Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Népszabadság 1999. Április 3-i szám



"Etnikai tisztogatás ":a volt Jugoszláv Szövetségi Szocialista Köztársaság népeinek háborúi ezzel a szakszóval gazdagították a világ katonai-politikai szótárát .


A képmutató terminus technicus jelentése ,hogy az egyik etnikum fegyveres alakulatai tömegesen elüldözik a másik népcsoport civil lakosságát ,hogy egy adott területet a sajátjai számára "megtisztítson ".


Az elgondolás az ,hogy ez által a végleges határrendezés előtt kész helyzet áll elő .


A sors fintora ,hogy a "tisztogató "kormányok a "homogenizált "városokba és falvakba legtöbbször kénytelenek voltak az ellenfél által elüldözött véreiket betelepíteni .


A gyakran népirtással párosuló módszer azonban egyszer sem vált be :a nemzetközi közösség nem ismeri el az ilyen területszerzést és a demográfiai viszonyok erőszakos megváltoztatását .


A délszláv konfliktus első menekülthulláma 1991 nyarán indult el ,amikor a krajinai szerbek a jugoszláv néphadsereg támogatásával elfoglalták Horvátország területének csaknem egyharmadát .


Az 1992 tavaszán kitört boszniai háborúban 700 ezren távoztak külföldre és mintegy 2 millióan kerestek menedéket a köztársaság más vidékein .


Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR )és más szervezetek 1992 és 1994 között három és fél millió embernek nyújtottak segítséget .


A horvátok 1995-ben visszafoglalták a krajinákat ,1998-ban pedig visszakapták Kelet-Szlavóniát :ez a helyi és a háború folyamán betelepített szerbek tömeges meneküléséhez vezetett .


Azoknak a száma ,akik visszamerészkedtek a lakóhelyükre ,meglehetősen csekély .


A hazatelepülést akadályozza a többségi nemzet sovinisztáitól való félelem és a kormányok bürokráciája .


A koszovói albánok elleni szerb hadjárat és a NATO légicsapásai előtt az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága úgy számolt ,hogy ez az év döntő fordulatot hozhat a menekültek hazatelepítésében .


Paradox módon a legtöbb csaknem hatszázezer földönfutó éppen Jugoszláviában él ,amelynek államfőjét a délszláv háború kirobbantásával vádolják .


A Newsweek amerikai hírmagazin szerint Szlobodan Milosevics elnök azonban a válság kirobbanása óta eltelt nyolc év alatt egyetlenegy menekültet sem látogatott meg ,pedig több mint kétszázezren Belgrádban vagy a főváros környékén élnek .


Százhatvanezer horvátországi ,boszniai és koszovói szerbet a Vajdaságban telepítettek le :emiatt megváltoztak az etnikai arányok ,és ez rendkívül nyugtalanítja az ottani ,mintegy háromszázezres magyar közösséget .


(A háború miatt nagyjából ugyanennyien hagyták el szülőföldjüket .)


A zágrábi kormány liberális állampolgársági politikája jóvoltából minden horvát nemzetiségű személy megkaphatja a nemzeti személyi okmányokat a más köztársaságokból menekültek 160 ezres serege 1996-ban ,egyetlen év alatt hivatalosan 70 százalékkal csökkent .


A visszatelepítési és bevándorlási minisztérium kifejezetten bátorítja a szerbek által elhagyott keleti vidékek horvátokkal való betelepítését .


Zágráb 150 ezer állampolgársági okiratot állított ki a kelet-szlavóniai szerbeknek is .


Bosznia-Hercegovinában az Egyesült Államok Menekültügyi Hivatala (OSCR )szerint az 1995-ben aláírt daytoni egyezmény óta 200 ezer külső és 230 ezer belső menekült tért haza ,elsősorban olyan területre ,ahol az adott nemzetiség volt a többségi .


A legkevesebben a Boszniai Szerb Köztársaságba mertek visszatelepülni ,mert az ottani hatóságok mereven elutasítják a más nemzetiségűek hazatérését .


A koszovói válság legújabb szakaszában a délszláv térségben a legnagyobb migrációs nyomás a két kicsiny és szegény köztársaságra :Montenegróra és Macedóniára nehezedik .


A létükben fenyegetett koszovói albánok zöme a szintén igen szerény anyagi eszközökkel rendelkező anyaországban keres menedéket .


Koszovó 2 milliós lakosságának egyharmada elhagyta állandó lakhelyét ,a térségben humanitárius katasztrófa és politikai káosz fenyeget .


A szerb hatóságok az "etnikai tisztogatást "az elmúlt napokban új fogalommal egészítették ki :ez "a személyazonosság eltörlése ".


A Koszovóból távozóktól a határon elveszik irataikat ,személyi és egyéb adataik nyilvántartását pedig megsemmisítik a lakóhelyükön .


Az így hivatalosan nem létezőkké tett embereknek a szerb államhatalom szemüvegén nézve megszűnik minden jogalapjuk a visszatérésre .

A dokumentumban összesen 27 mondat ezen belül 60 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 203 főnévi csoport, 103 jelzői melléknévi szerkezet, 26 határozószói csoport, 2 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 516 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály