Váltóáramú hálózatok leírása időtartományban - példák
Elektronika I
Gingl Zoltán - Műszaki Informatika Tanszék, Szegedi Tudományegyetem
2020 © CC BY 4.0,

Összefoglalás
A lecke több rendszeresen előforduló esetre mutatja be, hogyan használhatók az időtartományi váltóáramú hálózatszámítási módszerek a gyakorlatban. Az alkalmazási példák segítenek megérteni az elméleti hátteret, a kapcsolási rajzok ábrái alatti linkeken azonnali on-line áramkörszimuláció is indítható. Az on-line interaktív kalkulátorokkal és grafikonokkal ki lehet számítani a mennyiségek számértékeit különféle esetekre, használhatók elméleti számítások helyességének ellenőrzésére is.
Tartalom
Ugrásfüggvény hatása
Szinuszos jel hatása
Átlagérték képzése
Méretezés
Részletes számítások
Mintavételező áramkörök, kapcsolt jelek
Szenzorinterfészek
Időzítő áramkörök
Monostabil áramkör
Késleltetés
Periodikus jelek generálása
Olvasási idő: 40 perc
Az RC áramkör működése
Az RC áramkör kezelése igen gyakran szükséges számos elektronikai rendszer működésének leírásához. Az RC áramköri elrendezés sokszor nem szándékosan kialakított, hanem a rendszer sajátja többek között A/D konverterek, műszerek, áramköri bemenetek esetében is.
Ugrásfüggvény hatása
Jelek ugrásszerű változása rendszeresen előfordul a műszaki rendszerekben és az elektronikában. Vizsgáljuk meg, milyen a kimeneti jel változása ugrásfüggvény hatására egy RC áramkörben.
Mivel elágazás nincs, minden alkatrészen ugyanazt az áramot használhatjuk a feszültségek kifejezésére:
Vout(t) a kondenzátoron eső feszültség, így
Végül
Átrendezve
Az ugrásszerű gerjesztést úgy is tekinthetjük, hogy a bemeneti jel konstans (az ugrás utáni érték), de a kezdeti feltétel az ugrás pillanatában megfelelő a leírásra. Ez azt jelenti, hogy a kondenzátor feszültsége az ugrás pillanatában épp a kimeneti feszültség értékét adja, és ez változik idő függvényében a megváltozott bemeneti jelszint hatására.
A változók szétválasztása után kapjuk:
Integráljuk a fenti egyenletet:
Az integrálási konstans a kezdeti felételből meghatározható. Az ugrás pillanatát a t=0 s időponthoz rendelhetjük, amikor a kimeneti feszültség értéke Vout(0). Ezzel a következőt kapjuk:
Átrendezve:
A kimeneti jel tehát közelít a bemeneti jelhez, mivel a kondenzátor töltődik (vagy kisül, ha a bemenő feszültség a kisebb) a feszültségkülönbséggel arányos sebességgel. τ = R⋅C az áramkör időállandója, ennyi idő alatt csökken e-ad részére a feszültségkülönbség.
Egyszerűbb jellemezni a folyamatot, ha kezdetben a kondenzátoron eső feszültség Vout = 0 V és a bemeneti feszültség is 0 V-ról ugrik a Vin értékre a t=0 s időpillanatban. Ekkor az összefüggés alakja:
A következő ábrán τ értéke 1 s, az egyes elemek:
- piros vonal: a bemeneti jel
- fekete vonal: a kimeneti jel
- zöld vonal: az időállandóhoz tartozó érték
- kék vonal: a kezdeti szakasz közelítése egyenessel. A kezdeti szakaszban a kondenzátoron eső feszültség jóval kisebb, mint ez ellenálláson mérhető, így az áram kevéssé változik. Ekkor az áramkör jó közelítéssel integrálja a bemeneti jelet.
Az alábbi kalkulátorral kiszámítható, hogy adott idő után a jel mennyire pontosan áll be a végértékre.
Szinuszos jel hatása
Lineáris rendszerek leírásánál hasznos, ha ismerjük a kimeneti jelet szinuszos bemeneti jelek esetén, mivel a jeleket gyakran bontjuk szinuszos összetevőkre.
A kimeneti jelet szinuszosnak feltételezhetjük, mivel az áramkört leíró egyenlet lineáris:
Vout(t) = Vout,A⋅sin(ωt+φ)
Behelyettesítéssel kapjuk:
Trigonometrikus azonosságokat felhasználva juthatunk a végeredményre:
Átlagérték képzése
Az RC áramkör alkalmas időfüggő jelek átlagértékének közelítésére. Ha az RC áramkör bemenő jele egy átlagérték körül ingadozik, akkor a kimenetén az ingadozás nagysága jóval kisebb lehet, az átlagos értéktől kevésbé tér el. Az áramkör a DC komponenst (azaz az átlagértéket) átengedi, a gyorsabb jelváltozásokat viszont csökkenti.
A következő grafikon egy 3 V-os 1kHz frekvenciájú PWM jel esetére szemlélteti az átlagolási képességet. A PWM jel egy periodikus négyszögjel, melynek a frekvenciája állandó, a kitöltési tényezője (a felső érték időtartamának és a periódusidőnek az aránya) viszont változtatható. Ezzel az átlagérték állítható, kétállapotú (digitális) jellel lehet finoman hangolható hatást létrehozni.
Méretezés
A méretezéshez a gyakorlatban elegendő a maximális ingadozást korlátozni, ami 50%-os kitöltési tényezőnél lép fel. Ha az ingadozás a bemeneti jel amplitúdójához képest kicsi, akkor a kondenzátort közelítőleg állandó áram tölti vagy süti ki, aminek értéke a bemenő jel szélsőértékei közötti különbség fele és az ellenállás hányadosa:
A töltési és kisütési idő a T periódusidő fele, így az ingadozás maximuma jó közelítéssel:
Végül az R⋅C időállandót τ-val jelölve kapjuk, hogy bármely kitöltési tényező esetén igaz, hogy az ingadozás mértéke kisebb, mint
Részletes számítások
Az ingadozás mértéke pontosan is kiszámítható bármely esetre a következő módon. A töltési fázisban a kondenzátoron mérhető feszültség az alábbi összefüggés szerint változik:
Itt az időllandó τ= R⋅C, és Δt-vel attól a pillanattól mért időt jelöltük, amikor a jel az alsó Vmin szinten van és a töltés megkezdődik, azaz amikor a kimeneti jel logikai magas értékre vált.
A kisülési fázisban pedig:
Itt Δt-vel attól a pillanattól mért időt jelöltük, amikor a jel a felső Vmax küszöbszinten van és a kisülés megkezdődik, azaz amikor a kimeneti jel logikai alacsony értékre vált.
Ezekből kiszámíthatjuk Vmin és Vmax értékét, mivel a két érték közt töltéskor és kisüléskor a PWM jel magas illetve alacsony jelszinthez tartozó ΔtH és ΔtL időtartama telik el.
Vmin = Vmax + (VL-Vmax)⋅(1-e-ΔtL/τ)
Egyszerűbb alakra hozva:
Vmin = VL⋅(1-e-ΔtL/τ)+Vmax⋅e-ΔtL/τ
Ebből kapjuk:
Az ingadozás nagysága:
Mintavételező áramkörök, kapcsolt jelek
A/D konverterek gyakran tartalmaznak mintavevő áramköri részt. A mintavételezéskor a jelet a belső elektronika egy kondenzátorra kapcsolja, ami egy ellenálláson keresztül töltödík fel.
Az A/D konverter előtt multiplexer is lehet, aminek segítségével két vagy több jelek közül kapcsolhatjuk valamelyiket a mintavevő RC áramkörre.
Ez azt jelenti, hogy a kapcsolás után valamennyi időt várni kell ahhoz, hogy a kondenzátoron levő feszültség kellően pontosan elérje a mérendő feszültséget. A legnagyobb kezdeti eltérés általában az A/D konverter Vref referenciafeszültsége, így ezzel érdemes számolni. Ebben az esetben az eltérés mértéke (τ = R⋅C):
Ha a konverter b bites, azaz felbontása Vref/2b, akkor ΔV-t ennek felére korlátozzuk, azaz ΔV < Vref/2b+1. Ekkor tehát:
Ennyi idő elegendő tehát a kellő pontosságú beálláshoz bármekkora bemeneti feszültség esetén.
Az alábbi kalkulátorral kiszámítható ez az idő az A/D konverter felbontásának (bitek számának) függvényében.
Szenzorinterfészek
Az RC kör alkalmas rezisztív (pl. termisztor) vagy kapacitív (pl. páratartalom) szenzorok kezelésére. Láttuk, hogy ha a egy kondenzátort V0 feszültségre kapcsolással tölteni kezdünk egy ellenálláson keresztül, akkor a kondenzátoron a feszültség az alábbi módon változik:
Vizsgálhatjuk a kisülést is. Ha egy V0 feszültségre feltöltött C kapacitású kondenzátor R ellenálláson keresztül sül ki, akkor a feszültség időfüggése a következő:
A τ = R⋅C időállandót egyszerűen meghatározhatjuk, ha megmérjük, hogy a jel mikor ér el egy bizonyos szintet. Például töltéskor (1-1/e) szeresére, illetve kisüléskor e-ad részére éppen τ idő alatt ér. Ismert ellenállás esetén így kapacitás mérhető, ismert kapacitás esetén pedig ellenállás.
Az alábbi ábrán láthatók a töltési és kisülési folyamat jelei V0 = 5 V, C = 1 uF, R = 1 kΩ (τ = 0.001 s) esetén. A körök 0.001 s időhöz, illetve 5⋅(1-1/e) ≈ 3.16 V-hoz és 5/e ≈ 1.84 V-hoz tatoznak.
Mikrovezérlőkbe gyakran integrálnak komparátorokat, melyek kimenete logikai 1 értékű, ha a pozitív bemenetükön mérhető feszültség a nagyobb. Ha egy általános célú digitális input/output (GPIO) kivezetést logikai alacsony kimeneti értékűre (≈0 V) programozunk, akkor a kondenzátort kisütjük. Ezt követően logikai magas értéket programozva a kimeneten a VH feszültség jelenik meg (ami közelítőleg a mikrovezérlő tápfeszültségével egyezik meg), így a kondenzátor töltődik az R ellenálláson keresztül. A rezisztív feszültségosztó azt a feszültséget állítja be, aminek elérésekor a komparátor kimenete átbillen. Így megmérhető az idő, amíg a kondenzátor feszültsége ezt az értéket eléri.
Ha megmérjük az időt, akkor az előző képlet segítségével kiszámíthatjuk a τ időállandót, azaz az R⋅C szorzatot:
Ha a mikrovezérlőbe A/D konverter van integrálva, akkor még egyszerűbb a megoldás, a digitalizált adat szoftveres beolvasásával megállapítható, mikor éri el a kívánt értéket a kondenzátor feszültsége. Ekkor töltési és kisülési folyamat is választható, az előbbi megoldás csak töltés esetén alkalmazható (ellenkező esetben a küszöbszint 0 V lenne).
Időzítő áramkörök
A töltési-kisülési folyamat szintmetszés figyelésével időzítési feladatokra is alkalmas. Ekkor olyan értékűre választjuk a küszöbszintet, amit a jel éppen a kívánt idő alatt ér el.
Monostabil áramkör
Az alábbi áramkörnél a kapcsoló bekapcsolásával a kondenzátort gyorsan feltölthetjük (Rs ≪ R), a kimenetre kötött LED elkezd világítani. Kikapcsolás után a LED egy ideig még világít, aminek időtartamát R,C és a Vt küszöbfeszültség értéke szabja meg.
Késleltetés
A következő áramkör digitális (ugrásszerűen változó) jel késleltetését végzi el. A felfutó él után a kondenzátor töltődni kezd R⋅C időállandóval, így a kimeneti jel annyi idő múlva vált logikai magas értékre, amennyi idő alatt a kondenzátor feszültsége eléri a küszöbszintet. A szintet D/A konverterrel is beállíthatjuk, így programozható késleltetést valósíthatunk meg.
Periodikus jelek generálása
Egyszerűen építhetünk oszcillátort is az RC áramkör felhasználásával, ha két küszöbszintet használunk. Ha töltéskor eléri a kondenzátor feszültsége a felső küszönszintet, akkor kezdjük meg a kisütést. Ha kisülés közben eléri a feszütlség az alsó szintet, akkor pedig folytassuk töltéssel. Ezt egyszerűen megoldhatjuk egy Schmitt-triggerrel, ami egy hiszterézissel kiegészített komparátor. Két küszöbszintje van: a felső felett a kimenet logikai magas szintű, az alsó alatt logikai alacsony. Ha a bemeneti jel a kettő szint között van, akkor a kimeneti állapot nem változik, megtartja az előző értékét.
Egy Schmitt-triggerrel felépített oszcillátor látható az alábbi ábrán:
A mechanizmus épp a fentebb leírtnak felel meg. Mivel a kimenet kétféle értéket (VH és VL) vehet fel, a Vt segédfeszültséggel és az R1, R2 ellenállásokkal beállíthatjuk a kívánt küszönszinteket:
A töltési fázisban a kondenzátoron mérhető feszültség az alábbi összefüggés szerint változik:
Itt Δt-vel attól a pillanattól mért időt jelöltük, amikor a jel az alsó küszöbszinten van és a töltés megkezdődik, azaz amikor a kimeneti jel logikai magas értékre vált.
A kisülési fázisban pedig:
Itt Δt-vel attól a pillanattól mért időt jelöltük, amikor a jel a felső küszöbszinten van és a kisülés megkezdődik, azaz amikor a kimeneti jel logikai alacsony értékre vált.
Ezekből könnyen kiszámítható a töltési és kisülési fázisok időtartama is. A töltési szakaszban annyi időnek kell eltelnie, amíg a jel eléri a felső szintet:
Ebből könnyen kifejezhető az eltelt idő:
Kisülés esetén annyi időnek kell eltelnie, amíg a jel eléri az alsó szintet:
Az eltelt idő:
A következő grafikon a kondenzátoron mérhető és kimeneti jeleket szemlélteti az idő függvényében. A küszöbszinteket piros vonalak mutatják.