Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



Minden hálózati kapcsolat igényel legalább egy fizikai eszközt ,amelyen keresztül az adatok végső soron kijuttathatók a hálózatra .


A helyi kapcsolat hálózati csatolókártyát igényel ,amely minden esetben a számítógépbe van építve .


Ezt a kártyát a Windows 2000 az esetek többségében automatikusan felismeri ,és telepíti hozzá a megfelelő illesztőprogramot ,általában még az operációs rendszer telepítése során .


Ha ez nem jár sikerrel -például azért ,mert a számítógép vagy a hálózati csatolókártya nem Plug and Play-képes -,próbálkozhatunk a hardvertelepítő varázslóval ,amely a vezérlőpult Add/Remove Hardware Hardver hozzáadása/eltávolítása ikonjával érhető el .


A hardvertelepítő varázsló kezelését a 3. fejezet mutatja be .


Ha a hálózati csatolókártya beállításait meg kell változtatni -erre például akkor lehet szükség ,ha a kártya nem Plug and Play-képes ,és új hardverelem telepítése miatt meg kell változtatni kritikus erőforrásait (megszakítását ,I/O-portjait stb. )-,az eszközkezelőt (Device Manager )használhatjuk ,a 3. fejezetben leírt módon .


De a hálózati csatolókártya tulajdonságlapja az egyes hálózati kapcsolatok beállításai közül is előhívható :


A Network and Dial-up Connections Hálózati és telefonos kapcsolatok ablakban kattintsunk a jobb egérgombbal a helyi kapcsolat (Local Area Connection )ikonjára ,és az úszómenüből válasszuk a Properties Tulajdonságok parancsot !


A megjelenő tulajdonságlap felső részén látható a hálózati csatolókártya neve .


Ez alatt kattintsunk a Configure Konfigurálás parancsgombra !


Ennek hatására ugyanaz a párbeszéddoboz jelenik meg ,mint az eszközkezelőben .


A telefonos kapcsolatokkal kicsit más a helyzet :ezek mindegyike egy vagy több úgynevezett portot igényel .


A port lehet egy soros ,párhuzamos vagy éppen USB-port és egy modem vagy más külső berendezés (például külső ISDN-csatoló vagy ISDN-modem )együttese :ekkor a számítógép valamelyik külső (soros ,párhuzamos ,USB )csatlakozójához hozzá van kapcsolva egy külső berendezés .


Ha belső modemet használunk ,a modemkártya egymaga megvalósítja a soros portot és a modemfunkciót .


Ebben az esetben a modemkártya által megvalósított soros port ütközésbe kerülhet a számítógép alaplapjára épített soros kimenettel ,ezért belső modem használata esetén nemritkán ki kell kapcsolni a beépített COM1 vagy COM2 kimenetet (ezt a számítógép BIOS-beállító programjával lehet megtenni ).


A telefonos kapcsolatok azonban virtuális portokra épülnek .


Ezek a portok kötődhetnek tényleges hardvereszközhöz :például egy belső ISDN-csatolókártya a számítógép architektúrájában hálózati csatolókártyának számít ,de mivel telefonos (jellegű )kapcsolatokhoz használják ,illesztőprogramja megvalósít egy vagy több virtuális portot (attól függően ,hogy az ISDN-csatolókártya hány vonalat tud kezelni ).


A virtuális portok nem zavarják a számítógép fizikailag is létező soros és párhuzamos kimeneteit .


A virtuális portok nem kötődnek feltétlenül hardverelemhez :ha virtuális magánhálózati kapcsolatot alakítunk ki ,és ehhez telepítjük a megfelelő alagútprotokollt ,létrejön egy vagy több virtuális port ,amely nem a hardver ,hanem -többnyire -a TCP/IP protokollrendszer szolgáltatásait használja .


Ilyen port kialakításához a hálózati kapcsolatokat létrehozó varázslóban a Connect to a private network through the Internet Kapcsolódás privát hálózatra az Interneten keresztül ágat kell választani .


Azonban a virtuális magánhálózatok használata nem tárgya ennek a könyvnek ;itt csak a különböző hardverelemek beállításával foglalkozunk .


A Windows 2000-ben természetesen lehetőség van az ISDN-csatolókártyák és a modemek automatikus felismerésére .


Belső eszköz esetén ez ugyanúgy történik ,mint a hálózati csatolókártyák felismerése és telepítése .


Külső eszköz használata esetén viszont gondoskodnunk kell arról ,hogy az automatikus felismerés idején a berendezés be legyen kapcsolva ,és csatlakoztatva legyen a számítógép megfelelő kimenetéhez .


Ez nem Plug and Play-képes eszköz esetén a Windows 2000 telepítésekor ,illetve a hardvertelepítő varázsló futtatásakor szükséges .


Plug and Play-képes eszköz esetén a legjobb az eszközt az operációs rendszer telepítése előtt ,illetve utólagos bővítés esetén a számítógép bekapcsolása előtt csatlakoztatni .


Az ISDN-csatolókártyák telepítése a hálózati csatolókártyákhoz hasonló módon történik ,így paramétereik beállítása is ugyanott -az eszközkezelőben -lehetséges (vigyázat ,a telefonos kapcsolat tulajdonságlapján nem !).


Az ISDN-csatolókártyák tulajdonságlapján a szokványos fülek mellett újabb ,a csatolókártyára jellemző fülek is megjelenhetnek ,ezek a csatolókártya illesztőprogramjától származnak .


A modemek telepítésére és beállítására a vezérlőpult külön párbeszéddobozt is ad .


Ebben a telefonvonal(ak) kezelésére vonatkozó (tárcsázási )szabályok is beállíthatók .


Nem Plug and Play-képes modemet -amelynek jelenlétét a Windows 2000 nem észlelte automatikusan -így telepíthetünk :


A vezérlőpulton kattintsunk kétszer a Phone and Modem Options Telefon és modem beállításai ikonra ,majd a megjelenő párbeszéddobozban kattintsunk a Modems Modemek fülre !


Új modem telepítéséhez kattintsunk az Add Hozzáadás parancsgombra !


Elindul a modemtelepítő varázsló ,amely először is felajánlja a modem automatikus felismerését .


A modem automatikus felismeréséhez a modemet csatlakoztatnunk kell a számítógéphez ,és be is kell kapcsolnunk .


A felismerési folyamatot a Next Tovább parancsgombbal indíthatjuk el .


Megjegyzés .


Nem javasoljuk belső modemek használatát ,mivel sok esetben -beállítási hiba ,vonalhiba -miatt szükség lehet a modem ki- és bekapcsolására .


Belső modem esetén ezt csak a számítógép ki- és bekapcsolásával tehetjük meg .


A tapasztalat szerint a külső modemek ettől eltekintve is megbízhatóbbak (de drágábbak is ).


Ha a modem típusát magunk adjuk meg -például azért ,mert a modem még nem áll rendelkezésünkre -,a Next Tovább gomb előtt kapcsoljuk be a Don't detect my modem; I will select it from a list Ne vizsgálja meg a modemet. Modem kijelölése a listából jelölőnégyzetet !


Ebben az esetben a modem típusát kiválasztó párbeszéddoboz következik ,amelyben a bal oldali listán a gyártót ,jobboldalt a típust tudjuk kiválasztani .


Ha a modemhez külön lemezen kaptunk illesztőprogramot ,használjuk a Have Disk Saját lemez parancsgombot !


Bár meg kell jegyeznünk ,hogy a modemek gyakran megbízhatóbban működnek a Windowsba épített szabványos illesztőprogrammal ,mint a sajátjukkal .


(A szabványos illesztőprogram akkor települ ,ha a listából azt választjuk ,illetve az automatikus felismerés során a Windows szabványos modemet talál .)


A felismerési folyamat hosszú ideig tarthat ,mert a Windows a modem típusát az általa elfogadott parancsok halmazának meghatározásával állapítja meg .


A folyamat végén újabb párbeszéddobozban megjelenik a modem típusa ,amely viszont meg is változtatható a típus neve alatti parancsgomb segítségével .


A felismerés eredménye a legtöbb esetben Standard Modem Szabványos modem ,amelyet elfogadhatunk -annak ellenére ,hogy a Windows nem határozta meg pontosan a típust :a modem legtöbb funkciója így is elérhető lesz ,az extrákat is beleértve .


A modem típusának kiválasztása után kattintsunk a Next Tovább parancsgombra !


A varázsló következő oldalán meg kell adni ,mely portokhoz van csatlakoztatva a modem .


(Automatikus felismerés esetén ez a lépés kimarad .)


A listán általában a soros portok jelennek meg ,de ezek közül is csak azok ,amelyeket nem használ más eszköz ,például egér vagy másik ,belső modem .


A varázsló befejezésével megtörténik a modem telepítése .


A Windows 2000 telepítőlemezére általában nincs szükség ;de kellhet a modemhez kapott lemez ,ha külső illesztőprogram telepítését kértük .


A telepített modemek működésének ellenőrzéséhez a Windows külön segédeszközt ad :


Nyissuk meg a modemek listáját (a vezérlőpultról ),és kattintsunk arra a modemre ,amelynek működését ellenőrizni szeretnénk !


Kattintsunk a párbeszéddoboz alján levő Properties Tulajdonságok parancsgombra !


Megjelenik a modem tulajdonságlapja .


Itt -a General Általános fülön -általában a modem (vagy a port )maximális engedélyezett sebessége (sávszélessége )és a modemhangszóró hangereje állítható be .


Kattintsunk most a Diagnostics Diagnosztika fülre ,majd ott a Query Modem Modem lekérdezése parancsgombra !


Rövid várakozás után a Windows kitölti a párbeszéddoboz alsó listáját .


Itt a modemnek küldött parancsok és a modem által rájuk adott válaszok láthatók .


Az alábbi ábra egy megfelelően működő 56 Kbps sebességű modem válaszait tartalmazza :


Felhívjuk a figyelmet ,hogy a helyes működést jelző diagnosztikai eredmény semmit sem mond a modemhez csatlakoztatott telefonvonal használhatóságáról és minőségéről ;annak hibái csak akkor derülnek ki ,ha megpróbálunk a modem felhasználásával telefonos hálózati kiszolgálóhoz kapcsolódni .

A dokumentumban összesen 64 mondat ezen belül 153 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 443 főnévi csoport, 142 jelzői melléknévi szerkezet, 54 határozószói csoport, 15 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 1082 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály