Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



A Windows 2000-ben a nyomtatók telepítése ,megosztása ,csatlakoztatása ,beállítása és a nyomtatási sorok kezelése a Printers Nyomtatók rendszermappa segítségével történhet ,amely a vezérlőpultról vagy a Start menü Settings Beállítások almenüjéből érhető el (Printers Nyomtatók parancs ).


A Printers Nyomtatók rendszermappában minden nyomtatóhoz külön ikon tartozik .


Ha egy nyomtató ikonjára kétszer rákattintunk ,a Windows 2000 egy ablakban megjeleníti a nyomtató előtt sorban álló dokumentumok nevét és állapotát (a nyomtatási sor tartalmát ).


A Windows 2000-ben helyi nyomtató telepítését az Administrators Rendszergazdák felhasználócsoport tagjai végezhetik el .


Ha bejelentkeztünk rendszergazdaként ,a helyi nyomtató telepítéséhez a Printers Nyomtatók rendszermappában kattintsunk kétszer az Add Printer Nyomtató hozzáadása ikonra !


Ekkor elindul a nyomtatótelepítő varázsló (Add Printer Wizard Nyomtató Hozzáadása Varázsló ).


A varázsló első oldala csak bemutatkozás ,itt kattintsunk a Next Tovább parancsgombra !


A második oldalon kattintsunk a Local printer Helyi nyomtató rádiógombra ,jelezve ,hogy a számítógépünkhöz helyben csatlakozó nyomtatót szeretnénk telepíteni .


(Emlékezzünk vissza :a varázslókban a Next Tovább parancsgombbal lehet továbblépni ,a Back Vissza pedig visszavisz az előző képernyőre !)


A Local Printer Helyi nyomtató rádiógomb alatt bekapcsolhatjuk az Automatically detect and install my Plug and Play printer Plug and Play nyomtató automatikus felismerése és telepítése jelölőnégyzetet :ezt akkor tehetjük meg ,ha tudjuk ,hogy a nyomtató Plug and Play-kompatibilis ,tud magáról információt adni .


Ebben az esetben sem a nyomtatókimenetet ,sem a nyomtató típusát nem kell majd megadni .


Megjegyzés .


Ha a Plug and Play-kompatibilis nyomtatót még a rendszer elindítása előtt csatlakoztattuk a számítógéphez ,és be is kapcsoltuk ,a Windows az első rendszergazdai bejelentkezés során a felismeri és telepíti a nyomtatót .


A nyomtató automatikus felismeréséhez és telepítéséhez -akár bekapcsoláskor ,akár később -megfelelő nyomtatókimenettel kell rendelkezni (az úgynevezett ECP szabvány szerint ).


A legtöbb modern alaplap már tartalmaz ilyen nyomtatókimenetet .


Ha nem Plug and Play-kompatibilis nyomtatót telepítünk ,a varázsló harmadik képernyője a Use the following port A következő port használata listában felsorolja a rendelkezésre álló nyomtatókimeneteket .


Ezek között alapértelmezés szerint a számítógépbe épített párhuzamos és soros kimenetek (LPTn ,COMn )vannak felsorolva ,valamint a FILE beállítás .


Minden kimenet mellett láthatunk egy kapcsolót .


Itt a megfelelő kapcsolók bekapcsolásával jelezzük a rendszernek ,hogy a telepítendő nyomtatót mely kimenet(ek)hez szeretnénk kapcsolni .


A FILE beállítás azt jelenti ,hogy minden kimenetet ,amely erre a kimenetre irányul ,egy állományba kell írni .


Az állomány nevét a nyomtatást végző program kérdezi meg minden nyomtatás előtt .


Az állományba a nyomtató számára közvetlenül értelmezhető jelsorozat kerül ;ezt hajlékonylemezen vagy hálózaton keresztül eljuttatva a nyomtatót kezelő számítógéphez ,közvetlenül el lehet küldeni a nyomtatónak (akár MS-DOS-ból is ,a COPY paranccsal ).


Ha a nyomtató olyan kimenethez kapcsolódik ,amely nincs felsorolva a Use the following port A következő port használata listában (például hálózaton keresztül érhető el ),újabb portot (és portkezelőt )a Create a New Port Új port létrehozása rádiógombbal lehet telepíteni .


Ezután a Type Típus legördülő listán megadhatjuk a nyomtatókimenet típusát .


Ha ezután a Next Tovább gombra kattintunk ,a varázsló újabb képernyőjén beállíthatjuk az új port adatátviteli és egyéb paramétereit .


Megjegyzés .


Több virtuális nyomtatót is hozzákapcsolhatunk ugyanahhoz a nyomtatókimenethez (azaz ,ha több nyomtatót telepítünk egymás után ,mindegyik esetben kiválaszthatjuk ugyanazt a nyomtatókimenetet ).


Erre az esetre a Windows 2000-ben az ugyanazon kimenethez kapcsolódó virtuális nyomtatókhoz prioritást lehet rendelni ,és a Windows 2000 ennek alapján dönti el ,hogy melyik virtuális nyomtató nyomtatási sorában levő dokumentumokat kezdi el előbb nyomtatni .


A negyedik oldalon a nyomtató típusát lehet kiválasztani a Windows 2000 szokásos típusválasztó párbeszéddobozán :a bal oldali listában a gyártók ,a jobb oldaliban a baloldalt kiválasztott gyártó modelljei vannak felsorolva .


Ha olyan nyomtatót kell telepítenünk ,amely nincs a listán ,de van olyan -a nyomtató gyártójától származó -lemezünk ,amely tartalmazza a Windows 2000-hez készített illesztőprogramot ,helyezzük ezt a lemezt egy elérhető lemezmeghajtóba ,és kattintsunk a Have Disk Saját lemez parancsgombra (ekkor meg kell adni az illesztőprogram telepítőkészletének elérési útját )!


Ha arra számítunk ,hogy időközben a Microsoft is kiadott illesztőprogramot a nyomtatóhoz ,azt a hivatalos Windows Update weboldalról is letölthetjük :erre szolgál a Windows Update parancsgomb .


Ha a nyomtató szerepel a Windows 2000 által felajánlott listán ,nem lesz szükség a Windows 2000 telepítőlemezére ,mert az operációs rendszer telepítésekor az ismert hardverelemek illesztőprogramjai is a rendszerkönyvtárba kerülnek (a drivers.cab állományban ).


Az ötödik oldalon a Printer Name Nyomtató neve mezőbe be kell írni azt a nevet ,amellyel a nyomtató a Printers Nyomtatók rendszermappában szerepelni fog .


Emellett előírhatjuk azt ,hogy a most telepített nyomtató a telepítést követően a Windows 2000 alapnyomtatója legyen (ez azt jelenti ,hogy a programok automatikusan ezt a virtuális nyomtatót használják majd ,ha felhasználójuk másképp nem rendelkezik ).


Ha ezt szeretnénk ,a párbeszéddoboz erre vonatkozó kérdése alatt kattintsunk a Yes Igen rádiógombra !


A hatodik oldalon lehetőségünk van a nyomtató megosztására (Share as Megosztva mint rádiógomb ).


Ha ezt a rádiógombot választjuk ,a mellette levő mezőbe be kell írnunk a nyomtatómegosztás nevét ,azt a nevet ,amellyel a nyomtató a hálózat többi számítógépén látszik majd .


Ha ezután a Next Tovább parancsgombra kattintunk ,a következő varázslóoldalon leírhatjuk a nyomtató helyét és megjegyzést is írhatunk hozzá .


A hetedik (a nyomtató megosztása esetén nyolcadik )képernyőn a Windows 2000 próbaoldal nyomtatását ajánlja fel .


Ha a Yes (recommended )Igen (ajánlott )rádiógombot választjuk ,majd a Next Tovább gombra kattintunk ,a telepítés végeztével a Windows 2000 próbaoldalt nyomtat ,és arra is rákérdez ,hogy olvasható -e a lap .


Ha az erre vonatkozó párbeszéddobozban (Printer test page completed A nyomtató tesztoldala elkészült )a No Nem parancsgombra kattintunk ,megjelenik a Windows 2000 súgójából az a rész ,amely a nyomtató hibáinak elhárításáról szól .


Ha a telepítés során nem osztottuk meg a nyomtatót ,ezt utólag is megtehetjük .


Tanácsosabb is így tenni ,mert a megosztásnak csak kevés paraméterét lehet a nyomtatótelepítő varázslóban beállítani .


Nyomtató megosztásához is rendszergazdaként vagy a Power Users Kiemelt felhasználók (címtáralapú hálózatban -tartományban -a Printer Operators Nyomtatófelelősök )felhasználócsoport tagjaként kell bejelentkeznünk .


Korábban telepített nyomtatót a nyomtató tulajdonságlapján lehet megosztani .


Ehhez a Printers Nyomtatók rendszermappában kattintsunk a jobb egérgombbal a nyomtató ikonjára ,és a gyorsmenüből válasszuk a Sharing Megosztás parancsot !


A képernyőn a nyomtató tulajdonságlapjának Sharing Megosztás füle jelenik meg .


A megosztáshoz a párbeszéddobozban kattintsunk a Shared Megosztva rádiógombra ,majd a mellette levő mezőbe írjuk be a nyomtatómegosztás nevét (ha a \\kiszolgáló megosztás elérési úttal csatlakozunk a nyomtatóhoz ,ezt a nevet kell megadni ,a böngészőlistán viszont a nyomtatótípus teljes neve jelenik majd meg a megosztásnév helyett ).


A nyomtatási folyamat leírásánál említettük ,hogy a nyomtató illesztőprogramja a nyomtatás előtt a kiszolgáló gép merevlemezéről áttöltődik az ügyfél gép memóriájába .


Ez nemcsak akkor lehetséges ,ha mindkét gépen a Windows 2000 működik :ha rákattintunk az Additional Drivers További illesztőprogramok parancsgombra ,az újabb párbeszéddobozban megjelenő listán fel vannak sorolva mindazok az operációs rendszerek ,amelyek számára ezt a szolgáltatást a Windows 2000 biztosítani tudja .


Látható ,hogy ezen a listán a Windows 2000 és a Windows NT különböző processzorokra készített változatai mellett a Windows 95 és a Windows 98 is fel van sorolva .


Erre azért van szükség ,mert a nyomtatómeghajtó bináris -a processzor fajtájától és az operációs rendszertől is függő -futtatható kód ,amelynek a nyomtatót igénybevevő ügyfél gépen kell futnia .


Ha a mi számítógépünk (a nyomtatókiszolgáló )például a Windows 2000 Professionalt futtatja ,a hálózatban pedig van egy Alpha AXP-vel működő gép tartalmazó gép ,amelyen a Windows NT 4.0 működik ,számítógépünkön telepíteni kell azt az illesztőprogramot ,amelyet a Windows NT 4.0 Alpha AXP-hez készített telepítőkészlete tartalmaz .


Ha tehát más operációs rendszerek és más processzor-architektúrák számára hozzáférhetővé szeretnénk tenni a megosztott nyomtatót ,az Additional Drivers További illesztőprogramok párbeszéddobozban jelöljük ki azokat az operációs rendszereket ,amelyek szerepelnek a hálózatban mint lehetséges ügyfelek (kapcsoljuk be az egyes operációs rendszerek neve melletti jelölőnégyzeteket )!


Ezután kattintsunk az OK parancsgombra :a Windows ekkor telepíti a többi operációs rendszerhez készült illesztőprogramokat is ,majd visszatér a nyomtató tulajdonságlapjához .


FIGYELEM !


Más operációs rendszerek illesztőprogramjainak telepítéséhez szükségünk lesz az illető operációs rendszerek eredeti telepítőkészletére !


Ez alól kivételt jelentenek a Windows 95 és 98 alatti illesztőprogramok ,mert azok rajta vannak a Windows 2000 Server telepítőlemezén is .


Ha a fenti paramétereket beállítottuk ,a Sharing Megosztás fülön kattintsunk az OK parancsgombra !


Megjegyzés .


A nyomtatóra ezután -éppúgy ,mint a hálózati mappák esetén -a hálózat felhasználói számítógép és a megosztott nyomtató nevével hivatkozhatnak (az UNC-szintaxis szerint :\\számítógép\nyomtató ).

A dokumentumban összesen 61 mondat ezen belül 170 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 493 főnévi csoport, 124 jelzői melléknévi szerkezet, 45 határozószói csoport, 26 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 1233 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály