Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



A kapcsolat tulajdonságlapjának Sharing Megosztás fülén megoszthatjuk az internetkapcsolatot .


Ez bizonyos értelemben hasonlít a többi erőforrás -könyvtárak ,nyomtatók -megosztásához .


Eredménye az ,hogy a közvetlen internetkapcsolattal rendelkező számítógépen keresztül a mögötte levő hálózat is hozzáfér az internethez ,vagyis számítógépünk átjáró lesz az internet felé a többi számítógép számára .


Amikor valaki kérést küld az internetre -például elindít egy webböngészőt ,és egy távoli weboldalhoz próbál kapcsolódni -,az átjáró -a közvetlen kapcsolattal rendelkező számítógép -automatikusan feltárcsázza az internetszolgáltatót ,bejelentkezik egy előre beállított névvel és jelszóval ,majd a kapcsolat létrejötte után közvetít a távoli kiszolgálók és a belső hálózat számítógépei között .


Ez a közvetítés annyit jelent ,hogy a felhasználók számítógépeitől származó üzeneteket az átjáró újrafogalmazza ,mintha azokat ő küldte volna .


A közvetített üzenetekről nyilvántartást vezet ,és a rájuk érkező válaszokat ennek alapján mindig a megfelelő -az eredeti kérést küldő -számítógépnek küldi vissza .


A TCP/IP-hálózatokban minden üzenet tartalmazza a küldő és a címzett IP-címét .


A küldő ebben az esetben olyan hálózatban van ,amelynek IP-címzése nem kompatibilis az internettel ;helyi hálózatoknak fenntartott címeket használ .


Az átjáró egyrészt tagja a helyi hálózatnak ,ezért van olyan IP-címe ,amely alapján oda tartozik ,másrészt viszont az internetcsatlakozás során a telefonos kiszolgálótól kapott egy internetkonform IP-címet is .


Amikor a felhasználói számítógép elküld egy kérést ,az átjáró egyszerűen kicseréli a küldő címét az üzenetben a saját ,internetszolgáltatótól kapott címére ,és úgy küldi tovább :tehát valóban a hálózat gépei nevében kommunikál az internettel .


Amikor az internetről válasz érkezik ,az átjáró a címzett címét -amely az ő saját címe lesz -megint csak kicseréli annak a felhasználói gépnek a címére ,amelytől az eredeti kérést kapta ,és úgy küldi be a választ a belső hálózatba .


Ezt a folyamatot -amelyben kifelé menő üzenetben a küldő ,bejövő üzenetben a címzett címét cserélik ki -hálózati címfordításnak (network address translation ,NAT )nevezzük .


A hálózati címfordítás révén a belső hálózat számítógépei jórészt rejtve maradnak az internet felől :mivel címeik eleve nem illeszkednek az internethez ,nagyon nehéz nekik irányított üzenetet küldeni .


A nekik küldött üzenetek közül azok jutnak csak be a belső hálózatba ,amelyek általuk küldött üzenetekre válaszolnak .


Emiatt az internetről érkező betörések ellen a belső hálózat gépei elég jól védve vannak ;támadásnak az átjáró van kitéve ,mert van internetkonform IP-címe .


A Windows 2000 kiszolgáló oldali változatai több különböző módon is lehetővé teszik a helyi hálózat internethez való csatlakoztatását .


Segítségükkel telepíthetünk olyan útválasztót is ,amely a telefonos kapcsolat felé továbbítja a felhasználói számítógépek kéréseit .


A kapcsolatmegosztás segítségével nagyobb ,többszegmenses hálózatokat is az internethez csatlakoztathatunk .


Most azonban csak a megosztás legegyszerűbb módját ismertetjük ,amely a Windows 2000 Professionalben is rendelkezésre áll .


Ez alapvetően csak egyetlen logikai szegmensből álló hálózat csatlakoztatását teszi lehetővé .


Ha a Windows 2000 Professionalben megosztunk a hálózat felé egy internetkapcsolatot ,a következő korlátozások lépnek életbe :


A kapcsolatot megosztó számítógép belső hálózati (helyi kapcsolat fölötti )IP-címe 169.254.0.1 lesz :bármilyen címzési rendszer létezett is azelőtt a belső hálózaton ,a kapcsolatmegosztáshoz a Microsoft által biztosított magánjellegű IP-címtartományt (a 169.254.0.0 hálózatcímet )kell használni .


Ha nem ez volt a címzési rendszer a helyi hálózaton ,az átjáróként működő számítógép belső hálózati kapcsolatai megszűnnek .


A hálózat számítógépein a TCP/IP protokollrendszert át kell állítani az automatikus IP-címkérésre (a dinamikus IP-címzésre ).


Az olyan kis hálózatokban ,amelyek a Windows 2000 Professional révén kapcsolódnak az internethez ,valószínűleg nincs DHCP-kiszolgáló ,így a dinamikus címzésre való átállás eredményeképp minden számítógép IP-címe a 169.254 számokkal kezdődik majd .


Ennek révén a belső hálózati kapcsolatok ismét helyreállnak .


Megjegyzés .


Ha van DHCP-kiszolgáló a hálózatban ,akkor Windows 2000 Server vagy fejlettebb operációs rendszer is van (hiszen DHCP-kiszolgálót csak a Windows 2000 kiszolgáló oldali változataival lehet működtetni ).


Ebben az esetben -az egyszerűsített NAT helyett -kihasználhatók a kapcsolatmegosztásnak a kiszolgáló oldali változatok által adott rugalmasabb lehetőségei is :ebben az esetben nem kell az egyetlen szegmenshez és a 169.254.0.0 hálózathoz igazodni .


Internetkapcsolat megosztásához


az átjáróként működő számítógépen létrehozott internetkapcsolat tulajdonságlapján kattintsunk a Sharing Megosztás fülre !


Kapcsoljuk be az Enable Internet Connection Sharing for this connection Internet-kapcsolat megosztásának engedélyezése jelölőnégyzetet !


Ha szükséges ,hogy az átjáró a felhasználói kérések hatására automatikusan feltárcsázza az internetszolgáltatót ,kapcsoljuk be az Enable on-demand dialing Igény szerinti tárcsázás engedélyezése jelölőnégyzetet is (pontosabban ne kapcsoljuk ki ,mert alapértelmezés szerint be van kapcsolva )!


Kattintsunk az OK parancsgombra !


A Windows ekkor figyelmeztet ,hogy a számítógép helyi kapcsolata fölött megváltoznak a TCP/IP beállításai :a számítógép belső hálózati IP-címe 169.254.0.1 lesz ,és időlegesen elveszíti a kapcsolatot a helyi hálózat többi számítógépével .


Ekkor a kapcsolat megosztását a Yes Igen parancsgombbal meg kell erősítenünk .


Állítsuk át a többi számítógépen a helyi kapcsolathoz tartozó TCP/IP-paramétereket úgy ,hogy a számítógépek automatikusan kapjanak IP-címet !


A felhasználói számítógépeken az első internetes művelet (például webböngésző elindítása )jeleznünk kell ,hogy az internethez a helyi hálózaton keresztül lehet hozzáférni (lásd az internetkapcsolatot létrehozó varázslóról szóló részt !).

A dokumentumban összesen 38 mondat ezen belül 105 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 285 főnévi csoport, 110 jelzői melléknévi szerkezet, 45 határozószói csoport, 9 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 748 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály