Műveleti erősítővel felépített generátorok

Elektronika I

Gingl Zoltán - Műszaki Informatika Tanszék, Szegedi Tudományegyetem
2020 © CC BY 4.0,


Összefoglalás

A lecke műveleti erősítőkkel felépíthető generátorokat mutat be. A generátorok lehetnek feszültség vagy áramgenerátorok, állandó értéken tarthatnak egy mennyiséget, de időfüggő jelek előállítását is végezhetik. Az alkalmazási példák segítenek megérteni az elméleti hátteret, a kapcsolási rajzok ábrái alatti linkeken azonnali on-line áramkörszimuláció is indítható. Az interaktív on-line grafikonok példákat mutatnak az áramkörökben előforduló jelekre.

Tartalom

Olvasási idő: 40 perc


Áram-feszültség konverterek, áramgenerátorok

Áram-feszültség konverter

Az alábbi áramkör kimenetén a bemeneti árammal arányos feszültség jelenik meg. Tekinthetjük áramvezérelt feszültséggenerátornak, áram-feszültség konverternek is.

Mivel a műveleti erősítő invertáló bemenete ebben az esetben virtuális földpont és a bemeneteibe áram gyakorlatilag nem folyik, így az áram a megegyezik a visszacsatoló körben levő ellenálláson átfolyó árammal. Az áramirány miatt a kimeneti feszültség pozitív, értéke:

Vout = I1⋅R1

Az alábbi áramkör egy fotodióda erősítőt mutat. A fotodióda árama arányos a megvilágítással, ez az áram folyik át az R1 ellenálláson.

A gyakorlatban elég kicsi lehet az áram, így olyan műveleti erősítőt kell választani, aminek ennél sokkal kisebb a bemenő árama. A visszacsatolókörben az ellenállással párhuzamosan kondenzátort is szoktak használni, ami az erősítő stabil működését biztosítja, kompenzálja a dióda kapacitásának a hatását.

Precíz áramgenerátorok

Az alábbi kapcsolásnál kimenetnek tekinthetjük a visszacsatolókört is, amiben az RL terhelés van. Az ezen átfolyó áram V1/R1-el egyezik meg nagy pontossággal.

A műveleti erősítő kimeneti árama általában viszonylag kicsi (10 mA-20 mA), ezt tranzisztor alkalmazásával növelhetjük meg.

A műveleti erősítő bemenetei azonos potenciálon vannak, így az R1 ellenálláson a feszültségesés V1, azaz az emitteráram V1/R1. A kimenet a kollektorkör, amiben az áram jó közelítéssel megegyezik az emitterárammal.

Földelt terhelés esetén PNP tranzisztort használhatunk. Itt arra is figyelnünk kell, hogy az emitteráram nagysága (V+-V1)/R1, így a tápfeszültség pontossága, ingadozása a gyakorlatban jelentősebb korlátot adhat.

Térvezérlésű tranzisztorok alkalmazásával elérhetjük, hogy a referencia és terhelőellenállásokon azonos áram folyjon át.

Jelgenerátorok

Az alábbi egyszerű kapcsolás periodikus négyszögjel előállítására alkalmas. Az áramkör lényegében egy Schmitt-trigger, amelynek a kimenete egy RC integrálókört hajt meg. Az integrálókör kimenete vissza van vezetve a Schmitt-trigger bemenetére.

A komparátor kimenete csak két érték, VH vagy VL lehet, melyek a tápfeszültséghez közeli értékek. Ha a kimenet VH, akkor ez az R3 ellenálláson keresztül tölti a kondenzátort. Ez addig történik, mig a kondenzátor feszültsége el nem éri a billenési küszöbszintet, ami

Ekkor a kimenet a VL alsó szintre vált, és a kondenzátor elkezdi kisülni. Az alsó küszöbszint

A töltés kezdeti pillanatában tehát a kondenzátor feszültsége VC,L, a töltőfeszültség VH, ami az R3 ellenálláson keresztül hat a VC,H szint eléréséig. Így a kondenzátoron levő feszültség időfüggése τ=R3⋅C1 bevezetésével

A ta töltési idő VC,a(ta) behelyettesítésével adódik:

A tb kisülési időt hasonlóan kaphatjuk meg:

A kimeneti jel periódusideje ta+tb.

Ha a küszöbszintek közeliek, jóval kisebbek, mint a kimeneti feszültségszintek (azaz R1≪R2), akkor a töltőáram közel állandó, értéke

Ebből a töltési időre az alábbi egyenletet kapjuk

A töltési időtartam

Ha feltételezzük, hogy a kimeneti szintek a földpotenciáltól egyenlő távolságra vannak, azaz VH≈|VL| és így VC,H≈|VC,L|≈VH⋅R1/(R1+R2), akkor VC,H-VC,L=2⋅VH⋅R1/(R1+R2), a teljes periódusidő pedig:

Az alábbi ábrán kék színnel a kondenzátor feszültsége, feketével a kimeneti négyszögjel jel látható.

A küszöbszintek aránya, R1/(R1+R2)

Precíz integrátort is használhatunk a passzív RC integrálókör helyett:

Ebben az esetben a kondenzátort állandó áram tölti és süti ki, az integrátor kimeneti jele precíz háromszögjel, a Schmitt-triggeré négyszögjel. A töltőáram most pontosan VH/R3, a váltás akkor következik be, amikor VH⋅R1=Vout⋅R2, ezzel a periódusidő

Az alábbi ábrán kék színnel az integrátor kimeneti feszültsége, feketével a Schmitt-trigger kimeneti négyszögjele látható.

Az ellenállások aránya, R1/R2

Referenciák

Elektronika I

Gingl Zoltán - Műszaki Informatika Tanszék, Szegedi Tudományegyetem
2020 © CC BY 4.0,

Jelen tananyag a Szegedi Tudományegyetemen készült az Európai Unió támogatásával. Projektazonosító: EFOP-3.4.3-16-2016-00014