Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



A protokollrendszerek szolgáltatásait a Windows 2000 alatt futó alkalmazások alapvetően kétféle hívási felületen (API )keresztül érhetik el :


a NetBIOS-felület elsősorban a Microsoft-hálózatok erőforrás-megosztási műveleteihez használható ,a Windows Sockets pedig főleg az interneten szokásos alkalmazások (elektronikus levelezés ,web ,csevegés stb. )működését szolgálja ki .


Az internetes alkalmazásokat nagyon sokszor helyi hálózatban is felhasználják ;egy vállalat belső ügyviteli rendszere is épülhet weboldalakra ,amelyeket a helyi hálózatban elhelyezett webkiszolgáló szolgáltat -ugyanazon hálózat gépei számára .


Ezért nem is beszélhetünk tisztán internetes alkalmazásokról ,inkább csak olyanokról ,amelyek eredetileg az interneten terjedtek el ,de helyi hálózatban is elérhetők .


Azt a helyi hálózatot ,amelyen az internetről származó alkalmazások és technológiák működnek ,intranetnek is nevezzük .


Az ilyen alkalmazások legfőbb jellemzője ,hogy a Windows Sockets felületet használják a protokollrendszerrel való kommunikációhoz .


A Windows Sockets alapjául szolgáló hívási felületet az egyesült államokbeli Berkeley egyetemen fejlesztették ki ,és először az 1980-as évek elején jelent meg a BSD Unix operációs rendszer részeként .


A Windows 2000 többféle protokollrendszert kínál ,ezek mindegyike elérhető a fent említett két hívási felület egyikén keresztül .


Itt három beépített protokollrendszert érdemes megemlíteni :a NetBEUI-t ,az IPX/SPX-et és a TCP/IP-t .


Ezek a Windows NT 4.0-ban és a korábbi változatokban jórészt egyenrangúak voltak ,a Windows 2000 azonban már sok alapszolgáltatását kimondottan a TCP/IP protokollrendszerre építi .


Az első kettő tehát lassan háttérbe szorul .


A NetBEUI protokollrendszer a kis hálózatok tipikus protokollrendszere .


Fontos jellemzője ,hogy egyetlen hálózati szegmensen belül használható ,vagyis alkalmatlan több hálózat összekapcsolására .


Ezt úgy is fogalmazhatjuk ,hogy a NetBEUI-val működő hálózatok között nem biztosítható átjárás útválasztó révén .


Ezért cserébe minimális adminisztrációval bonyolítja a hálózati forgalmat ,így kis -néhány tíz számítógépből álló ,egyetlen szegmensre kiterjedő -hálózatban a leggyorsabb ,leghatékonyabb protokollrendszernek számít .


Akkor célszerű használni ,ha (1) a hálózatban nincs szükség címtárra -az ugyanis a TCP/IP-t igényli ;(2) nincs szükség más hálózatokhoz való kapcsolódásra ;(3) a hálózatban van olyan számítógép -kiszolgáló vagy ügyfél -amely valamilyen oknál fogva csak ezt a protokollt tudja használni (például az MS-DOS alatti Windows-hálózati ügyfélprogramot futtatja ).


A NetBEUI fölött csak a NetBIOS felület használható ,így internetes-intranetes alkalmazásokat nem tud kiszolgálni .


Az IPX/SPX protokollrendszer a Novell NetWare saját protokollrendszere -volt .


Azért került a Windows különböző változataiba ,mert a Novell NetWare egy időben a személyi számítógépek helyi hálózatainak szinte kizárólagos operációs rendszere volt .


Az IPX/SPX erőteljes protokollrendszer ,alkalmas több hálózat strukturált összekapcsolására .


Elsősorban akkor használjuk ,ha Novell NetWare-t futtató kiszolgálóhoz kell kapcsolódnunk ,bár két Windowst futtató számítógép között is használható erőforrások megosztására .


Ugyanakkor az IPX/SPX jelentősége a Novell világában is csökken ,ugyanis a Novell NetWare újabb változatai mind használhatók a TCP/IP protokollrendszerrel is .


Az IPX/SPX protokollrendszer fölött működik a NetBIOS és a Windows Sockets felület is .


A TCP/IP jelenleg a legelterjedtebb protokollrendszer .


Ezt annak köszönheti ,hogy nyílt szabványra épül ,és annak is ,hogy évtizedek óta vele működtetik az internetet ,a világ legnagyobb kiterjedésű hálózatát .


Ez a legkiforrottabb olyan protokollrendszer ,amelyet több hálózat összekapcsolására használnak ,strukturált címzési rendszerrel rendelkezik ,és számos kiegészítő szolgáltatás kapcsolódik hozzá ,amely még használhatóbbá teszi .


A TCP/IP protokollrendszert minden Windows-változat támogatja .


A Windows 2000 megjelenésével számos helyi hálózati szolgáltatás is igényli a TCP/IP-t ,így új Windows 2000-alapú hálózatot kizárólag a TCP/IP-vel érdemes működtetni ,különösképpen akkor ,ha a hálózatban címtárt is működtetni kell .


(A TCP/IP-t később bővebben ismertetjük .)


A Windows 2000-ben a protokollrendszerek együtt is használhatók .


Így elképzelhető olyan helyzet ,hogy egy számítógép a vele azonos szegmensen levő partnereit a NetBEUI protokollrendszer segítségével éri el ,míg az internethez -értelemszerűen -a TCP/IP protokollrendszerrel kapcsolódik .


Ugyanakkor több protokollrendszer együttes használata jelentősen csökkenti a hálózat teljesítményét ,így ezt inkább kerülni kell .


Használjuk minden esetben a TCP/IP-t ,ha ennek nincs kizáró oka (például olyan rendszer a hálózatban ,amely nem ismeri )!

A dokumentumban összesen 33 mondat ezen belül 95 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 239 főnévi csoport, 83 jelzői melléknévi szerkezet, 43 határozószói csoport, 8 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 574 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály