Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

1997. évi CXLIV. törvény



A társasági szerződésben (alapító okiratban ,alapszabályban )meg kell határozni a) a gazdasági társaság cégnevét és székhelyét ;b) a gazdasági társaság tagjait ,nevük (cégnevük )és lakóhelyük (székhelyük )-kivéve az alapszabályban a részvényeseket -feltüntetésével ;c) a gazdasági társaság tevékenységi körét ;d) a társaság jegyzett tőkéjét ,a jegyzett tőke (a tagok vagyoni hozzájárulása )rendelkezésre bocsátásának módját és idejét ;e) a cégjegyzés módját ;f) a vezető tisztségviselők nevét ,lakóhelyét ;g) a gazdasági társaság időtartamát ,ha a társaságot határozott időre alapítják ;valamint h) mindazt ,amit e törvény az egyes társasági formáknál kötelezően előír .


A Gt. (új )11. §-a a valamennyi gazdasági társaság létesítő okiratában egységesen kötelező adatok felsorolását tartalmazza .


A 11. § a)-h) pontjaiban lévő felsorolás azt is jelenti ,hogy az itt meghatározott kötelező elemeken túl nem szükséges még további ,a Gt. (új)-ban egyébként is szabályozott kérdésekről rendelkezni ,hacsak a Gt. (új )9. § (1) bek.-ben említett diszpozitivitás lehetősége folytán nem kívánnak a felek a Gt. (új)-tól való eltérés -egyébként erősen korlátozott -lehetőségével élni .


Ezt fejezi ki a BH1990. 393. sz. döntés a felelősségi szabályok kapcsán ,amelyekre felesleges külön utalni a társasági szerződésben mivel ezekről a Gt. (új )az általános részében és az egyes cégformáknál amúgy is rendelkezik .


a) pont


A cégnév szerepéről és a kettős funkciójáról a Gt. (új )2. § (3) bekezdése kapcsán a 2. §-ához fűzött magyarázatnál már említés történt .


A cégnévre vonatkozó részletes szabályokat a Ctv. 15. § tartalmazza .


A székhely fogalmát ugyancsak a Ctv. határozza meg a 16. § (1) bekezdésében .


A Ctv. 16. §-a meghatározást tartalmaz a telephely és a fióktelep vonatkozásában is .


Az utóbbiak létesítése a székhellyel ellentétben nem kötelező .


b) pont


A minden cégformára egységesen kötelező rendelkezések alól részleges kivételt csak a 11. § b) pontja jelent ,amennyiben a társaság létesítő okirata nem társasági szerződés vagy alapító okirat ,hanem alapszabály .


Alapszabálynak a nyilvános alapítású részvénytársaságok létesítő okiratát nevezi a Gt. (új )217. § c) pont .


Mivel ezeknél a társaságoknál a részvények bemutatóra szólóak is lehetnek ,a részvényesek száma pedig több ezret is elérhet ,nyilvánvalóan értelmetlen lenne megkövetelni a részvényesek nevének (cégnevének )és címének (székhelyének )a feltüntetését .


c) pont


A létesítő okiratban (társasági szerződés ,alapító okirat ,alapszabály )a társaság által gyakorolni kívánt valamennyi tevékenységet fel kell sorolni .


A felsorolásnak a Ctv. 12. § (1) bek. f) pontja alapján a gazdasági tevékenységeknek az egységes állami statisztikai rendszerben a Központi Statisztikai Hivatal által megadott és 1998. I. 1-jétől hatályos 9008/1997. (SK 7. )KSH közlemény szerinti számjellel és az ahhoz tartozó szöveges meghatározással kell történnie .


d) pont


Gazdasági társaság nem létesíthető induló vagyon nélkül .


Ennek mértékét -amennyiben a Gt. (új )vagy más jogszabály eltérően nem rendelkezik -kizárólag az alapítók határozzák meg .


Ezért a cégbíróság a bejegyzési kérelem elbírálása során nem mérlegelheti az induló vagyon megfelelőségét ,illetve hogy elegendő -e az a társaság megfelelő működéséhez .


A társaság induló vagyonát a számvitelről szóló 1991. évi XVIII. törvény (a továbbiakban Számv. tv. )előírásai szerinti (jegyzett tőkében kell megadni és meg kell határozni a Gt. (új )12. §-ára és az adott cégformára vonatkozó esetleges külön rendelkezésekre is figyelemmel a pénzbeli vagy a nem pénzbeli hozzájárulás módját ,formáját ,mértékét és az idejét is .


e) pont


A cégjegyzés módjára a Ctv. 17. § (2) bek. tartalmaz rendelkezést .


A cégjegyzési módot a Gt. (új )40. §-ára és az egyes cégformáknál található rendelkezésekre figyelemmel kell meghatározni .


f) pont


A vezető tisztségviselők cégformánkénti meghatározását a Gt. (új )21. § tartalmazza .


g) pont


A társaság létesítésének és működésének időtartamáról nem kötelező rendelkezni [Gt. (új )10. § (4) ],de ha a társaságot határozott időre alapítják ,akkor ez a megállapodás csak a létesítő okiratba foglalva érvényes .


h) pont


Az egyes társasági formáknál a Gt. (új )speciális rendelkezéseket tartalmaz a létesítő okirat további kötelező tartalmára .


Így a közkereseti társaságoknál a Gt. (új )82. § és ugyanez érvényes a Gt. (új )101. § (3) bek. alapján a betéti társaságokra is ,közös vállalatnál a Gt. (új )107. § ,kft.-nél a Gt. (új )123. § ,rt.-nél a Gt. (új )207. § ami a Gt. (új )219. § (1) bek. alapján a zárt körű és a nyilvános alapítás esetére egyaránt érvényes .

A dokumentumban összesen 32 mondat ezen belül 62 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 270 főnévi csoport, 139 jelzői melléknévi szerkezet, 24 határozószói csoport, 12 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 658 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály