Adatbázisok az iskolában

Kurzus

Tematika
  1. Az Excel program adatkezelő lehetőségei és korlátai: rendezések, szűrések, összesítések.
  2. Bevezetés a Access oktatási célú használatába. Munka létező adatbázissal: Adatbázis megnyitása, adatbázis objektumai (táblák, lekérdezések, űrlapok, jelentések, lapok, makrók, modulok), Az objektumok nézetei, műveletek rekordokkal (mozgás a táblában, rekordok kijelölése, módosítása, visszavonás), tábla módosítása
  3. Az adatbázis kezelése: Tábla létrehozása (tábla szerkezete, mezőtulajdonságok, egyéni formátumok, beviteli maszk készítése, egyéni beviteli maszk készítése, mezőre vonatkozó további beállítások, táblatulajdonságok, tábla Adatlap nézete, rekordok szűrése kijelöléssel, kizárással, űrlappal, helyettesítő karakterek, szűrés mentése lekérdezésként, irányított szűrés), importálás (Accessből, Excelből)
  4. Lekérdezések: lekérdezés típusai, választó lekérdezés létrehozása, összesítő lekérdezések, akció lekérdezések (táblakészítő lekérdezés, törlő lekérdezés, frissítő lekérdezés, hozzáfűző lekérdezés), paraméteres lekérdezés, kereszttáblás lekérdezés
  5. Űrlapok: űrlapok felépítése, űrlapok létrehozása (oszlopos, táblázatos és adatlap Autoűrlap készítése, kimutatás és kimutatásdiagram Autoűrlap készítése, űrlap készítése), rekordok kezelése Űrlappal, űrlap formátumozása
  6. Jelentések: jelentések szerkezete, jelentés nézetei, jelentések létrehozása (oszlopos Autojelentés készítése, táblázatos Autojelentés készítése, jelentések készítése Varázslóval)
  7. Elemi és összetettebb SQL feladatok megoldása
  8. Átjárás és adatcsere különféle adatkezelő rendszerek között (Word, Excel, Access, Xbase, MySQL, JDBC, Web stb). Konverziós technikák és nehézségek: karakterkonverziók, relációsémák és formátumok kezelése, adatátvitel SQL-scriptek segítségével.
  9. Adatbiztonsági kérdések. Az adatok értéke, veszélyforrások, adatbiztonsági eszközök.
  10. Adatbázis-kezelési feladatok a közoktatásban: iskolai adatbázisok modellezése, definiálása, feltöltése és használata.
Követelmények
  • Kötelező program (20%): Egy iskolai célú, a diákok által könnyen megérthető mintaadatbázis megtervezése és elkészítése. Elsősorban Access adatbáziskezelő ajánlott, de nem feltétlenül. Alternatív lehetőség: az iskolában felmerült nem oktatással összefüggő probléma adatbázis alapú megoldása.
  • Óraterv (20%): A hallgató készítsen óratervet, hogy hogyan oktatná az adatbázis kezelést (és az Access-t) a kötelező programja alapján. 10-12 perces PowerPointos bemutatóban emelje ki a diákok felé hangsúlyozandó részleteket. A bemutató tartalmazza magát a problémát, és azt hogy hogyan oktatná a diákoknak ezen keresztül az adatbázisok témakörét, milyen részeit emelné ki, stb.
    Alternatív lehetőség: óratervként fel lehet dolgozni egy adott témát is az adatbázisok területéről. Pl: Kell-e középiskolában SQL-t oktatni vagy sem, és ha igen, hogyan? Melyik adatbáziskezelőt érdemes oktatni? Foxpro? Access?
  • Program bemutatása (20%): Az elkészült alkalmazást a félév végéig kell személyesen bemutatni.
  • Kollokvium (40%): A vizsgán elérhető pontok legalább fele szükséges a vizsga teljesítéséhez. Ha a felénél kevesebb, automatikusan elégtelen a vizsgajegy a többi részteljesítés eredményétől függetlenül.
A kurzus teljesítéséhez minden részteljesítésen az elérhető pontok legalább felét el kell érni. Ha valamelyik részteljesítésen valaki 50%-nál kevesebb pontot szerez, akkor a kurzus nem teljesített.
Kötelező program ötletek
  1. moodle (teszt, kérdések, válaszlehetőségek, válaszok)
  2. családfa (személyek, kapcsolatok, események, házasságok)
  3. csapatsportok (csapatok, versenyzők, mérkőzések, pontszerzők/góllövők)
  4. egyéni sportok (bajnokságok, versenyzők, résztvevők, mérkőzések)
  5. imdb (filmek, színészek, szereplések, filmstúdiók)
  6. etr (oktatók, kurzusok, termek, hallgatók)
  7. órarend (osztályok, tantárgyak, termek, órarend)
  8. gyakorlatvezetővel előre egyeztetett saját téma

További anyagok

Linkek
Ajánlott irodalom
  • Pétery Kristóf: Access 2000. LSI Oktatóközpont, 2000.
  • Joe Celko: SQL fejtörők. Kiskapu kiadó, 2003.
  • Bódy Bence: Az SQL példákon keresztül. Jedlik Oktatási Stúdió, Budapest, 2003.