Magyar Hírlap 1999. Január 4-i szám

Az új évben nemcsak a közműdíjak és a közlekedési tarifák ,sok helyütt az önkormányzati lakbérek is emelkednek .

A főváros XV. kerületében például 85 százalékos emelésről döntött a képviselő- testület ,ugyanakkor Józsefvárosban és Kőbányán ugyanannyit kell fizetni a lakás négyzetméteréért ,mint tavaly .

Győri Péter ,a fővárosi lakásügyi bizottság elnöke szerint az önkormányzatoknak ingatlanok vásárlásával s azok piaci áron történő bérbeadásával kellene forrást teremteniük a szociális bérlakások fenntartásához .

A XV. kerületben 85 százalékos bérletidíj-emelésről tárgyalt december utolsó előtti napján a testület .

Szalóczi Lajos ,a kerületi pénzügyi és költségvetési bizottság elnöke a drasztikus emelést azzal indokolja ,hogy a jelenlegi bérleti díjak nem fedezik az ingatlanok fenntartási költségeit .

Sőt sokmilliós veszteséget okoznak a kerületnek ,hiszen a karbantartással kapcsolatos önkormányzati ráfordítások az elmúlt három évben együtt emelkedtek az inflációval ,míg a lakbér összege nem változott .

Egy 1996-ban hatályba lépett rendelet 150 százalékban maximálta az éves lakbéremelés lehetőségét ,ám a kerületek közül többen nem éltek vele ,így Palota sem .

Viszont a paragrafusok most január elsejével érvényüket vesztik ,ezért volt szükséges az év utolsó napjaiban dönteni a nagymértékű emelésről .

Így január elsejétől a palotai bérlők az összkomfortos lakásokért az eddigi 46 helyett 85 forintot fizetnek négyzetméterenként ,míg a komfortosoké 37-ről 65-re ,a félkomfortosoké 19-ről 35 forintra emelkedik .

Angyalföldön csak 20 százalékkal nőnek a lakbérek .

Itt azonban már korábban végbement egy többlépcsős díjnövekedés .

A XIII. kerületi önkormányzat 1996-ban élt a rendelet adta lehetőséggel ,és 150 százalékos drágítást hajtott végre .

Egy évvel később újabb 92 ,tavaly pedig 49,6 százalékkal emelte a lakbéreket .

Így az idei évtől az összkomfortos és a komfortos lakások után 110 ,a komfort nélküliekért 44 forintot kell fizetni négyzetméterenként .

A VIII. kerületben csak februárban ,a költségvetés elfogadása után kerül napirendre a lakbérkérdés .

Kőbányán sem döntöttek egyelőre .

Újpesten pedig változatlanul 55 forintot kell fizetni az összkomfortos lakások négyzetméteréért .

Győrött még 1998 márciusában száz százalékkal megemelték a bérleti díjakat .

A várost több övezetre osztották ,és a lakás komfortfokozata ,állapota szerint is differenciálták a díjakat .

Még az emelést követően is a lakóknak közel kilencvenöt százaléka havonta ötezer forintnál kevesebb bérleti díjat fizet ,s például egy igazán értékes ,száz négyzetméteres belvárosi bérlakás után is mindössze havi tíz-tizenegy ezer forintot kell leróni a kisalföldi megyeszékhelyen .

A győri önkormányzat úgy döntött ,hogy 1999-ben megvizsgálják ,szükség van -e újabb emelésre .

Mérlegelni kell egyebek között azt is ,hogy sokan már most sem fizetik a lakbéreket ,s a kintlevőség megközelíti a negyvenmillió forintot .

Győri Péter ,a fővárosi önkormányzat lakásügyi bizottságának elnöke elgondolkodtatónak tartja ,hogy míg egyes kerületekben havi 110-120 forintot is elkérnek négyzetméterenként ,addig sok jól működő önálló társasházban 40-50 forintból megoldják az épület fenntartását .

Az elnök szerint a drasztikus díjemelések hosszú távon nem nyújtanak megoldást a hiánypótlásra .

Helyette európai szintre kellene fejleszteni a lakbértámogatás rendszerét ,amihez viszont önkormányzati berkekben is általánossá kellene válnia a piaci alapú lakásbérleti rendszernek .

Praktikusan ez azt jelenti ,hogy az kapja meg a bérleti jogot ,aki többet ígér .

Ők nem 4 ,hanem 16-20 ezer forintot fizetnének havonta ,az így befolyt összegből pedig támogathatnák a szociálisan rászorultakat .

Lehetetlen állapotok uralják a hazai bérlakásszektort fogalmazott lapunknak Győri Péter .

Nyugat-Európában a teljes lakásállománynak 20-60 százaléka az önkormányzatok tulajdonában van ,ezzel szemben a budapesti 820 ezer lakásból csak mintegy 100 ezer az önkormányzati bérlakás érvelt .

Győri Péter elhibázott lépésnek tartja a kilencvenes évek lakásprivatizációját ,mivel gyakorlatilag alig maradt ingatlan a kerületek tulajdonában ,igény viszont lenne bőven .

A bérlakások szükségességét későn ismerték fel az önkormányzatok .

Mindenképp bővíteni kell a szociális bérlakások számát ,de az elkövetkező esztendő nem kedvez a célnak vetítette előre .

Ha majd a gazdaság lehetővé teszi ,akkor sem építéssel kell pótolni az ingatlanokat vélte az elnök ,hiszen a fővárosban lakás akadna bőven :négyzetméterenként 40-50 ezer forintért megvásárolhatók a komfort nélküliek ,s ezeket viszonylag olcsón lehet komfortosítani .

Ám az újonnan épített lakások négyzetmétere legalább 110-120 ezer forintba kerül .

A dokumentumban összesen 34 mondat ezen belül 89 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 223 főnévi csoport, 80 jelzői melléknévi szerkezet, 56 határozószói csoport, 12 főnévi igenév szerepel.