Magyar Hírlap 1999. Január 4-i szám

A kiegyensúlyozott ,jól működő családokból kikerülők ugyanis sokkal nagyobb valószínűséggel lesznek a társadalom hasznos tagjai ,mint a széteső családokban vagy a családjuktól elszakadva felcseperedők ,de talán még ennél is fontosabb a politikusok számára ,hogy a családok nagyon hatékonyan örökítik tovább politikai attitűdjeiket ,sőt pártpreferenciáikat is .

Legalábbis a tartósan demokratikus berendezkedésű országokban .

Korlátozott demokráciákban ,egypárt-rendszerekben ez nincs így .

Ezekben ugyanis kockázatos az ,ha valakiről kiderül ,hogy nem követi az aktuális irányvonalat .

A gyerekek viszont hajlamosak idegenek előtt is elmondani azt ,amit a szüleiktől hallanak ,ezért aztán a rendszerváltás előtt a "nicht vor dem Kind "volt a legelterjedtebb politikai szocializációs stratégia a családokban .

(Szabó Ildikó 1987-ben írt erről egy máig tanulságos áttekintést az idézőjelben szereplő címmel .)

"A gyerek előtt ne "gyakorlata végül is azt eredményezte ,hogy a családok nagyon nagy hányada teljesen átengedte az iskolának a politikai "felvilágosítás "kényes feladatát .

Emiatt aztán furcsa zavarok támadtak a buksi fejekben .

A hetvenes évek közepén alkalmam volt kérdezőbiztosként részt venni egy nemzetközi vizsgálatban ,amelynek az volt a célja ,hogy feltárja :milyen kép él a különböző országok kisiskolásai körében a külföldiekről .

Többek közt azt is megkérdeztük ,hogy ha bárhova szabadon lehetne utazni ,mely országokba menne el a legszívesebben a kérdezett ,illetve melyek azok az országok ,ahova semmiképpen sem utazna el ,és miért .

Egy észak-magyarországi kis faluban élő harmadik osztályos nebuló azt válaszolta ,hogy ő a Szovjetunióba utazna el a legszívesebben ,mert ott minden olyan szép és ,valamint nagyon kedvesek az emberek ,Oroszországba viszont semmiképpen sem menne el ,mert ott nyomor van ,és a háború idején bizony sok csúnya dolgot műveltek a falujukban az orosz katonák .

A dokumentumban összesen 11 mondat ezen belül 39 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 92 főnévi csoport, 36 jelzői melléknévi szerkezet, 29 határozószói csoport, 3 főnévi igenév szerepel.