Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

1997. évi CXLIV. törvény



A gazdasági társaságok egyesülése során az átalakulásra vonatkozó közös szabályokat és az átalakulással létrejövő társasági formára vonatkozó szabályokat a 73-75. §-okban meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni .


Az egyesülés történhet beolvadással vagy összeolvadással .


A piacgazdaság igényeihez való alkalmazkodás a tőkekoncentrációval elérhető gazdasági növekedés igénye feltétlenül megköveteli a cégszám-változással történő szervezeti változások jogszabályi biztosítását ,továbbá az ilyen változások sajátosságainak a megfelelő jogszabályi kezelését .


A Gt. (új )VII. fejezet 3. címe alatt a gazdasági társaságok egyesülésére vonatkozó különleges szabályokat állapítja meg .


Ezen belül is azonban az új kodifikációs megközelítés szerint elsőként azt rögzíti ,hogy a gazdasági társaságok egyesülése során az átalakulásra és az átalakulással létrejövő társasági formára vonatkozó szabályokat kell alkalmazni .


Továbbá ,hogy ezektől a szabályoktól kizárólag csak a 73-75. §-aiban meghatározott esetekben lehet ,illetve kell eltérni .


Ezért a gazdasági társaságok egyesülésénél a VII. fejezet 1. és 3. címe alatt szereplő előírásokat együttesen kell alkalmazni ,valamint az egyesüléssel létrejövő cégformától függően a 3. cím szabályait is .


Végül a jogutód társaság alapítására irányadó rendelkezéseket is megfelelően alkalmazni kell az egyesüléseknél .


Az egyesüléssel létrejövő változás egyébként két vagy több gazdasági társaság egyetlen társasággá történő átalakulását jelenti .


Az egyesüléssel tehát csökken a társaságok száma ,ezzel egyidejűleg azonban tőkekoncentráció és szervezeti erősödés következik be .


Ez pedig már a nagyobb feladatok ,komolyabb tevékenységi körök elvégzésére és jelentősebb piac meghódítására teszi képessé az egyesüléssel létrejövő társaságokat .


Gyakorlati tapasztalatok szerint az utóbbi időben egyébként az egyesüléssel történő átalakulás válik egyre inkább kedveltté és gyakoribbá .


Az egyesülés módjai


A Gt. (új )72. § (1) bekezdés utolsó fordulata az egyesülésnek a korábbi előírásokhoz hasonlóan változatlanul két formáját különbözteti meg .


Az egyik forma a beolvadás .


Ennek során egy vagy akár több társaság beolvad egy másik ,az ún. átvevő társaságba .


A beolvadással a beolvadó társaságok jogilag megszűnnek ,míg az átvevő társaságok cégformája változatlanul megmarad .


Az átvevő társaság azonban a beolvadó társaságok jogutódja lesz ,ezért a beolvadók jogai és kötelezettségei ,illetve a vagyonuk mint egész átszáll a jogutód átvevő társaságra .


A második forma az összeolvadás .


Ebben az esetben az összeolvadó társaságok valamennyien megszűnnek ,de a megszűnéssel egyidejűleg egy új jogutód gazdasági társaságot is létrehoznak .


A megszűnő jogelőd cégek vagyona ,jogi és kötelezettségei pedig átszállnak az összeolvadással létrejövő jogutód társaságra .


A beolvadással és az összeolvadással létrejövő átalakulásokra a VII. fejezet 1. címe alatt lévő közös szabályok alkalmazhatóságából következően valamennyi gazdasági társaságnak valamennyi gazdasági társasággal lehetősége van .


Ezért a korábbi szabályozással ellentétben már nem csak az azonos cég ,illetve felelősségi formájú társaságok egyesülhetnek ,hanem cégformától függetlenül valamennyi gazdasági társaságnak módja van erre a szervezeti változásra .


Emiatt például a kkt. és részvénytársaság vagy kft. és betéti társaság is egyesülhetnek ,az eltérő cégformájú társaságok egyesülésénél egyedül a jogutód társaság társasági formájának a megválasztása tekintetében állapít meg a törvény bizonyos korlátozó szabályokat a 74. §-ában .

A dokumentumban összesen 24 mondat ezen belül 40 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 179 főnévi csoport, 92 jelzői melléknévi szerkezet, 28 határozószói csoport, 5 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 442 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály