Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



A Windows-hálózatban részt vevő számítógépeket egyedi névvel kell ellátni :a névnek a teljes hálózatban -ha több logikai szegmens van ,akkor minden szegmensre nézve -egyedinek kell lennie ,két azonos nevű számítógép nem lehet a hálózatban .


Ez az egyedi név a korábban már említett NetBIOS-név ,amelyet először az operációs rendszer telepítése során kell beállítani .


Ez a név legfeljebb 15 karakterből állhat ,és többnyire nagybetűkkel írjuk le .


A számítógép nevét a következőképpen lehet megtekinteni ,illetve szükség esetén megváltoztatni :


Nyissuk meg a vezérlőpultról a Network and Dial-up Connections Hálózati és telefonos kapcsolatok ablakot !


Az Advanced Speciális menüből válasszuk a Network Identification Hálózati azonosítás parancsot !


Minden számítógép tagja egy -és csak egy -munkacsoportnak vagy tartománynak .


Ezek a számítógépeket logikai csoportokba sorolják ,bár tudni kell ,hogy munkacsoport nem terjedhet ki több logikai szegmensre .


Ezek a logikai csoportok megkönnyítik a számítógépek megtalálását ,azáltal hogy a böngészőlistában előbb a csoportot kell kiválasztani ,azután viszont lényegesen kevesebb számítógép között kell keresni .


Mindennek akkor van jelentősége ,ha a hálózatban sok a kiszolgáló .


A tartományok nem egyszerűen logikai csoportba sorolást biztosítanak ,de adminisztratív módon is összefogják a számítógépeket és a felhasználókat .


Minden tartománynak van címtára ,amelyben fel vannak sorolva a tartomány számítógépei és a használatukra jogosult felhasználók .


A címtár egyúttal egyszerűsíti a felhasználók hozzáférését a tartományi számítógépek erőforrásaihoz -mert az erőforrásokhoz egy központi helyen ,a címtáron át vezet az út -,és segítségével a tartomány felügyelete a rendszergazdák számára is egyszerűbb :ha egy hálózat száz kiszolgálót tartalmaz ,nem mindegy ,hogy száz különálló felhasználó-adatbázist kell karbantartani (ha a hálózat munkacsoport-szervezésű )vagy csak egyet (tartományban ,vagyis címtár használata esetén ).


Ha meg kell változtatnunk a számítógép nevét ,illetve munkacsoportbeli vagy tartományi tagságát ,az előző oldali párbeszéddobozban kattintsunk a Properties Tulajdonságok parancsgombra !


A számítógép nevét egyszerűen átgépelhetjük a Computer name Számítógépnév mezőben .


Figyeljük meg ,hogy itt 15 karakternél többet is megadhatunk (legfeljebb 255-öt ):ennek az a magyarázata ,hogy itt nem a számítógép NetBIOS-nevét ,hanem a többtagú tartománynév első tagját adtuk meg (ha számítógépünk teljes tartományneve kiszolgalo.szak.hu ,akkor ide a kiszolgalo szót kell írni ).


A NetBIOS-nevet a Windows a tartománynévből automatikusan állítja elő :ha tudja ,levágja az első 15 karaktert ,és azt használja NetBIOS-névként .


(Figyelem ,a tartománynévben szereplő tartomány nem tévesztendő össze a később említendő adminisztratív tartománnyal :két ,egymástól teljesen független fogalomról van szó .)


Ha a számítógépet egy másik munkacsoport tagjává kívánjuk tenni ,gépeljük át a Workgroup Munkacsoport mező tartalmát !


Egy munkacsoport azáltal jön létre ,hogy a hálózatban legalább egy számítógépen megadták a nevét ebben a mezőben :nem igényel külön adminisztrációt .


A változtatások után kattintsunk az OK parancsgombra !


A név ,illetve a munkacsoport-tagság megváltoztatása esetén az operációs rendszert újra kell indítani .


Ezt a Windows fel is ajánlja a System Properties Rendszertulajdonságok párbeszéddoboz bezárásakor .


Ha a számítógépet tartományba kell beléptetnünk ,akkor bonyolultabb a helyzet :a tartományba való belépés azzal is jár ,hogy a számítógép bekerül a tartományt felügyelő címtárba .


Vagyis annak a felhasználónak ,aki a számítógépet tartományba lépteti ,elegendő jogokkal kell rendelkeznünk ahhoz ,hogy a címtárba új bejegyzést vegyünk fel :ha a címtárban rendszergazda-jogokkal rendelkezünk ,az már megfelel .


Megjegyzés .


Magán a helyi számítógépen természetesen rendszergazda-jogokkal kell rendelkeznünk a név és a munkacsoportbeli ,illetve tartományi tagság megváltoztatásához .


A számítógép tartományba való beléptetéséhez kattintsunk a Domain Tartomány rádiógombra ,majd gépeljük be a tartomány nevét !


A megadott nevű tartománynak már léteznie kell a hálózatban ,és a címtárt kezelő kiszolgálók ,a tartományvezérlők közül legalább egynek elérhetőnek kell lennie .


Ha ezután az OK parancsgombra kattintunk ,számítógépünk megkeresi a tartományt -pontosabban a legközelebbi tartományvezérlőt -,és ha megtalálta ,kéri egy felhasználó nevét és jelszavát .


Itt olyan felhasználó nevét és jelszavát kell megadni ,aki a tartományban rendszergazda-jogokkal rendelkezik .


A Windows e felhasználó nevében veszi fel a számítógépet a tartomány címtárába .


A számítógépet úgy is be lehet léptetni tartományba ,hogy a tartomány rendszergazdája nem jön a gépünkhöz ,és nevét ,jelszavát sem mondja meg .


Ehelyett a tartományvezérlőn -a címtár megfelelő felügyeleti programjával -előkészíti a gép tartományba lépését ,vagyis létrehoz a számára egy fiókot a címtárban .


Ha ez megtörtént ,a számítógép rendszergazdája úgy léptetheti a gépet a tartományba ,hogy nem kell tartományi rendszergazda nevét és jelszavát megadnia .


A számítógép tartományba léptetése után is újra kell indítani a Windowst -ezt a rendszer a System Properties Rendszertulajdonságok párbeszéddoboz bezárásakor automatikusan felajánlja .


Végül vegyünk észre egy furcsaságot az Identification Changes Azonosítási információ módosítása párbeszéddobozban .


A számítógép neve két példányban látható :a Computer name Számítógépnév és a Full computer name A számítógép teljes neve mezőben .


Ehhez az a magyarázat tartozik ,hogy a Computer name Számítógépnév mezőben csak a tartománynév első tagját adtuk meg .


De ha számítógépünknek nagy kiterjedésű ,hierarchikus hálózatban ,például az interneten is látszania kell -például azért ,mert fontos webkiszolgáló funkciót tölt be -,akkor a teljes névben szerepelniük kell mindazoknak a tartományoknak ,amelyeknek a számítógép része .


Figyelem ,a tartománynév-rendszer tartományát nem szabad összekeverni a számítógépek adminisztratív csoportosítására szolgáló ,címtárt kezelő tartománnyal :az egyik egy olyan elnevezési hierarchia eleme ,amelyhez nem tartoznak feltétlenül adminisztratív funkciók ,az utóbbi viszont éppen hogy minden tagjára kiterjedő felügyeletet biztosít .


A két fogalom tökéletesen független egymástól :így járunk ,amikor két olyan ,egymástól független fejlesztői közösség technológiái találkoznak ,amelyek terminológiája nem kompatibilis egymással .


A számítógép teljes tartománynevének (fully qualified domain name ,FQDN )többi részét akkor láthatjuk meg ,ha az Identification Changes Azonosítási információ módosítása párbeszéddobozban a More Részletek parancsgombra kattintunk :


Ha a számítógépünk teljes tartományneve abulafia2000.szak.hu ,akkor az előző párbeszéddoboz Computer name Számítógépnév mezőjébe az abulafia2000 ,a jelen párbeszéddoboz Primary DNS suffix of this computer A számítógép elsődleges DNS-utótagja mezőbe a szak.hu karaktersorozatot kell gépelni .


Vegyük itt észre azt is ,hogy a Windows által automatikusan generált NetBIOS-név is ebben a párbeszéddobozban látható .

A dokumentumban összesen 45 mondat ezen belül 143 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 344 főnévi csoport, 81 jelzői melléknévi szerkezet, 57 határozószói csoport, 26 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 890 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály