Népszabadság 1999. Április 3-i szám

Argentínában született ,a Harvardon végzett ,tizenöt évet töltött a nemzetközi ,tízet a magyarországi üzleti életben ,most viszont ,ha a szokásos vizsgálatokon sikerrel átesik ,május elsejétől a Gazdasági Minisztériumban a turizmus ágazatáért felelős helyettes államtitkár lesz Kraft Péter .

Megkérdeztük tőle :miért váltott ,hogyan került az üzleti életből a kormányzati apparátusba ?

Szüleim a negyvenes években hagyták el Magyarországot ,de lélekben soha nem tudtak elszakadni szülőhazájuktól .

Talán az ő örökös nosztalgiájuk ,és ami ezzel járt ,a családban az anyanyelv kizárólagos használata is okozta ,hogy fiatal koromtól vágytam ,hogy itt éljek .

Első európai utazásom során ,1979-ben jártam először Budapesten ,és akkor megfogadtam ,minden évben eljövök .

Így is lett ?

Számos próbálkozásom kútba esett ,de nem adtam fel .

Ennek is köszönhető ,hogy 1989 elején bekövetkezett az ,amiért akkor legalábbis így éreztem érdemes volt megszületnem :az American Express egyik vezetőjeként megnyithattam a cég budapesti leányvállalatát ,amelyet hét éven át vezettem .

Működése hatékonyabbnak bizonyult az Amex amerikai és európai irodáiénál ,nyeresége pedig meghaladta az egyidejűleg nyílt varsói és prágai Amex-irodák együttes nyereségét .

A hét év alatt 350 millió dollárt költöttek Magyarországon azok a turisták ,akik Amex-kártyával fizettek .

Ezért meg is kapta az elismerést mind az Amextől ,mind pedig az előző magyar kormánytól .

Miért vált meg mégis a cégtől ?

Hét év után az iroda vezetése már rutinmunka volt ,nem akartam beleszürkülni .

Éreztem ,hogy váltanom kell .

Ekkor elvállaltam az ING bank lakossági üzletágának vezetését .

Kinek az ötlete volt ,hogy önt az üzleti világból átemeljék a köztisztviselők világába ?

Neveket hadd ne mondjak ,de annyit elárulhatok ,hogy már ez év elején egymás után többen ,méghozzá a politikai paletta különféle színeit képviselők kerestek meg a kérdéssel ,elvállalnám -e a pozíciót .

Noha nem mondtam igent ,az ötletet megemlítették a miniszternek is ,aki úgy felelt ,hogy már az ő fejében is megfordult ez a gondolat .

Chikán Attila ugyanis ismert engem a közgazdasági egyetemről ,ahol előadásokat tartottam .

Végül is igent mondott ,és ezzel merőben megváltozik az élete .

A magánélete is ,hiszen jövedelme a megszokottnak a töredékére zsugorodik .

Noha szegény családba születtem ,nem ez az első eset ,amikor lemondok sok pénzről .

Egy svájci gyógyszergyár pénzügyi igazgatójaként 27-28 évesen kiemelt jövedelmet élveztem ,mégis úgy döntöttem ,hogy lemondok róla ,és amit megkerestem ,azt is tanulásra költöm .

Így szereztem diplomát a Harvardon .

Visszaültem az iskolapadba ,és ez nagyon döntésnek bizonyult .

Most sok minden mellett a kíváncsiság is késztet arra ,hogy elvállaljam a megtisztelő felkérést .

Rettentően érdekel ,hogyan működik a minisztériumi apparátus .

Nekem ,aki mindig a vállalati szférában éltem ,érdekes lesz a makrogazdasággal megismerkednem .

Nem tart tőle ,hogy üzleti mentalitásától idegen lesz az apparátusi légkör ?

Az államigazgatás gondolkodásmódja már közelít az üzletihez ,de azért felkészítem magam arra ,hogy nagyon türelmesnek kell majd lennem .

Mentalitásomat nem adom fel ,nem kérni akarok ,hanem üzleti ajánlatot tenni a mindenkori kormánynak ,az önkormányzatoknak .

Tudatosítani ,hogy a turizmus is olyan ,mint egy vállalat :pénzt teszünk bele ,hogy pénzt vehessünk ki belőle .

Reálisnak látja azt a bizonyos 250 milliárdos befektetést ,amelyet Lengyel Márton javasolt a következő öt évre ?

Ahhoz ,hogy a turizmus bevételei növekedjenek ,mindenképpen jelentős befektetésre van szükség ,amelyek megoszlanak majd az állam és a magáncégek között .

Úgy látom ,a politikai vezetés inkább hajlik az elgondolás befogadására ,mint korábban .

Ez is hozzájárult ahhoz ,hogy elvállaljam a turizmus ágazat állami irányítását .

A dokumentumban összesen 36 mondat ezen belül 112 tagmondat talalható. A dokumentumban szereplő mondatok a küvetkezőképpen épülnek fel: 182 főnévi csoport, 51 jelzői melléknévi szerkezet, 47 határozószói csoport, 9 főnévi igenév szerepel.