Válasszon
nyelvet !
Choose the
language please !
Wählen Sie die
Sprache bitte !
Choisissez la
langue svp !

Az applet használata: Dupla jobb click segítségével a gráfot a felhasználható területen középre igazítja. A Ctrl + 1, 2, 3, 4 használatával lehet a gráf irányítottságán változtatni, jobb click és az egér mozgatás segítségével pedig lehetőség van zoom-olásra.

Népszabadság 1999. Április 3-i szám



Ha nem is a feltételezett és sokat keresett Atlantiszt ,de egy másik elsüllyedt kontinenst találtak egy nemzetközi óceánkutató program keretében .


A Joides Resolution kutatóhajóról végzett vizsgálatok alapján két elsüllyedt szárazföldi kéregdarabot fedeztek fel mintegy 2 kilométeres mélységben az Indiai-óceánban ,Ausztráliától nyugatra .


A Kerguelen-plató és a Broken Ridge valamikor összeköttetésben állt egymással és egy körülbelül 2 millió négyzetkilométernyi területű kontinentális selfet alkotott (a selfek a századföldeken körülfogó ,sekély ,200-300 méter mély tengerszakaszok ).


E hatalmas területnek egy kis darabja (mely nagyjából akkora ,mint Magyarország )egy időre valódi szárazföldet is alkotott és mint ilyen ,fontos szerepet játszhatott az állatvilág vándorlásában a Gondvána szuperkontinens feldarabolódása után .


E mintegy 130 millió éve kezdődött folyamat ,melynek során létrejött az önálló Antarktisz ,Ausztrália és India ,valószínűleg sokkal bonyolultabb volt ,mint korábban hitték .


A geológusok már egy évtizede is feltételezték ,hogy a Kerguelen-plató egy régi kontinens része lehetett .


Az elmúlt hónapokban a tengeraljzatról nyert fúrásminták most már bizonyítékokkal is szolgáltak .


A plató nyugati részén ugyanis gránáttartalmú metamorf kőzeteket találtak ,melyek magas hőmérsékleten és nagy nyomáson a kontinentális kéreg mélyebb részén képződnek .


Más fúrási helyeken növényi spórákat ,magvakat ,pollent ,famaradványokat és elszenesedett fát is találtak .


E növénymaradványok és a fosszilis tengeri plankton alapján három olyan időszakot állapítottak meg ,melynek során a kéreg e térségben a tenger szintje fölé emelkedett .


Az első fázis 110 ,a második 85 ,a harmadik pedig 35 millió éve volt ,és a kiemelkedés mindig a korábbinál északabbra és egyre kisebb területen mutatkozott .


A kérget minden bizonnyal intenzív vulkáni tevékenység emelhette ki .


Ahogy a magmatömeg lehűlt és összehúzódott a kiemelkedés során ,a kéreg mindig viszszasüllyedt .


De mivel az antarktiszi lemez ,mely e kéregdarabot a hátán hordozza ,túlságosan lassan mozgott a kéreg eme forró pontja fölött ,a ciklus majdnem ugyanazon a helyen háromszor is megismétlődött .


A forró pontokról tudni érdemes ,hogy a környezetüknél magasabb hőmérsékletű köpenyanyag-feláramlások ,melyek több tízmillió éven át állandó helyzetűek ,így a fölöttük mozgó litoszféralemezeket "átégetve "vulkáni szigetláncokat hoznak létre .


Ha a kiemelkedéseket valóban vulkánosság okozta ,az a kutatók szerint az egyik legnagyobb ismert vulkáni tömegmozgás lehetett a földtörténet viszonylag fiatal korszakában .


Bolygónkról sehonnan máshonnan nem ismernek hasonló jelenséget és ez a felfedezés olyan meglepő erejű ,hogy talán újra kell gondolni a kontinensek keletkezéséről szóló elméleteket .

A dokumentumban összesen 17 mondat ezen belül 46 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 138 főnévi csoport, 61 jelzői melléknévi szerkezet, 30 határozószói csoport, 2 főnévi igenév szerepel.

A dokumentumban összesen 356 szó jelenik meg.

Az egyes színek jelentése:
Főnév
Ige
Számnév
Melléknév
Névelő
Névutó
Mondat értékű szó
Névmás
Kötőszó
Határozószó
Nyilt tokenosztály