Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

1997. évi CXLIV. törvény



A Gt. (új )304. § (1) bekezdése a kht.-kra vonatkozó előírásokat fogalmazta újra a Ptk. 57-60. §-ai módosított szabályainak a beiktatásával .


Az új rendelkezés részben a Gt. (új )változásaival ,részben azonban a kht.-val kapcsolatban a gyakorlatban felmerült vitás kérdések rendezésével függ össze .


Ezért a régi bevált megoldások mellett több új vonást is tartalmaz a jogintézmény .


A Gt. (új )új megoldásával egyezően például már a kht. sem visszamenőlegesen ,hanem a cég bejegyzésének a napjával jön létre .


A kht.-ra a Ptk. 57-60. §-ai mellett a kft.-re ,valamint a gazdasági társaságokra irányadó közös szabályokat kell megfelelően alkalmazni .


A kht. jogi személy ,amely elsődlegesen közhasznú tevékenység végzésére alakulhat és üzletszerű gazdasági tevékenységet csak ennek elősegítése érdekében folytathat .


A kht. alapítására ,szervezetére a kft. rendelkezései irányadók azzal ,hogy tagokat a kht. nyilvános toborzással is gyűjthet .


Felügyelő bizottság választása és könyvvizsgáló alkalmazása pedig a kht.-nál a törzstőke mértékétől függetlenül mindig kötelező .


A kht. társasági szerződésének a tartalmára a Ptk. 57. § (3) bekezdése és a Gt. (új )11. §-a ,valamint a Gt. (új )123. §-a az irányadó .


A taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozó kérdéseknél a Gt. (új )150. §-a mellett a Ptk. 59. §-ára is figyelemmel kell lenni .


Ezért mindig a taggyűlés hatáskörébe tartozik az olyan szerződések jóváhagyása ,amelyet a kht. a társadalom közös szükségleteinek a kielégítéséért felelős szervvel köt a közhasznú tevékenységének folytatásának a feltételeiről .


Új eleme a szabályozásnak az ,hogy ezek a szerződések a Ptk. 59. § (3) bekezdése értelmében nyilvánosak ,ezért azokat bármely érdekelt személy megismerheti és azokba be is tekinthet .


Ugyancsak új elem annak a kimondása is ,hogy a kht. nem alakulhat át gazdasági társasággá a Ptk. 60. § (1) bekezdésének az eltérést nem engedő előírása alapján .


Ugyanakkor a törvényhely arra már lehetőséget ad ,hogy a kht.-k egymással egyesüljenek ,illetve hogy a kht.-k kht.-ká váljanak szét .


Ezért ebből a megfogalmazásból szerintünk arra sincsen lehetőség ,hogy gazdasági társaságok kht.-val egyesüljenek ,még akkor sem ,ha például beolvadásnál a kht. lenne a befogadó és emiatt a cégformája az átalakulási szabályokból következően változatlan maradna .


Összeolvadásnál viszont már tetszés szerint lehetne választani gazdasági társaság vagy kht. cégformát ,a jogalkotó viszont a kht.-k gazdasági társasággá való átalakulását mindenképpen ki akarta zárni .


Ezért erre a szervezeti változásra ilyen formában nincsen az új törvény alapján mód .


Gazdasági társasággá átalakulásnál ugyanis a közhasznú tevékenység eredménye és a közhasznú támogatások a gazdasági társaság ,illetve a tagjai tulajdonává válnának ,ezt viszont nem kívánta megengedni a jogalkotó .


Ezért a gazdasági társasággal való egyesülés lehetőségét is kizárta azzal a megfogalmazással ,hogy kht.-nak csak kht.-vá való egyesülését tette lehetővé .


Az egyesülésre és a szétválásra egyébként a Gt. (új )VII. fejezetének az átalakulásra vonatkozó rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni .


A gazdasági társaságnak viszont továbbra is lehetősége van arra ,hogy kht.-vá alakuljon át .


Utalunk azonban arra ,hogy a Gt. (új )306. § (1) bekezdésének az előírása alapján a törvény az átmeneti szabályok között arra még lehetőséget biztosít ,hogy a cégjegyzékbe már bejegyzett közhasznú társaság a Gt. (új )hatálybalépése után egy éven belül még elhatározza a gazdasági társasággá való átalakulását .


Ugyancsak új előírása a Gt. (új )módosítással beiktatott Ptk. 60. § (3) bekezdésének az előírása is .


Eszerint ugyanis a kht. jogutód nélkül történő megszűnésénél a társaság tagjai részére a tiszta vagyonból kizárólag csak a törzsbetétjeik alapításkori értékét lehet kiadni .


Az ezt meghaladóan megmaradó vagyon viszont közhasznú célra kell fordítani .


A Ptk. 59. § (3) bekezdésének a rendelkezésre alapján pedig a társasági szerződésben kötelező meghatározni azt is ,hogy az említett megmaradó vagyont milyen közhasznú célra kell fordítani a jogutód nélküli megszűnés esetében .


Végül új lehetőség az is ,hogy a módosított Ptk. 58. §-a alapján az egyes jogi személy vállalata -ideértve azt a vállalatos is ,amelynek az intézet megjelölés szerepel a cégnevében -kht.-vá alakuljon át .


Ilyenkor a kht. válik az egyes jogi személy vállalata ,illetve intézete jogutódjává .


Ehhez a rendelkezéshez a Gt. (új )306. § (3) bekezdése azt a további szabályt adta ,hogy az ilyen átalakulásoknál a gazdasági társaságok egymás közti átalakulására vonatkozó szabályait kell megfelelően alkalmazni .


A Gt. (új )298. § (1) bekezdéséből következően ugyanis a törvény -a 306. § (3) bekezdésben írt kivétellel -a kihirdetését követő 180. napon lépett hatályba .


A 306. § (3) bekezdésben írt szabály viszont már a kihirdetést követő 45. napon alkalmazhatóvá vált .


Ezért az egyes jogi személy vállalatai és intézetei értelemszerűen a még hatályba nem lépett új Gt. (új )szabályai szerint nem alakulhattak át .


A kihirdetést követő 45. naptól a Gt. (új )kihirdetésétől számított 180. napon való hatálybalépésig ezért ezeknek a cégeknek a kht.-vá való átalakulására a 306. § (3) bekezdése alapján az 1988. évi VI. tv. gazdasági társaságok egymás közti átalakulására vonatkozó VIII. fejezetben lévő szabályait kellett alkalmazni .


A Gt. (új )1998. június 16-i hatálybalépésével viszont a 306. § (3) bekezdésének az előírása hatályát vesztette a Gt. (új )298. § (1) bekezdés utolsó fordulata alapján .


Ezért 1998. június 16-tól az egyes jogi személy vállalata ,illetve intézménye is a Gt. (új )VII. fejezetének a megfelelő alkalmazásával alakulhat át kht.-vá .

A dokumentumban összesen 35 mondat ezen belül 66 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 317 főnévi csoport, 132 jelzői melléknévi szerkezet, 42 határozószói csoport, 12 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 802 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály