Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

1997. évi CXLIV. törvény



Ha az iratot postán küldték el ,azt a tértivevényen feltüntetett időpontban ,ajánlott küldemény esetében pedig -az ellenkező bizonyításáig -a feladástól számított ötödik munkanapon a belföldi címzetthez megérkezettnek kell tekinteni .


A Gt. (új)-ban előírt jognyilatkozatoknál alapelv ,hogy olyan formában történjen meg a címzettel a közlésük ,ami kizárja ,hogy utóbb vitathatóvá váljék nemcsak a közlés tartalma ,de magának a közlésnek a megtörténte is .


Ezért általános követelményként az írásbeliséget kívánja meg a törvény ,illetve olyan -közelebbről nem meghatározott -egyéb formát ,ami bizonyítható .


Az általános jogszabály értelmezés a "más bizonyítható mód "alatt az adott szövegkörnyezetben valamilyen technikai ,dologi formában megjelenő objektív bizonyítékot ért (pl. távirat ,hangfelvétel )és kevésbé a számtalan bizonyítási nehézséget és az idő múlásával egyre nagyobb bizonytalanságot jelentő ,esetleg egymásnak ellentmondó és szubjektív tanúvallomásokkal történő bizonyítást .


A Gt. (új )7. § (1) bekezdésében a nyilatkozatok vagy cselekmények megtételére ,illetve elvégzésére használt "haladéktalanul "kifejezés közelebbi meghatározását a törvény ugyancsak nem adja meg ,de az minden esetre irányadó módon nem is lehetséges .


Ezért mindig a konkrét eset sajátosságainak és a nyilatkozat vagy cselekmény jellegének együttes ismeretében dönthető csak el ,hogy mi a jóhiszemű és az adott helyzetben általában elvárható magatartás követelményére is figyelemmel [Ptk. 4. § (1) ,(4) ]az elfogadható határidő .


Az írásban vagy azzal egyenértékűnek tekintett más módon történt közlések hatályosságához a Ptk. 214. § (1) bek. alapján az szükséges ,hogy az a másik félhez -a címzetthez -megérkezzen .


A megérkezés ténye mellett legalább ennyire fontos jogkövetkezmények fűződhetnek a megérkezés idejéhez is (pl. sérelmezett társasági határozatoknak a Gt. (új )47. § (1) bek. szerinti megtámadási határidejének számítása vagy elővásárlási joggal kapcsolatos felhívás stb. )


A tértivevényes postai küldemények esetén a tértivevény -szabályszerű kézbesítés esetén -egyértelmű igazolásul szolgál a közlés megérkezésének tényére és idejére .


Tértivevény nélküli ajánlott küldeménykénti feladás esetén törvényi vélelem szól amellett [Gt. (új )7. § (2) ],hogy a kézbesítés megtörtént és hogy mikor .


A Gt. (új )által felállított vélelemmel szemben ellenbizonyításnak van helye ,vagyis a vélelem megdönthető .


A kézbesítéssel kapcsolatos részletes szabályokat egyébként a postai tevékenységről szóló 133/1993. (IX. 29. )Korm. rendelet tartalmazza .

A dokumentumban összesen 12 mondat ezen belül 32 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 134 főnévi csoport, 67 jelzői melléknévi szerkezet, 20 határozószói csoport, 1 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 329 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály