Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

1997. évi CXLIV. törvény



A pénzbetétek összege alapításkor nem lehet kevesebb a törzstőke harminc százalékánál és egymillió forintnál .


A törzstőke az egyes tagok törzsbetéteiből tevődik össze ,akik valamennyien kötelesek legalább a Gt. (új )125. § (1) bek.-nek megfelelő értékű (legalább százezer forint )vagyoni szolgáltatásra .


A társaság jogelőd nélküli alapításakor a törzstőkét ,ami ekkor lényegében azonos a társaság induló vagyonával ,a tagok bocsátják a társaság rendelkezésére és ezeket a vagyoni szolgáltatásokat nevezzük törzsbetéteknek .


A törzsbetét egyaránt állhat csak pénzbeli vagy csak nem pénzbeli betétből -részből -vagy egyszerre mindkettőből .


Az alapításkori összes törzsbetéten -azaz az induló törzstőkén -belül a pénzbeli és a nem pénzbeli rész aránya azonban annyiban kötött ,hogy a pénzbeli részek összegének legalább a törzstőke harminc százalékát el kell érnie és legalább az egymillió forintot .


Ez az arány azonban hangsúlyozottan csak a jogelőd nélkül alapított társaság alapításkori törzstőkéjére érvényes .


Nem érvényes az induló törzstőke esetében sem akkor ,ha a kft. átalakulás folytán jött létre [Gt. (új )68. § (1) ]és nem kötelező már létező -már bejegyzett -társaságok működése során sem a törzstőke felemelésekor vagy leszállításakor .


Minden esetre érvényes generális szabály ellenben ,hogy a törzstőke -azaz az összes törzsbetét -összege nem lehet kevesebb hárommillió forintnál .


Ez a szabály mind a társaság jogelőd nélküli ,mind a jogutódlással (átalakulással )történő létesítésére ,mind pedig a társaság működése során egyaránt érvényes [Gt. (új )61. § (1) ,166. § (1) ].


A törzstőke alsó szintjének meghatározása -akárcsak a törzstőke védelmét szolgáló egyéb rendelkezések [Gt. (új )161. § ,166. § ]-hitelezővédelmi érdekeket véd és a komolytalanabb vállalkozások alapításának ,illetve működésének kirekesztését célozza .


A kft. esetében is érvényesek egyrészt a nem pénzbeli hozzájárulásra a Gt. (új )12. §-ában általános szabályként előírtak .


Másrészt a kft. számára törzsbetétként teljesített nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásnál meg kell valósulnia annak a hármas követelménynek is ,hogy annak egyidejűleg vagyoni értékkel rendelkezőnek ,forgalomképesnek és végrehajtás alá vonhatónak is kell lennie .


A nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás -amennyiben az előző hármas feltételnek megfelel -akkor egyaránt lehet dolog ,szellemi alkotás vagy vagyoni értékű jog (pl. bérleti jog )is .


Mindhárom kategóriánál azonban további követelmény az is ,hogy ha azon harmadik személynek olyan joga van ,ami a szabad átruházását megakadályozhatja (pl. szerződésben kikötött elidegenítési tilalom )akkor a jogosulttól szükséges egy esetleges későbbi átruházáshoz az előre megadott hozzájáruló nyilatkozat is .


A végrehajthatóságnál mint a nem pénzbeli hozzájárulással kapcsolatos egyik követelménynél megjegyzendő ,hogy az 1998. június 16-tól hatályos Gt. (új)-nál ez a kívánalom kizárja a korábban elterjedt good-will és know-how mint nem vagyoni hozzájárulás elfogadhatóságát .


Ennek az az oka ,hogy ezeknél a vagyoni értékű jogoknál fogalmilag kizárt a végrehajthatóság .


Ezekre a jogokra a végrehajthatóság fogalmi kizártságát állapította meg egyébként az 1988. évi VI. tv.-t módosító 1991. évi LXV. törvény 20. § (2) bekezdésének a törvényi indokolása is ami a végrehajthatóság kérdésében ha nem is jogforrás ,de továbbra is mérvadónak tekinthető állásfoglalás .

A dokumentumban összesen 17 mondat ezen belül 39 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 182 főnévi csoport, 85 jelzői melléknévi szerkezet, 32 határozószói csoport, 3 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 454 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály