Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Windows 2000 - Haladókönyv haladó szoftverhez



Ahhoz ,hogy az interneten keresztül levelezhessünk a Windows 2000-rel ,szükségünk van legalább egy postaládára .


A postaláda olyan adattár ,amelyet az internetszolgáltató tart fenn saját levélkiszolgálóján .


Amikor levelet akarunk küldeni ,a levélkiszolgálóhoz kell csatlakoznunk ,amely gondoskodik arról ,hogy levelünk eljusson a címzett postaládájába -amely pedig esetleg egy másik levélkiszolgálón van (a levélkiszolgálónak tehát meg kell keresnie az interneten azt a másik levélkiszolgálót ,amely a címzett postaládáját tárolja ).


A nekünk címzett levelek pedig az internetszolgáltató által fenntartott postaládánkba érkeznek ,amelyeket onnan le kell tölteni .


Ez a gyakorlatban azt jelenti ,hogy az internetszolgáltató levélkiszolgálóján rendelkeznünk kell egy felhasználói fiókkal (felhasználónévvel és jelszóval ),valamint annyi lemezterülettel ,amennyi a beérkező leveleink tárolására elegendő .


A postaládához felhasználható lemezterület nagysága internetszolgáltatótól függően más és más .


Egyes internetszolgáltatók pedig korlátozzák az előfizetőik által küldhető levelek méretét is .


Az elektronikus levelezéshez a Windows 2000-ben úgynevezett fiókot kell beállítani ,amely tartalmazza a szolgáltató levélkiszolgálójának címét ,elérési módját ,valamint a postaládához tartozó felhasználónevet és jelszót .


A Windows 2000 alatti levelezőprogramok (például a beépített Outlook Express )a fiókinformációt használják fel a levélkiszolgáló megkeresésére ,a kapcsolat felvételére és a felhasználó hitelesítésére (mindezt akkor ,amikor a felhasználó parancsot ad levél küldésére vagy a beérkező levelek letöltésére ).


Minden felhasználó tetszőleges számú fiókkal rendelkezhet a Windows 2000 alatt :a fiókok a felhasználói profilhoz tartoznak ,így az egyes felhasználók fiókkészlete független egymástól .


Általában minden fiók más és más postaládához tartozik :akkor kell több fiókot fenntartani ,ha a felhasználónak több különböző szolgáltatónál van postaládája (vagy egyetlen szolgáltató kiszolgálóján több ).


Az internetkapcsolattal ellentétben tehát bárki (a Guests Vendégek csoport tagjait kivéve )beállíthat magának levelezési fiókot .


Az egyetlen feltétel ,hogy a számítógép rendelkezzen olyan internetkapcsolattal ,amelyen át elérhető a megfelelő levélkiszolgáló .


Az elektronikus levelezés beállításához a következő adatokra van szükségünk az internetszolgáltatótól :


A kimenő leveleket kezelő kiszolgáló típusa :ez az esetek többségében SMTP-kiszolgáló ,amely a levelezőprogram számára az SMTP (Simple Mail Transfer Protocol ,a m. egyszerű levéltovábbítási protokoll )nevű alkalmazási szintű protokollal érhető el .


A kimenő leveleket kezelő kiszolgáló IP-címe vagy tartományneve (teljes tartománynévre lesz szükség ,példa :mail.szolgáltató.hu vagy smtp.szolgáltató.hu )


A bejövő leveleket kezelő kiszolgáló típusa :itt is a levelezőprogram és a kiszolgáló között használatos protokollról van szó .


Ez lehet IMAP4 (Internet Message Access Protocol ,a m. internet-üzenethozzáférési protokoll )vagy POP3 (Post Office Protocol ,a m. postahivatal-protokoll ).


A legtöbb internetszolgáltatónál POP3-kiszolgáló működik .


A bejövő leveleket kezelő kiszolgáló IP-címe vagy tartományneve ,ha az nem egyezik meg a levélküldő kiszolgálóéval .


A postaládához tartozó felhasználónév és jelszó .


Ha egyénileg kapcsolódunk az internethez (például az otthoni számítógépünkről modemmel ),ez többnyire megegyezik azzal a névvel és jelszóval ,amellyel az internethez is csatlakozunk .


Ha viszont az Internet-hozzáféréshez több postaláda is tartozik ,akkor mindegyikhez külön név és jelszó tartozik .


Az elektronikus levelezés beállítása tehát levelezési fiók létrehozását jelenti :ezt varázsló segíti .


Ezt a varázslót a Windows mindjárt az internetkapcsolat beállítása után el tudja indítani ,de természetesen külön is elérhető .


Ha az aktuális felhasználó még nem levelezett ,az Outlook Express -a beépített levelezőprogram első indításakor rögtön megjelenik a varázsló .


Az Outlook Expressnek -ha a számítógépen nincs más levelezőprogram -az asztalon is van ikonja ,de elindítható a tálca eszköztárából is (ha annak tartalmát nem változtattuk meg ).


Különben pedig a Programs Programok menüben rögtön megtaláljuk .


A varázsló menete a következő :


Az első oldalon azt a nevet kell megadni ,amely az általunk küldendő levelek Feladó mezőjében szerepel .


Figyelem ,ez nem a felhasználó@tartomány.hu formájú e-mail cím ,hanem egy olvashatóbb név ,amely hozzá van rendelve a címhez .


Ha például e könyv szerzője hoz létre fiókot magának ,ide a Kis Balázs vagy -ha külföldi levelezőpartnerei is vannak -a Balazs Kis nevet írja .


(Célszerű kerülni az ékezetes betűk alkalmazását ,mert ezeket egyes levélkiszolgálók az ISO 8859-es szabványnak megfelelően átalakítják ,más ,régebbi levélkiszolgálók pedig "elfelejtik "visszakonvertálni .


Ezért aztán a címzettek levelesládájában így jelenik meg a feladó neve :=?iso-8859-2?B?TfZzeg==?= .)


A nevet a Display Name Megjelenített név mezőbe kell beírni ,majd a Next Tovább parancsgombra kell kattintani .


A következő oldalon azt az elektronikus levélcímet (e-mail címet )kell beírni ,amelyre a leveleinkre küldött válaszokat várjuk .


Ennek a címnek a formátuma felhasználó@tartomány.hu (a .hu helyén más ország kódja és .com ,.net ,.org stb. is lehet ).


Ha internetszolgáltató előfizetői vagyunk ,a tartomány helyére általában a szolgáltató nevét írjuk .


Ha vállalati hálózatban levelezünk ,a tartomány a cég neve ,de lehet összetett tartománynév is ,ilyenformán :felhasználó@részleg.cég.hu vagy akár felhasználó@részleg.telephely.cég.hu .


Az e-mail címet az internetszolgáltatótól vagy hálózatunk rendszergazdájától tudhatjuk meg .


Figyelem ,az e-mail címben szereplő felhasználónév nem feltétlenül azonos az internetcsatlakozáshoz használatos bejelentkezési névvel .


Az internetszolgáltatásra való előfizetés alkalmával tetszőleges -még nem foglalt -álnevet (alias )is lehet választani .


Jelen könyv szerzőjének (egyik )címe a balazs.kis@matavnet.hu ;az E-mail address Elektronikus levélcím mezőbe ezt a címet kell írnia ,ha saját fiókját állítja be .


A mező kitöltése után kattintsunk a Next Tovább parancsgombra !


A harmadik oldalon a levélkiszolgáló(k) IP-címét vagy nevét kell megadni .


Ezek az információk is az internetszolgáltatótól vagy -vállalati hálózatban -a rendszergazdától származnak .


A bejövő leveleket kezelő kiszolgáló típusát a My incoming mail server is a... server A bejövő levelek kiszolgálója... kiszolgáló legördülő listán lehet beállítani .


Általában a POP3 és az IMAP4 közül lehet választani .


A bejövő levelek kiszolgálójának IP-címét vagy nevét a legördülő lista alatti első ,a kimenő levelek kiszolgálójáét (az SMTP-kiszolgálóét )a második mezőben lehet beírni .


Továbblépni a Next Tovább parancsgombbal lehet .


A negyedik oldalon a levélkiszolgálónak szóló bejelentkezési nevet (a postaláda nevét :Account name Fióknév mező )és a hozzá tartozó jelszót (Password Jelszó )kell beírni .


Ez a név -szemben a 2. lépésben leírtakkal -általában megegyezik az internetszolgáltatáshoz használt bejelentkezési névvel ,hacsak az aktuális postaláda nem az internet-hozzáféréshez tartozó második ,harmadik stb. postaláda .


Az egy internet-hozzáféréshez tartozó további postaládák mindegyikéhez külön bejelentkezési név és jelszó tartozik ,ahol a bejelentkezési név megint csak nem feltétlenül azonos az e-mail címben szereplő felhasználónévvel .


Ha ezen a varázslóoldalon kikapcsoljuk a Remember password Jelszó tárolása jelölőnégyzetet ,a levelezőprogram minden levelezési művelet -levélküldés ,beérkező levelek letöltése -alkalmával kéri majd a bejelentkezési nevet és a jelszót (egyébként nem ,illetve csak akkor ,ha a nem jár sikerrel a levélkiszolgálóra való bejelentkezés ).


A név és a jelszó megadása után kattintsunk a Next Tovább parancsgombra !


A következő képernyőn a levelezéshez használatos hálózati kapcsolatot kell megadni .


Először választani kell ,hogy a levelezési műveletek -levél letöltése ,új levél küldése -elvégzéséhez (1) telefonvonalon ,(2) helyi hálózaton kell -e az internethez kapcsolódni ,illetve (3) a felhasználó maga hozza majd létre a kapcsolatot .


Ha telefonos hálózati kapcsolatot választunk (Connect using my phone line Telefonvonalon keresztül rádiógomb ),a levelezőprogram minden levélküldés vagy letöltés előtt bontja az épp aktuális internetkapcsolatot -ha van -,és a varázslóban megadott kapcsolatot feltárcsázva újra kiépíti azt .


Ha ezt szeretnénk elkerülni ,a legkényelmesebb megoldás először feltárcsázni az internetet (hozzunk létre az asztalon parancsikont az internetkapcsolathoz ,és levelezés előtt kattintsunk kétszer !),majd a levelezőprogramban adjunk parancsot a levélküldésre vagy a letöltésre !


Ez akkor működik megfelelően ,ha ebben a varázslóban a helyi hálózati (LAN )kapcsolat használatát írjuk elő [Connect using my local area network (LAN) A helyi hálózaton (LAN) keresztül csatlakozom rádiógomb ],akkor is ,ha az internetet modemmel érjük el !


A kapcsolat típusának kiválasztása után kattintsunk a Next Tovább parancsgombra !


Ha az 5. pontban telefonos kapcsolatot választottunk ,a varázsló áttér a hálózati kapcsolat létrehozására :itt tehát nem választhatunk a meglevő telefonos hálózati kapcsolatok közül ,hanem új hálózati kapcsolatot kell kialakítanunk a levelezés céljára .


Ez kényelmetlen lehet ,hiszen előfordulhat ,hogy korábban már létrehoztunk hálózati kapcsolatot az internetezéshez .


Ilyen esetekben célszerű az 5. lépésben leírtak szerint eljárni :válasszuk a helyi hálózatot ,és a levelezési műveletek előtt csatlakozzunk manuálisan az internethez !


Ha létrehoztuk a hálózati kapcsolatot (annak varázslóját korábban már ismertettük ),vagy a helyi hálózati kapcsolatot választottuk -tehát a hálózati kapcsolat létrehozására sor sem került -a varázsló utolsó oldalára érkezünk :itt a Finish Befejezés gomb hatására létrejön a levelezési fiók .


Megjegyzés .


Az 5. és a 6. lépés a rendszer konfigurációjától függően ki is maradhat .


Ebben az esetben a Windows többnyire a helyi hálózat használatát állítja be ,és más kapcsolattípusra utólag ,a levelezési fiók tulajdonságlapján lehet áttérni .


A Windowsban beállított levelezési fiókok listáját és tulajdonságait a vezérlőpult Mail Posta ikonjával vagy az Outlook Expressben ,a Tools Eszközök menü Accounts Fiókok parancsával jelenítetjük meg .


Ha a párbeszéddoboz több füllel jelenik meg ,kattintsunk a Mail Levelezés fülre !


Figyelem !Ha nem az Outlook Express az alapértelmezés szerinti levelezőprogram ,akkor mást látunk a vezérlőpultról előhívott ,és mást az Outlook Expressben megjelenített listán .


Ezért ,ha például telepítve van a Microsoft Office csomag ,és vele az Outlook 98 vagy az Outlook 2000 (a korábbi változatok nem tudják kezelni a Windows 2000-beli fiókrendszert ),és a "nagy "Outlook az alapértelmezett levelezőprogram ,akkor azt kell elindítani ,és ott kell a Tools Eszközök menüből az Accounts Fiókok parancsot választani .


A levelezési fiókok listájára új fiókot az Add Hozzáadás gombbal lehet felvenni .


Ha almenü jelenik meg ,onnan válasszuk a Mail Levelezés parancsot !


Az új fiók felvételét a fentebb már leírt varázsló segíti .


Meglevő fiók tulajdonságainak megtekintéséhez és megváltoztatásához a listán kell kattintani a megfelelő fiók nevére ,majd a párbeszéddoboz Properties Tulajdonságok parancsgombjára :


Ebben a párbeszéddobozban beállíthatók a fiók alapadatai -amelyeket a varázsló is megkérdez -,de sok más is .


Ezeket foglaljuk össze röviden .


A General Általános fülön a fióknak nevet lehet adni (a varázsló automatikusan a levélkiszolgáló IP-címét vagy tartománynevét írja ide ),ezenkívül beírható a felhasználó és munkahelyének neve ,illetve e-mail címe .


Megjelenik itt még egy mező (Reply address Válaszcím ),ha ez ki van töltve ,a felhasználó által elküldött levelekre minden esetben erre a címre érkezik válasz .


A Servers Kiszolgálók fülön a beérkező és kimenő levelek kiszolgálójának címét ,illetve a postaládához tartozó bejelentkezési nevet és jelszót állíthatjuk be .


A Connection Kapcsolat fülön kiválasztható az a hálózati kapcsolat ,amelyen keresztül a levelezőprogram felveszi a kapcsolatot a kiszolgálókkal .


A Windows 2000 angol és magyar nyelvű változata jelentősen különbözik ezen a fülön :


A rendszer konfigurációjától függően a párbeszéddobozon megjelenik a Security Biztonság fül is ,amelyen a levelekhez digitális aláírás állítható be .


Az Advanced Speciális fülön beállíthatók a nem szabványos portokon működtetett levélkiszolgálók csatlakozási paraméterei :ezekhez nemigen kell hozzányúlni .


Annál érdekesebbek a fül alján levő beállítások :a Break apart messages larger than... KB Üzenet darabolása... kB méret fölött mezőben előírhatjuk ,hogy a levelezőprogram több ,egymást követő üzenet formájában küldje el azokat a leveleket ,amelyek meghaladnak egy adott méretet .


Erre azért lehet szükség ,mert az internetszolgáltatók általában korlátozzák az elküldhető üzenetek nagyságát .


A szerzőnek a könyv írásakor még nincs tapasztalata e funkció működésével kapcsolatban ,különös tekintettel nagy méretű (3-4 Mbyte-os )csatolt állományok elküldésére .


Ha ugyanazokat az üzeneteket több helyről -több különböző számítógéppel -is le kell tölteni ,érdemes bekapcsolni a Leave a copy of messages on the server Az üzenetek egy-egy másolata maradjon a kiszolgálón jelölőnégyzetet .


Alapértelmezés szerint a levélkiszolgálóról a letöltés során automatikusan törlődnek a levelek :ezt a törlést tiltjuk meg a jelölőnégyzet bekapcsolásával .


Ezzel azonban betelhet a postaládának biztosított lemezterület (ezt az internetszolgáltató erősen korlátozza ).


Ezért célszerű legalább késleltetve letörölni a kiszolgálón hagyott leveleket :a Remove from server after... days Eltávolítás a kiszolgálóról... nap múlva jelölőnégyzet bekapcsolásával és a számmező kitöltésével ezt írhatjuk elő .


Emellett mi is irányíthatjuk a törlést :ha a levelezőprogram üzenettárából letörlünk egy levelet ,az a Deleted Items Törölt elemek mappába kerül .


A végleges törléshez onnan is ki kell törölni a leveleket :a Remove from server when deleted from 'Deleted Items' Eltávolítás a kiszolgálóról, ha törli a "Törölt elemek" mappából jelölőnégyzet bekapcsolása esetén ,ha végleg törlünk egy levelet ,a törlést a levelezőprogram a kiszolgálóra is átvezeti .


Megjegyzés .


A levelezési fiókok rendszere nem használható ,ha a Windows alatt telepítve van a Microsoft Mail (belső hálózati levelezés ),illetve a Microsoft telefaxszolgáltatása .


Ha nemcsak internetes levelezés működik a hálózatban ,hanem több különböző üzenetküldési mechanizmus is rendelkezésre áll ,akkor az úgynevezett üzenetküldési profilok rendszere lép működésbe .


Erről a szerző korábbi ,Windows NT-vel foglalkozó művei részletes leírást adnak (lásd :Kis Balázs :Windows NT 4.0 .


Kezdőkönyv haladó szoftverhez -magyar változat is ,SZAK Kiadó ,Bicske ,1997. ).

A dokumentumban összesen 99 mondat ezen belül 265 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 776 főnévi csoport, 214 jelzői melléknévi szerkezet, 95 határozószói csoport, 41 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 1803 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály