Váltóáramú hálózatok

Elektronika I

Gingl Zoltán - Műszaki Informatika Tanszék, Szegedi Tudományegyetem
2020 © CC BY 4.0,


Összefoglalás

A lecke bevezetést ad a váltóáramú hálózatok számításának alapjaiba. Az alkatrészek feszültség-áram viszonya általánosabban, differenciálással és integrálással írható le időfüggő jelek esetén, ennek ismeretében használhatók az egyenáramú kezelésre vonatkozó módszerek is. Időtartományban leggyakrabban differenciálegyenleteket kell megoldanunk a működés leírásához. Az alkalmazási példák segítenek megérteni az elméleti hátteret, a kapcsolási rajzok ábrái alatti linkeken azonnali on-line áramkörszimuláció is indítható. A kiemelten fontos, alapismereti részeket piros keret jelöli meg, ezek magabiztos tudása elengedhetetlen az elektronika egyetemi szintű ismeretéhez.

Tartalom

Olvasási idő: 30 perc


Időfüggő jelek hálózatokban

Az alkatrészek egyenletei

Ellenállás

Az ellenállás (resistor) ugyanúgy viselkedik időben állandó és időfüggő jelek esetén, a pillanatnyi feszültség és áram is arányos egymással:

Ennek megfelelően az összes hálózatot leíró egyenlet is olyan, mint egyenáramú esetben. Érvényesek az Ohm-törvény mellett a Kirchhoff-törvények, A Thevenin- és Norton-tétel, a szuperpozicíó tétele is.

Kondenzátor

A kondenzátoron vagy más néven kapacitáson (capacitor) eső feszültség arányos a rajta felhalmozódott töltésmennyiséggel:

A feszültség-áram összefüggés ennek alapján:

A viselkedés jellemzésére bizonyos esetekben a következő alak alkalmasabb lehet:

Néhány fontosabb megállapítás a kondenzátorok működésével kapcsolatban:

  • Állandó feszültség esetén nem folyik áram.
  • DC jelek esetén szakadásként viselkedik, nem vezet.
  • Feszültségugrás hatására ideális kondenzátor esetén végtelen nagy áramimpulzus jön létre
    • Bekapcsolás: nagy pozitív (töltő-) áramimpulzus
    • Kikapcsolás: nagy negatív (kisülési) áramimpulzus

A kondenzátor energiát tud tárolni:

Induktivitás

Az induktivitás (inductor) esetén a feszültség-áram összefüggés a következő

Az induktivitás energiát tud tárolni:

A kapacitás és induktivitás összehasonlítása

A kapacitás és induktivitás ugyanúgy viselkedik, ha az áram és feszültség szerepét fordítottnak tekintjük esetükben:

Más formában:

Teljesítményfelvétel, effektív értékek

Az alkatrészek által felvett teljesítmény pillanatnyi értéke az alkatrészen eső feszültség és az alkatrészbe folyó áram szorzata:

P(t) = V(t)⋅I(t)

Ellenállás esetén:

Ez az érték mindig pozitív, azaz az ellenállás mindig energiát vesz fel az áramkörből, ami hővé alakulva távozik a rendszerből.

Kondenzátor esetén:

Ez az érték pozitív és negatív is lehet, attól függően, hogy a kondenzátor energiát vesz fel vagy ad le.

Induktivitás esetén:

Ez az érték szintén lehet pozitív és negatív is, ami az energiaáramlás irányát adja meg.

Látható, hogy DC jelek esetén a kondenzátor és induktivitás teljesítményfelvétele nulla.

Időfüggő jeleknél egy adott idő alatt felvett átlagos teljesítmény informatívabb lehet, mint a pillanatnyi teljesítmény. Ellenállások például nem tudják a környezetüknek gyorsan átadni a hőt, így az ingadozó elektromos teljesítmény sokkal kevésbé ingadozó hőmérsékletet jelent, átlagos értékkel jobban megadható. Periodikus jeleknél az egy periódusra számított átlagos teljesítményt érdemes kiszámítani. Kondenzátorok és induktivitások átlagos teljesítményfelvétele nulla, amennyi energiát felvesznek, ugyanannyit le is adnak egy periódus alatt. Könnyen látható ez például egy kondenzátort töltő szinuszos feszültségjelnél:

Ennek egy periódusra vett integrálja nulla, így az egy periódusra jutó átlagos teljesítményfelvétel is nulla.

Effektív érték

Az egy periódusra vagy adott időre vett átlagos teljesítményt effektív teljesítménynek is hívják, mivel ugyanakkora hatást jelent, mint az átlagértékkel azonos állandó teljesítményű jelé. Ellenállást tekintve - amikor tehát az összes teljesítmény távozik rendszerből - a teljesítmény a feszültség illetve áram négyzetével arányos. Így az effektív feszültség értéke a feszültség négyzetes átlagértékének négyzetgyöke, ami annak a DC feszültségértéknek felel meg, ami ugyanekkora átlagos teljesítményt hoz létre az egységnyi ellenálláson. Az igen elterjedten használt angol elnevezés a jelek effektív értékére RMS (feszültségnél VRMS), ami a root-mean-square rövidítése.

Váltófeszültségű osztók

RC integráló áramkör

Számoljuk ki az alábbi áramkör kimeneti feszültségét:

A kimeneti feszültség a kondenzátoron eső feszültséggel egyezik meg, aminek kiszámításához alkalmazzuk a huroktörvényt: a generátor feszültsége megegyezik az alkatérszeken eső feszültségek összegével.

Vin(t) = VR(t) + VC(t)

Elágazás nincs, ezért minden alkatrészen ugyanazt az áramot használhatjuk a feszültségek kifejezésére:

Mivel

így

Végül

Átrendezve

Ha |Vout(t)| ≪ |Vin(t)|, akkor Vin(t)-Vout(t) ≈ Vin(t), így

A kimenő feszültséget kifejezve

Az áramkör kimenetén tehát ebben az esetben a bemeneti feszültség integráljával közel arányos jel jelenik meg, ezért intergáló körnek is nevezik. Érthető ez abból is, hogy ekkor a kondenzátor töltőárama jó közelítéssel Vin(t)/R értékű, amit a kondenzátor integrál.

RC differenciáló áramkör

Az áramkör kapcsolási rajza a következő

Ebben az esetben a kimeneti feszültség az ellenálláson eső feszültséggel egyezik meg, aminek kiszámításához ismét alkalmazzuk a huroktörvényt: a generátor feszültsége megegyezik az alkatrészeken eső feszültségek összegével.

Mivel Vout(t) = VR(t) = R⋅I(t)

Végül

Ha Vout(t) elhanyagolható Vin(t)-hez képest, akkor

Az áramkör kimeneti jele ebben az esetben közelítőleg arányos a bemeneti feszültséggel, ezért differenciáló körnek is nevezik.

Elektronika I

Gingl Zoltán - Műszaki Informatika Tanszék, Szegedi Tudományegyetem
2020 © CC BY 4.0,

Jelen tananyag a Szegedi Tudományegyetemen készült az Európai Unió támogatásával. Projektazonosító: EFOP-3.4.3-16-2016-00014