Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

1997. évi CXLIV. törvény



A (1) - (3) bekezdésben foglalt szabályok megszegésével a gazdasági társaságnak okozott kár megtérítésére vonatkozó igényt a kár bekövetkeztétől számított egy éven belül lehet érvényesíteni .


A vezető tisztségviselőkre számos összeférhetetlenségi szabály vonatkozik .


Ezeket részben a Gt. (új )részben más törvények szabályozzák .


Az utóbbiakra számos példa közül említhető a szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvény 8. § (3) bekezdése ,a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény 44. § (5) bek. b)-c) pontja ,az értékpapírok forgalomba hozataláról ,a befektetési vállalkozásokról és az értékpapírtőzsdéről szóló 1996. évi CXI. törvény 15. § és 216. § vagy az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyeletről szóló 1996. évi CXIV. törvény 10. § stb.


A Gt. (új )25. §-ában szabályozott körülmények azok a legalapvetőbb összeférhetetlenségi okok ,amelyek általánosságban minden gazdasági társaságra érvényesek és amelyek a nem kívánatos személyi érdekeltségi és rokoni befolyásoltság lehetőségét kívánják kizárni vagy a társaság kontrollja alá helyezni .


A társaságéval azonos tevékenységet is folytató más gazdálkodó szervezetben szerezhető részesedés vagy vezető tisztségviselőség tilalma [Gt. (új )25. § (1) ]nem abszolút ,mert az érintett társaság létesítő okirata ezt már előre lehetővé teheti ,vagy a társaság legfőbb szerve annak hiányában is megadhatja konkrét esetben ahhoz a hozzájárulását .


Lényeges a törvény szóhasználatában a "gazdálkodó szervezet "kifejezés ,ami nemcsak másik gazdasági társaságot ,hanem a Ptk. 685. § c) pontjában felsorolt valamennyi szervezetet jelenti .


Ugyancsak relatív összeférhetetlenségi szabály a Gt. (új )25. § (2) bek.-ben írt ügyleteknél a rokoni ,illetve a Ptk. 685. § b) pontja szerinti közeli hozzátartozói viszony ,mert a társaság létesítő okirata ezt is előre megengedheti .


A Gt. (új )25. § (3) bek. az előzőekben már jelzett azt az általános elvet fogalmazza meg ,ami a rokoni kapcsolatokon alapuló nem kívánatos összefonódások tilalmát jelenti .


Mivel a felügyelő bizottság alapvető feladata a társaság ügyvezetésének az ellenőrzése [Gt. (új )32. § (2) ],ennek hatékonyságát veszélyeztetné az ellenőrző és az ellenőrzött közötti szorosabb hozzátartozói viszony .


A tilalom ezúttal is csak a közeli hozzátartozók esetében áll fenn ,akik körét mögöttes jogszabályként itt is a Ptk. 685. § b) pontja határozza meg .


A fenti összeférhetetlenségi szabályok [Gt. (új )25. § (1) - (3) ]megszegésével a társaságnak kár is okozható pl. azért ,mert a Gt. (új )25. § (2) bekezdésébe mint jogszabályba ütköző szerződés a Ptk. 200. § (2) bek. alapján semmis .


A kártérítési igény érvényesítésére a Ptk. 324. § (1) bek. felhatalmazása alapján a Gt. (új )az általános elévülési időnél rövidebb egy éves elévülési időt állapít meg .

A dokumentumban összesen 13 mondat ezen belül 26 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 149 főnévi csoport, 81 jelzői melléknévi szerkezet, 12 határozószói csoport, 3 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 391 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály