Digitális képek szegmentálása

1. PROGRAM

Követelmények

A programot Matlab nyelven az alábbi követelményeknek megfelelően kell elkészíteni és beadni:
  1. Olvasd el és nagyon pontosan kövesd a program specifikációt és utasításokat.
  2. A specifikációban előírt függvényeveket, változóneveket, argumentumokat ne változtasd meg. Ha például egy strcpy(a,b) függvényt kell írnod, akkor sem strcpy sem a, b neve nem változtatható.
  3. Minden egyéb függvényevet, változónevet, stb ...szabadon választhatsz, de a neveknek tükrözniük kell azok funkcióját. Olyan függvény nevek, mint func vagy f nem elfogadhatóak. Azonban i például minden további nélkül használható, mint egy tömb indexváltozó.
  4. Minden forrásfájl elején egy elegendően részletes leírásnak kell lennie, amelynek tartalmaznia kell a fájl nevét, a szerző nevét, ETR azonosítóját, gyakorlati csoport számát, létrehozás dátumát, amit egy részletes kódleírás követ.
  5. A programkódot el kell látni megfelelő kommentekkel. Az alábbi kommentek elhagyása pontvesztést okozhat:
    1. Minden függvénydefiníció előtt lennie kell egy kommentnek, amelyben le kell írni a lehetséges visszaadott értékeket és azok jelentését, minden argumentumot (mire használod őket, mik az esetleges megszorítások, feltételek) és természetesen azt is le kell írni, hogy mit csinál a függvény.
    2. Ciklusok (kivéve a triviálisakat, mint például egy tömb elemeinek másolása/feltöltése).
    3. if-else, switch utasításokat minden ágban kommentel kell ellátni.
  6. Használj konzisztens tabulálást
  7. Ha az utasításokban az szerepel, hogy futtatható változatot vagy futási eredményt is be kell adni, akkor ezek hiányában a program nem értékelhető!
  8. A programot a megadott határidő előtt kell beadni. Határidő után program NEM adható be!
  9. A programot a megadott formátumban és fájlnevekkel kell beadni. Hibás formátum / fájlnév esetén a program nem értékelhető! A beadott programokon semmilyen konverziót nem hajtunk végre!
  10. A program beadásához szükséges technikai információ megtalálható a kurzus weboldalán:
    http://www.inf.u-szeged.hu/~kato/teaching/segmentation/
    

Feladatok

Határidő: 2017 november 6, 10:00
Formátum: Egyetlen ZIP fájl amely a MATLAB forrásfájlt tartalmazza.
Fájlnév: < mathend000#Neptun azonosító> mathend000#.zip .





1. FELADAT

Implementáljuk az előadáson megismert Niblack küszöbölő eljárást, valamint az azt követő átlagos gradiensen alapuló utófeldolgozást. A program GUI az alábbi elemeket tartalmazza:

Segítség: A Niblack algoritmus eredménye egy bináris kép, amelyen a 8-összefüggő régiókat a http://homepages.inf.ed.ac.uk/rbf/HIPR2/label.htm helyen található egyszerű algoritmussal címkézhetjük meg. A gradiens nagyságának kiszámítása során használjuk az előadáson megismert Sobel operátort. Az utófeldolgozás ezek után egyszerűen elvégezhető: a különböző intenzitással megjelölt régiók határán lévő pixelek gradiensértékét átlagoljuk, és ha azok egy adott küszöbnél nagyobbak, akkor az adott régió bekerül a végső szegmentálásba fehér színnel, ha pedig kisebb, akkor a pixelek törlődnek, vagyis a kimeneti képen fekete színnel jelennek meg.



Last modified: Thu Oct 5 19:28:40 CEST 2017