Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Magyar Hírlap 1999. Január 4-i szám



A magyar tőzsdei vállalatoktól eredményeket várnak jövőre a külföldi elemzők ,de kevesen bíznak abban ,hogy az alulértékelt magyar piac függetleníteni tudná magát a várható amerikai és nyugat-európai visszaeséstől .


Bár az ázsiai és a dél-amerikai válság még nem rendeződött megnyugtatóan ,a befektetők az év utolsó két hónapjában visszatértek a részvénypiacokra .


Az amerikai Federal Reserve (Fed )és az európai jegybankok kamatcsökkentései megnyugtatták a tőkepiacokat .


Japánban megszületett a bankszanálási törvény ,melynek értelmében a kormány 500 milliárd dollárnyi közpénzt fordít a 650 milliárd dollárnyi rossz hitellel küszködő bankrendszer szanálására .


Brazília megkapta a Nemzetközi Valutaalap által szervezett nemzetközi hitelcsomagot ,és a legutóbbi időkig viszonylag jól haladt a brazil parlamentben a hitel feltételéül szabott 3 éves költségvetési reformprogram elfogadtatása .


Az elmúlt két hónap pozitív fejleményeinek köszönhetően egyre kevesebben tartanak világméretű recessziótól .


A legtöbb közgazdász és pénzintézet becslése szerint 1999-ben a világgazdaság növekedése 2 százalék körül alakul majd .


A New York-i értéktőzsde vezető indexe ,a Dow Jones november vége felé megdöntötte július 17-ei 9337 pontos csúcsát ,s azóta is 9000 pont körül ingadozik .


Ezzel 17 százalékot emelkedett augusztus 31-ei mélypontja óta .


A vezető európai börzék a londoni ,a frankfurti és a párizsi tőzsde ennél jelentősebb mértékben emelkedtek ugyan ,de egyik sem tudott visszakapaszkodni nyár eleji csúcsára .


Az európai emelkedés elemzők szerint azért maradt el az amerikaitól ,mert Európában a jegybankok sokáig nem voltak hajlandók kamatot csökkenteni ,a megkésett európai kamatcsökkentés pedig nem váltott ki tartós és jelentős emelkedést ,mert a befektetőket ekkor már az európai vállalati eredmények várható visszaesése foglalkoztatta .


A legtöbb elemző szerint az amerikai részvények jelentősen túlértékeltek .


A Standard and Poor's 500-as indexében szereplő részvények P/E értéke (a részvény árfolyamának és az egy részvényre jutó nyereségnek a hányadosa )átlagosan 31 .


Ugyanakkor a Wall Street-i elemzők az S and P 500-as indexében szereplő vállalatok jövő évi nyereségére vonatkozó becsléseiket 7 százalékkal csökkentették .


Egyes szakértők arra hívják fel a figyelmet ,hogy a piaci emelkedés csak néhány nagy kapitalizációjú rézsvénynek köszönhető ,míg a kisebb papírok továbbra is esnek .


"Az amerikai és az európai tőzsdék visszatérése beszédes idézte a The Wall Street Journal Europe a Merrill Lynch egyik befektetési stratégáját .


Az emelkedés csak kevés részvényre terjed ki ,és nem is mutat új profitciklusokra .


A régi sztár papírok szűk köre és a csökkenő árfolyamú kisebb papírok nagy csoportja uralja a piacot ."


Mark Howdle ,a Salamon Smith Barney stratégája szerint a legtöbb befektető azt tekinti a jövő év legjelentősebb kockázati tényezőjének ,hogy újabb hatalmas eladási hullám lesz az amerikai részvénypiacon .


A harmadik negyedévben napvilágra került európai vállalati eredmények hatására a befektetők kezdték felismerni ,hogy Európa a korábbi reményekkel ellentétben nem maradhat "biztonságos mennyország "a világgazdasági visszaesésben .


A romló gazdasági adatok végül meggyőzték az európai jegybankelnököket is ,és a korábbi 3,3 százaléknál 0,3 százalékkal alacsonyabban határozták meg az egységes kamatszintet .


Az összehangolt kamatcsökkentés azonban nem váltott ki jelentős emelkedést ,mivel a befektetők egyre jobban aggódnak a jövő évi profitkilátások miatt .


Az óvatosabb európai elemzők még a jelenlegi mérsékeltebb európai emelkedést is túlzottnak tartják ,mivel jövőre az ideinél rosszab vállalati eredményekre számítanak .


Többek szerint Európában a részvények jelenleg is túlértékeltek .


A Morgan Stanley szerint például a várható profitokhoz viszonyítva az európai részvények körülbelül 13 százalékkal túlértékeltek .


A jövő évi európai kilátásákról igencsak megoszlanak a vélemények .


Az optimista elemzők szerint januártól az euro megjelenésével rengeteg pénz áramlik az európai részvénypiacokra ,és a nagy alapkezelők is vásárlásba kezdenek az év elején .


Az árfolyam-emelkedés mellett szól ,hogy a részvényeken kívül nincs más vonzó befektetési lehetőség ,hiszen az európai államkötvények hozama 4 százalék alatt van .


Mindezek alapján januárban 5 százalékos ,az első félévben 15 százalékos árfolyam-emelkedésre számítanak .


A pesszimista forgatókönyv szerint a visszaeső vállalati eredmények következtében az év egészét tekintve nem lesz számottevő emelkedés .


A Morgan Stanley Dean Witter stratégája szerint 1999-ben az európai részvényárfolyamok csak 5-10 százalékkal emelkednek majd .


Már januárban megkezdődhet a vállalati nyereségekre vonatkozó előrejelzések módosítása .


Az elemzők közötti konszenzus szerint az európai vállalati bevételek 1999-ben 13,3 százalékkal emelkednek ,a Credit Suisse First Boston véleménye szerint viszont csak 5,6 százalékkal .


"A jelenlegi szinten az európai részvénypiacok túlértékeltek ,ezért a következő egy-két hónapban 5-10 százalékos korrekciót várunk "idézte a The Wall Street Journal Europe a CSFB egyik ,európai részvényekkel foglalkozó stratégáját .


Az év eleji valószínű visszaesés ellenére a szakértő szerint 1999-ben 10-15 százalékkal emelkedhetnek az európai részvényárfolyamok .


Kelet-Európában és Latin-Amerikában viszont még az év eleji szintre sem sikerült az érfolyamoknak visszakapaszkodniuk .


Brazíliában például 35 százalékkal ,Venezuelában pedig 48 százalékkal áll a tőzsdeindex az év eleji érték alatt .


December közepén a prágai tőzsdeindex 22 ,a budapesti 26 ,a varsói pedig 20 százalékkal állt az év eleji érték alatt .


A fejlődő piacok közül éves szinten Észtország (-66 ),Szlovákia (-48 ),Venezuela (-48 )és Oroszország (-84 )teljesített a legrosszabbul .


A magyar és a lengyel részvényeket a legtöbb szakértő alulértékeltnek tartja ,de úgy vélik ,hogy a varsói és a budapesti börze nem tudja majd függetleníteni magát az amerikai és a nyugat-európai részvénypiac várható visszaesésétől .


A magyar papírok kedvező megítélését jelzi ,hogy a profitnövekedési potenciál alapján a Merrill Lynch a közelmúltban Magyarország besorolását "semlegesről ""átlagon felül teljesítőre "javította .


De természetesen akad olyan szakértő ,aki más véleményen van .


John-Paul Smith ,a Morgan Stanley egyik igazgatója például úgy látja ,hogy a magyar és a lengyel árfolyamok már eléggé visszakapaszkodtak ,és jelenleg semmilyen erős makroérv nem szól a magyar és lengyel részvények tartása mellett .

A dokumentumban összesen 43 mondat ezen belül 95 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 303 főnévi csoport, 169 jelzői melléknévi szerkezet, 48 határozószói csoport, 6 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 828 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály