Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



Többfelhasználós környezetben hasznos ,ha korlátozni lehet az egyes felhasználók állományai által elfoglalt lemezterület nagyságát .


A többek által használt lemez mint erőforrás hozzáférését azzal is illik biztosítani ,hogy senki sem tudja egymaga mások számára használhatatlanná tenni a lemezt azzal ,hogy elfoglalja az összes szabad területet .


Az egyes felhasználók rendelkezésére álló lemezterület szabályozása a lemezkvóták (disk quotas )rendszere .


A Windows 2000-ben ezek alkalmazására az NTFS-rendszerű logikai lemezeken van lehetőség :minden logikai lemezen külön szabályozható a lemezterület használata ;a korlátozásokat a rendszer helyben és a hálózaton keresztül is érvényre juttatja .


Ahhoz ,hogy az egyes felhasználók lemezterületét szabályozni lehessen ,valahogyan ki kell számítani a felhasználók állományai által elfoglalt lemezterület nagyságát .


Ennek alapja az állományok tulajdonjoga :a lemezterületet a Windows 2000 úgy számítja ki ,hogy összeadja a felhasználó tulajdonában levő állományok méretét ,és ezt hasonlítja össze a felhasználó számára kiosztott lemezterület -a kvóta -nagyságával .


A felhasználók nem növelhetik a rendelkezésükre álló lemezterületet az állományok tömörítésével (ennek leírását lásd a 4. fejezetben !),mert a Windows mindig az állományok tömörítetlen méretét veszi alapul .


A tulajdonjogra épülő lemezterület-számítás azt is jelenti ,hogy amennyiben valaki átveszi egy állomány fölött a tulajdonjogot ,akkor az állomány az új tulajdonos kvótájából vesz el területet ,az eredeti tulajdonos pedig ezután több lemezterületet használhat .


Ha egy logikai lemezen be van kapcsolva a kvótakezelés (alapértelmezés szerint nincs ),és a rendszergazda beállított kvótákat a felhasználók számára ,akkor az operációs rendszer a szabad területet a kvóta ,nem pedig a lemezen levő tényleges szabad terület alapján adja meg :ha egy felhasználó kvótája 10 Mbyte ,akkor legfeljebb 10 Mbyte szabad területet lát ,akkor is ,ha üres 12 Gbyte-os lemezen dolgozik .


A kvótakezelés alapszituációja a következő :adott egy kiszolgáló ,amely felhasználói könyvtárakat tartalmaz ,egyetlen logikai lemezen .


A felhasználók ezeket a könyvtárakat a hálózaton keresztül használják .


A rendszergazda feladata ,hogy minden felhasználó számára egyenlő esélyeket biztosítson a lemezterület használatához ,vagyis az egyes felhasználóknak kiosztott kvótákkal megakadályozza az aránytalan lemezterület-foglalást .


A kiszolgálón legyen e logikai lemez betűjele F: ,a feladat pedig az ,hogy a hálózat egy Windows 2000 Professionalt futtató munkaállomásáról beállítsuk a kvótákat a logikai lemezen .


A Windows 2000 alapvetően csak a helyi lemezeken teszi lehetővé a kvóták beállítását ,ám kis trükkel a hálózat egy másik gépének logikai lemezein is beállíthatunk kvótákat .


Ehhez a következőket kell tennünk :


Csatlakozzunk -rendeljünk betűjelet -a távoli kiszolgáló logikai lemezéhez !


Az asztalon kattintsunk a jobb egérgombbal a My Network Places Hálózati helyek ikonra ,az úszómenüből válasszuk a Map Network Drive Hálózati meghajtó csatlakoztatása parancsot ,és a Map Network Drive Hálózati meghajtó csatlakoztatása párbeszéddobozt töltsük ki így :Drive Meghajtó :a legördülő listán válasszunk egy szabad helyi betűjelet !


Folder Mappa :\\kiszolgáló\betűjel$ (ha a kiszolgáló neve SERVER01 ,a logikai lemez ottani betűjele pedig F ,akkor ide a \\SERVER01\F$ elérési utat kell írni ).


Megjegyzés .


A Windows 2000-rel működő számítógépek minden -merevlemezen levő -logikai lemeze elérhető a hálózatból :a számítógép az egyes logikai lemezeket megosztja a betűjel$ néven (a C: meghajtó a C$ ,a D: a D$ ,az F az F$ stb. ).


A $ jel révén úgynevezett rejtett megosztás jön létre ,amelynek neve nem jelenik meg ,ha valaki az intézővel kéri a kiszolgálón levő megosztott erőforrások listáját .


Ezekhez a megosztásokhoz csak a számítógép rendszergazdái (az Administrators Rendszergazdák csoport tagjai )kapcsolódhatnak a hálózaton keresztül .


Kattintsunk a Connect as another user Csatlakozás más felhasználónéven hivatkozásra ,és a megjelenő párbeszéddobozban adjunk meg olyan felhasználónevet és jelszót ,amelynek a kiszolgálón rendszergazda-jogai vannak !


A párbeszéddobozban kattintsunk az OK gombra ,majd a Map Network Drive Hálózati meghajtó csatlakoztatása párbeszéddobozt zárjuk be a Finish Befejezés gombbal !


A helyi lemezek között ekkor megjelenik a távoli kiszolgáló logikai lemeze azzal a betűjellel ,amelyet az előző párbeszéddoboz Drive Meghajtó mezőjében megadtunk .


Indítsuk el az intézőt ,kattintsunk a lemez ikonjára a jobb egérgombbal ,és az úszómenüből válasszuk a Properties Tulajdonságok parancsot !


A megjelenő tulajdonságlapon kattintsunk a Quotas Kvóta fülre !


A Quota Kvóta fül csak akkor jelenik meg ,ha a kiválasztott logikai lemez NTFS formátumú ,mivel a kvótakezelésre csak a Windows 2000 NTFS állományrendszerében van lehetőség (a Windows NT 4.0 alatti NTFS-ben nincs ).


Megjegyzés .


A kvótakezelés egyformán használható a Windows 2000 Professionalben és a kiszolgáló oldali változatokban is -elsősorban helyi lemezeken ,de a fenti módon csatlakoztatott logikai lemezek esetén hálózaton keresztül is .


Az alábbi példában a helyi L: betűhöz rendeltük hozzá a távoli kiszolgáló F: lemezét :


A Quota Kvóta fülön egységesen adhatók meg kvóták a felhasználók számára .


Ha csak itt állítunk be kvótát ,akkor minden felhasználónak ugyanannyi lemezterület áll majd rendelkezésre (lásd a Limit disk space to Lemezhasználat korlátozása mező tartalmát ,amely különben nem az alapértelmezés ).


Ha a kvótakezelés bekapcsolása előtt már vannak állományok a logikai lemezen ,azoknak nyilván van tulajdonosa is .


A kvótakezelés bekapcsolásakor a rendszer kénytelen felmérni a meglevő állományok által elfoglalt területet a tulajdonosok szerint .


Ez hosszú ideig is eltarthat ;ha például beállítjuk a kvótakezelést a fenti módon ,majd az OK parancsgombra kattintunk ,a rendszer figyelmeztet erre .


A kvótakezelés beállítása után a Windows naplózza a kvóták túllépését ,illetve -ha bekapcsoljuk a Log event when a user exceeds their warning level Figyelmeztetési szint túllépésének naplózása jelölőnégyzetet -jelzi ,ha valaki vészesen közelít a neki rendelt kvóta túllépéséhez .


Ha kíváncsiak vagyunk arra ,hogy az egyes felhasználók mennyi lemezterületet használnak ,a fenti párbeszéddobozban kattintsunk a Quota Entries Kvótabejegyzések parancsgombra !


(Az angol nyelvű ábrán látszik ,hogy a logikai lemezt hálózaton keresztül érjük el :itt a rendszer nem jeleníti meg a másik számítógépen létező felhasználó nevét .


A magyar ábrán valójában helyben csatlakozunk a logikai lemezhez ,itt látszik a felhasználók neve .


A Fájlméret szó itt fordítási hiba :valójában byte-ot jelent .)


A kvóta kényszerítő ereje a rendszergazdák számára nem érvényes :ők alapértelmezés szerint korlátlanul használhatják a lemezterületet .


Azonban a kvótabejegyzések ablakában egyenként is szabályozható az egyes felhasználók kvótája -a rendszergazdáké is .


Ha az egységes kvótabeállítás alól kivételt akarunk tenni ,vagyis adott felhasználó esetén külön akarjuk szabályozni a kvótát ,


a Quota Kvóta menüből válasszuk a New Quota Entry Új kvótabejegyzés parancsot !


A Select Users Felhasználók kijelölése párbeszéddobozban válasszuk ki azokat a felhasználókat ,akikre az új kvótabeállítást érvényesíteni kell (egymás után kattintsunk kétszer a kívánt felhasználók nevére !),majd kattintsunk az OK parancsgombra !


FIGYELEM !


Felhasználót mindig csak annak a számítógépnek a helyi adatbázisából választhatunk ,amelyen éppen dolgozunk !


Ha egy másik számítógép logikai lemezének kvótabejegyzéseit szerkesztjük ,akkor sem láthatjuk annak a számítógépnek a felhasználóit !


Ilyenformán a kvóta távoli szabályozásának csak akkor van értelme ,ha mindkét számítógép -a kiszolgáló és a felügyelethez használt munkaállomás is -ugyanabba a tartományrendszerbe tartozik .


Címtáralapú hálózatban ugyanis a címtárban tárolt felhasználók minden számítógépen egyformán elérhetők .


Vegyük még észre ,hogy itt csak felhasználókat választhatunk ,felhasználócsoportokat nem .


Ennek az az oka ,hogy állomány tulajdonosa csak felhasználó lehet ;az egyetlen kivétel az Administrators Rendszergazdák felhasználócsoport ,amely itt a felhasználócsoportok közül egyedül használható fel .


Meglevő kvótabejegyzés beállításait úgy tudjuk megváltoztatni ,hogy kétszer rákattintunk a bejegyzésre .


Ekkor akár az Administrators Rendszergazdák csoport tagjai számára is előírhatunk kvótakorlátozást .


Megjegyezzük ,hogy a kvótakezelés során a Windows nem kényszeríti ki feltétlenül a kvóta betartását ;ahhoz a logikai lemez tulajdonságlapjának Quota Kvóta fülén be kell kapcsolni a Deny disk space to users exceeding quota limit Lemezterület letiltása a kvótát túllépő felhasználóknak jelölőnégyzetet .

A dokumentumban összesen 56 mondat ezen belül 176 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 434 főnévi csoport, 118 jelzői melléknévi szerkezet, 61 határozószói csoport, 13 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 1097 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály