Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

1997. évi CXLIV. törvény



Az igazgatótanács az egyesülés vezető állású dolgozóival kapcsolatos egyes munkáltatói jogok gyakorlását saját egyetértéséhez kötheti .


Az egyesülés egyszemélyi felelős vezetője ,s egyben törvényes képviselője az igazgató .


Igazgató csak természetes személy lehet .


Az első igazgatót a társasági szerződés jelöli ki ,azt követően az igazgató megválasztása ,visszahívása az igazgatótanács hatáskörébe tartozik .


Az igazgató megválasztásához ha a társasági szerződés szigorúbb előírást nem tartalmaz egyszerű szótöbbség szükséges .


Az igazgatóra -mint vezető tisztségviselőre alkalmazandóak a törvénynek a vezető tisztségviselőkre vonatkozó általános részbeli előírásai .


Így nem választható meg igazgatóvá például akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen végrehajtható szabadságvesztésre ítéltek ,mindaddig ,amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól nem mentesül ,akit valamely foglalkozástól eltiltottak ,az ítélet hatálya alatt az abban megjelölt tevékenységet folytató társaságban .


Az igazgató határozott időre ,de maximum öt évre választható meg .


Megbízatása meghosszabbítható .


Az igazgató felett a munkáltatói jogokat az igazgatótanács gyakorolja .


Az igazgató képviseli kifelé -harmadik személyek irányában -bíróságok ,hatóságok előtt a társaságot .


Az igazgató tevékenységét az ilyen tisztséget betöltő személyektől elvárható fokozott gondossággal ,az egyesülés érdekeit szem előtt tartva köteles ellátni .


A társasággal szemben a polgári jog szabályai szerinti kártérítési felelősség terheli függetlenül attól ,hogy tevékenységét milyen jogviszony pl. megbízás ,munkaviszony keretében látja el .


Összhangban e súlyos felelősséggel az igazgatót az igazgatótanács -mint a munkáltatói jog gyakorlója -e tisztségében nem utasíthatja.[Gt. (új )22. § (2) ].


Az egyesülés dolgozói felett a munkáltatói jogkört az igazgató gyakorolja .


Az igazgató képviseleti jogkörét meghatározott ügykörben a társaság dolgozóira átruházza [Gt. (új )39. § (4) ].


A felhatalmazásnak tehát tartalmaznia kell az ügycsoportot ,esetleg egyéb korlátozást (összegszerűség ),amelynek keretei között a dolgozót a képviseleti (cégbejegyzési )jogosultság megilleti .


Az igazgató a munkáltatói jogosítványokat csak korlátozottan gyakorolhatja egyszemélyben ,ha az igazgatótanács az egyes vezető állású dolgozókkal kapcsolatos munkáltatói részjogosítványok gyakorlását a saját egyetértéséhez köti .


Az igazgató ilyen esetekben köteles intézkedése előtt az igazgatótanács egyetértését beszerezni .


A törvény csupán deklarálja ,hogy az igazgató a társasági szerződés és igazgatótanács határozatainak keretei között egyéni felelősséggel vezeti az egyesülést .


Sem a Gt. (új )11. §-a ,sem a 273. § nem teszi a társasági szerződés kógens tartalmává az igazgató feladat- és hatáskörének ,jogállásának részletes szabályozását ,ezért mint ahogyan a Legfelsőbb Bíróság Cg. törv. II. 30.299/1992/4. (BH1993. 629. )sz. határozatában rámutatott ,önmagában az a körülmény ,hogy a társasági szerződés nem tartalmazza kifejezetten az igazgató egyszemélyi felelős vezetői minőségét ,nem teszi a szerződést semmissé .


A határozat indokolása a következőket mondja ki


"Az igazgató egyszemélyi felelősséggel vezeti az egyesülést .


Nem törvénysértő azonban a társasági szerződés akkor ,ha az igazgatónak egyszemélyi felelősségét nem teszi a társasági szerződés tartalmává úgy ,hogy a törvényi rendelkezést szó szerint átveszi .


A társasági szerződés ugyanis leszögezi ,hogy az igazgató a cég törvényes képviselője ,ebben a körben képviseli a társaságot bíróságok és más hatóságok előtt és a szerződés pontosan meghatározza a cégbejegyzési jogosultságot is .


A szerződéses szabályozás nem hagy kétséget afelől ,hogy az igazgató vezeti az egyesülést ,még akkor sem ,ha az egyszemélyi felelősségre való kifejezett megfogalmazás a társasági szerződésből hiányzik ."


Az igazgatói tisztség megszűnik [Gt. (új )38. § (1) ]a megbízás időtartamának lejártával ,visszahívással ,lemondással ,halállal ,törvényben meghatározott kizáró ok bekövetkeztével .


Bár a lemondás egyoldalú joggyakorlat ,annak érvényességéhez tehát semmiféle további jogcselekményre nincs szükség (pl. igazgatótanácsi hozzájárulásra )a lemondást azonban nem lehet visszaélésszerűen gyakorolni ,figyelemmel kell lenni a társaság működőképességére is .


Egyesülés esetén ezért a Gt. (új )38. § (2) bekezdésének alkalmazása azt jelenti ,hogy az igazgató mint egyszemélyi vezető lemondása az új igazgató megválasztásának időpontjával ,de legkésőbb a lemondás közlésétől számított 60. napon válik hatályossá .

A dokumentumban összesen 29 mondat ezen belül 58 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 235 főnévi csoport, 92 jelzői melléknévi szerkezet, 26 határozószói csoport, 5 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 561 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály