Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



Ha többfelhasználós környezetben -akár a helyi felhasználók ,akár a hálózat számára -szabályozzuk az állományokhoz való hozzáférést ,célszerű betartani az alábbi elveket :


Mindig alaposan tervezzük meg a hozzáférési jogok rendszerét !


Legyen pontos képünk arról ,hogy az egyes felhasználók és csoportok milyen jogokat kapnak az egyes könyvtárakhoz !


A maximális biztonság mellett a tervezési szempont az egyszerűség legyen -a jogok megvalósítása (beállítása )ne járjon aránytalanul sok munkával ,és a későbbiekben is áttekinthető maradjon !


Ne adjunk jogokat az Everyone Mindenki felhasználócsoportnak !


(Mondjuk ezt annak ellenére ,hogy a Windows 2000-ben az Everyone Mindenki csoport teljes hozzáférése az alapbeállítás .)


Ha adott könyvtárhoz vagy állományhoz hozzáférési jogokat akarunk adni a rendszer valamennyi bejegyzett felhasználójának ,akkor használjuk az Authenticated Users Hitelesített felhasználók csoportot !


Ha az operációs rendszer folyamatainak is hozzá kell férniük a könyvtár tartalmához ,akkor az Authenticated Users Hitelesített felhasználók csoport mellett a SYSTEM felhasználónak is adjunk jogokat !


Hozzáférési jogokat ne egyes felhasználóknak ,hanem csoportoknak adjunk !


Jól megtervezett számítógépes környezetben a felhasználók munkájuk és/vagy erőforrásigényük alapján csoportokba sorolhatók .


A hozzáférési jogok kezelése egyszerűbb -és helyigényük is kisebb -,ha a könyvtárak ,állományok mellett nem sok tíz/száz felhasználót ,hanem egyetlen csoportot tüntetünk fel .


A hozzáférési jogokat -a nagyobb áttekinthetőség végett -inkább könyvtárak ,ne pedig állományok szintjén szabályozzuk !


Alkalmazzuk az öröklés rendszerét ,és a lehető legkevesebb helyen kapcsoljuk ki a jogok öröklődését !


(Minél kevesebb explicit jogbejegyzést kell nyilvántartani ,annál egyszerűbb a rendszer kezelése .)


Gondoskodjunk arról ,hogy a SYSTEM felhasználónak -vagyis az operációs rendszernek -mindig teljes hozzáférése legyen a rendszerkönyvtárhoz (WINNT )és a felhasználói könyvtárakhoz (Documents and Settings )!


Ellenkező esetben a rendszer akár működésképtelenné is válhat .


Ha egy számítógép könyvtárait megosztjuk -hálózaton keresztül is elérhetővé tesszük -,a megosztott könyvtárakat tartalmazó lemezen mindig az NTFS állományrendszert használjuk ,és állítsuk is be a jogokat az egyes könyvtárakhoz !


Magához a megosztott könyvtárhoz is állítsunk be jogokat az NTFS szintjén !


Ne bízzuk a hozzáférés szabályozását egyedül a könyvtármegosztáshoz tartozó hozzáférési jogokra ,mert azok egyrészt nem szabályozhatók kellő részletességgel ,másrészt pedig nem nyújtanak elegendő biztonságot (gondoljunk arra ,hogy valaki teljes hozzáféréshez jut a megosztás fölött -ebben az esetben az állományrendszerben beállított korlátozó "jogok "még egy akadályt jelentenek a behatoló számára ).

A dokumentumban összesen 19 mondat ezen belül 44 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 132 főnévi csoport, 42 jelzői melléknévi szerkezet, 17 határozószói csoport, 4 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 342 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály