Az első esetben a KB nem tagja az Administrators Rendszergazdák csoportnak ,de benne van a Power Users Kiemelt felhasználók csoportban :


Saját nevén a rendszer megtagadja a belső állományok és alkönyvtárak ,valamint a könyvtár törlését .


Az Authenticated Users Hitelesített felhasználók csoport tagjaként olvashat a könyvtárból és alkönyvtáraiból .


A Power Users Kiemelt felhasználók csoport tagjaként módosíthatja a könyvtárban levő állományokat .


Ez a jog magában foglalná a könyvtár törlését is ,ám az első bejegyzés ezt megtagadja tőle .


Az érvényes jog tehát Modify Módosítás ,mert ez bővebb a Read & Execute Olvasás és végrehajtás jognál ,ám az első bejegyzés miatt sem a belső állományok és alkönyvtárak ,sem a könyvtár törlésére nem jogosít .


Emiatt a könyvtárt ,alkönyvtárait és állományait átnevezni sem lehet ,mert ahhoz is szükséges a törlés joga .


A második esetben a KB tagja az Administrators Rendszergazdák csoportnak :


Saját nevén a rendszer megtagadja a belső állományok és alkönyvtárak ,valamint a könyvtár törlését .


Az Administrators Rendszergazdák csoport tagjaként teljes hozzáféréssel rendelkezik a könyvtár fölött ,ám az első bejegyzés -amely megtagadja állományok és könyvtárak törlését -erősebb ennél .


Az Authenticated Users Hitelesített felhasználók csoport tagjaként olvashat a könyvtárból és alkönyvtáraiból .


Az érvényes jog tehát Full Control Teljes hozzáférés ,mert ez bővebb a Read & Execute Olvasás és végrehajtás jognál ,ám az első bejegyzés miatt KB nem jogosult sem a belső állományok és alkönyvtárak ,sem a könyvtár törlésére .

A dokumentumban összesen 29 mondat ezen belül 78 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 243 főnévi csoport, 55 jelzői melléknévi szerkezet, 23 határozószói csoport, 6 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 536 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály