Népszabadság 1999. Április 3-i szám

Elkészült a nagytétényi "ólomgyár "környezetrehabilitációs programja .

A 600 oldalas tanulmányt a Metalloglobus a napokban benyújtotta a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőséghez .

A kárelhárítás becsült költsége 36 milliárd forint .

Mint arról korábban beszámoltunk ,a Metalloglobus olyan új eljárást dolgoztatott ki ,amellyel a káros anyagok a gyárudvaron összegyűlt 600 ezer tonna kohósalakból és ugyanennyi szennyezett kertvárosi talajból káros származékok hátramaradása nélkül vonható ki .

A nyolcvan éve alapított ,majd 1990-ben bezáratott "ólomgyár ",illetve utódjai Nagytétény bel- ,illetve kertvárosában másfél kilométeres környezetben szenynyezték el a talajt .

Papp József ,a cég műszaki vezérigazgató-helyettese szerint a gyárudvaron található kohósalak hasznosanyag-tartalma olyan magas ,hogy azért már bányát is érdemes lenne nyitni .

A kitermelés azonban itt csak nyolc-tíz évig folyhat ,ennyi idő alatt pedig nem térül meg a kármentesítés költsége .

A kinyert hasznos anyagok ára a munkálatokhoz szükséges beruházás költségének legfeljebb 60-70 százalékát fedezi az előzetes felmérések szerint .

A többi költség megtérítését állami pénz bevonásával képzelik el .

A vezérigazgató-helyettes emlékeztetett arra is ,hogy a környezetszennyezésért 80 százalékban a jogelőd ,az akkor még állami tulajdonú Metallochemia a felelős .

A kárelhárítás tíz évre becsült összes költségét 36 milliárd forintra becsülték a mentesítő program készítői .

A környezetvédelmi tárcától származó adataink szerint ezzel szemben az állami felelősségi körbe tartozó környezeti károk elhárítására ebben az évben összesen 12 milliárd forintja van a tárcának .

Ez az adat jól érzékelteti ,hogy a tétényi környezetszennyeződés elhárításának költsége az új tanulmány szerint milyen sokba kerülne .

A dokumentumban összesen 13 mondat ezen belül 20 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 88 főnévi csoport, 36 jelzői melléknévi szerkezet, 13 határozószói csoport, 1 főnévi igenév szerepel.