Információk A Számítógép Architektúrák Gyakorlatról




Levelező tagozat:

Indexek aláírása:

Az indexeket bármikor aláírom a szobámban, ill. a levelezős Architektúrák vizsgákon.

A javító-/pót ZH helye, ideje, feltételei:

A félév végi eredmények:

A gyakorlati eredmények szintén az ETR-ben olvashatók a gyakorlathoz tartozó InfoSheeten. A végső pontszám az órai teljesítménynek, a dolgozat eredményének és az esetleges plusz pontoknak az összege. Törtpontszám esetén a szokásos kerekítési elv szerint született meg az eredmény (tehát öt tizedtől felfelé, alatta lefelé kerekítettem).

A félév végi ZH feladatai és a megoldások:

A ZH feladatainak a szövege, valamint a megoldások itt olvashatók.

A félév végi ZH eredményei:

A dolgozat eredményei az ETR-ben olvashatók a gyakorlathoz tartozó InfoSheeten. Minden dolgozatra legfeljebb 40 pontot lehetett kapni, és bizonyos feladatoknál törtpontszámok is kiosztásra kerültek. A félév végi gyakorlati teljesítménybe a pontszám törtrésze is bele fog számítani.

A félév végi ZH helye, ideje, feltételei:

A gyakorlat követelményei, gyakorlati tematika:

Nappali tagozat:

Indexek aláírása:

Aki teljesítette az aláírás feltételeit, de még nem írtam alá az indexét, az jövő héten (december 15-19 között) keressen fel a szobámban. Szóba jöhető időpontok: Kedden és csütörtökön valószínűleg az architektúrák vizsgán is ott leszek felügyelni a Kiss Árpád teremben 8:00-10:00 között, így ott is alá tudom írni az indexet.

A javító ZH eredményei és a végleges félév végi eredmények:

A javító dolgozat eredményei, ill. az ezek alapján számított gyakorlati eredmények szintén az ETR-ben olvashatók a gyakorlathoz tartozó InfoSheeten. Aki javítót írt, annak a régi eredmény mellett az új is fel van tüntetve, "régi => új" alakban (pl. "10+1/2 => 15" esetén 10+1/2 pont volt a régi, és 15 lett az új).

Fontos, hogy aki korábban összesen 20 pontnál kevesebbet teljesített, és javító után legalább 20 pontot elért, az mindenképpen a régi pontszámát viszi a vizsgára! Tehát ha valakinek összesen 12 pontja volt, és a javítóval összesen 23 pontot ért el, az csak 12 pontot visz tovább. Akinek eleve volt összesen legalább 20 pontja, az a javítás utáni pontszámot viheti vizsgára.

Akinek a javítóval sem sikerült összesen legalább 20 pontot gyűjteni, az az idén nem vizsgázhat ebből a tárgyból, és az indexét sem fogom aláírni. Szintén nem kapja meg az aláírást az sem, aki egyetlen ZH-t sem írt!

A javító ZH helye, ideje, feltételei:

A félév végi eredmények (javító ZH előtt):

A gyakorlati eredmények szintén az ETR-ben olvashatók a gyakorlathoz tartozó InfoSheeten. A végső pontszám a két dolgozat eredményének és az esetleges plusz pontoknak az összege. Törtpontszám esetén a szokásos kerekítési elv szerint született meg az eredmény (tehát öt tizedtől felfelé, alatta lefelé kerekítettem).

A második ZH feladatai és a megoldások:

A ZH feladatainak a szövege, valamint a megoldások itt olvashatók.

A második ZH eredményei:

A dolgozat eredményei az ETR-ben olvashatók a gyakorlathoz tartozó InfoSheeten. Minden dolgozatra legfeljebb 25 pontot lehetett kapni, és bizonyos feladatoknál törtpontszámok is kiosztásra kerültek. A félév végi gyakorlati teljesítménybe a pontszám törtrésze is bele fog számítani.

A második ZH helye, ideje, feltételei:

Az első ZH feladatai és a megoldások:

A ZH feladatainak a szövege, valamint a megoldások itt olvashatók.

Az első ZH eredményei:

A dolgozat eredményei az ETR-ben olvashatók a gyakorlathoz tartozó InfoSheeten. Minden dolgozatra legfeljebb 25 pontot lehetett kapni, és bizonyos feladatoknál törtpontszámok is kiosztásra kerültek. A félév végi gyakorlati teljesítménybe a pontszám törtrésze is bele fog számítani.

Az első ZH helye, ideje, feltételei:

A konzultáció helye, ideje:

Bár a tárgyhoz nincs konzultáció meghirdetve, érdeklődés esetén lehet konzultációt tartani. Erre minden héten a fogadóórám idején (szerda 11:00-12:00) van mód, a helyszín pedig a szobám (az Árpád téri Számítóközpont 208-as Ph.D. szobája a második emeleten) ill. a szemináriumi szoba/tanácsterem (ugyanazon az emeleten, a lépcsőtől balra). A konzultáción mindenféle gyakorlati kérdést meg lehet vitatni, beleértve konkrét feladatok megoldását is.

Az értékelés módja:

A gyakorlat követelményei:

A gyakorlati aláírás feltétele:

A gyakorlati utóvizsga formája:

Gyakorlati tematika:

A gyakorlat tartalma, lezajlása:

Ez a kurzus 2 korábbi tárgy összeolvadásából született: a Számítógép architektúrákból és az Assembly programozásból. A korábbi Számítógép architektúrák kurzus csak előadásból állt, és kizárólag a hardvert érintő elméleti témákkal foglalkozott. Az Assembly programozás egy speciális, hardverközeli (alacsony szintű) programozási nyelvvel (vagy inkább nyelvcsaláddal) foglalkozott, annak is az Intel x86 alapú (architektúrájú) PC-s változatával. Ennek előadásán szintén főleg elméleti témák hangzottak el, a gyakorlaton pedig programozás folyt.

A Számítógép architektúrák gyakorlat a korábbi Assembly programozás gyakorlat újjászületése. Ennek megfelelően a félév során meg fogunk ismerkedni az egyik legkorábbi PC-s processzornak a nyelvével, pontosabban a rá épülő assembly nyelvvel. Áttekintjük majd a fontosabb hardverismereteket, valamint a szükséges matematikai és informatikai ismereteket. Végül pedig a félév hátramaradó nagy részét a nyelv használata, azaz programozás fogja zárni.

A tárgy célja nem az, hogy mindenkiből profi Assembly programozót neveljünk. Ennél fontosabb, hogy megismerjük a hardver felépítését, lássunk néhány működési részletet, továbbá hogy áttekintsük azokat a technikákat és folyamatokat, amik a magasabb szintű nyelvek használatánál előfordulnak. A hangsúly tehát nem pusztán a programok írásán lesz, hanem a hardver és a programozás kapcsolatán.

A gyakorlat jegyzete:

Az Assembly gyakorlat jegyzete jelenleg két változatban létezik. A régebbi (1999. nyarán íródott) változat egy, a Microsoft WinWord 6.0-val készült, több mint 450 oldalas dokumentum (jegyzet.doc). A fájl mérete kb. 3 Mbájt, tömörítve pedig kb. 783 Kbájt. Az új változat 2000. nyarán-őszén készült a régi alapján. Ez már nem a WinWord-del, hanem a LaTeX nevű dokumentumkészítő rendszerrel íródott. Formátuma ennek megfelelően PostScript (jegyzet.ps) ill. PDF (jegyzet.pdf), mérete pedig 1,5 Mbájt (346 Kbájt tömörítve) ill. 666 Kbájt (615 Kbájt tömörítve).

Mivel eléggé valószínű, hogy kevesen foglalkoztak (találkoztak) eddig a PostScript-tel, ezért röviden bemutatnám azt. A PostScript egy oldalleíró programozási nyelv, amit az Adobe cég fejlesztett ki. Egy .ps állomány tartalmazhat szöveget, grafikát, egyszerűbb animációt, de akár egy egész könyvet is. Mindezt nyomdai pontossággal rajzolhatjuk meg és tárolhatjuk el a szöveges PostScript forrásban. A .ps állományok megjelenítését vagy egy arra képes nyomtató (amely ismeri a PostScript nyelvet), vagy valamilyen program végzi. A legismertebb (és általam is ajánlott) program a GSview/GhostView (gv) nevet viseli. (A GSview és a GhostView igazából két különböző program, de hasonlóságuk és azonos céljuk miatt a továbbiakban közös néven GhostView-ként fogom emlegetni őket.) Ez a program sok platformon elérhető, így pl. a Windows, Unix, Linux operációs rendszerek alatt is. A programot Unix és Linux alatt általában a gv, míg Windows alatt gsview32 vagy hasonló paranccsal indíthatjuk. A GhostView segítségével szinte bármilyen nyomtatón (és persze a monitoron) megjeleníthető a .ps állomány. Fontos, hogy a GhostView csak egy felületet nyújt, a PostScript fájl tényleges értelmezését egy másik program, jelen esetben a Ghostscript végzi. A jegyzet megjelenítéséhez tehát mindkét programra szükség van!

A PDF (Portable Document Format) szintén az Adobe munkatársainak találmánya. A PDF-et alapvetően elektronikus kézikönyvek, dokumentumok, cikkek készítésére fejlesztették ki. Egy .pdf állomány ugyancsak tartalmazhat szöveget és képet is, de ezeken felül egyéb extrákkal is elláthatjuk a dokumentumot (pl. beviteli mezők, linkek, megjegyzések). A PDF formátumú állományok megjelenítését is külön segédprogram végzi, az egyik legismertebb közülük az Adobe Acrobat Reader (ill. ennek legfrissebb változata, az Adobe Reader). Ez a program is sok platformon és különféle operációs rendszereken elérhető, és segítségével könnyedén böngészhető a dokumentum tartalma a képernyőn. A PostScript-től eltérően a PDF-et inkább a számítógépen való olvasáshoz ajánlják, de persze a .pdf állományok tartalma is kinyomtatható.

Ha valakinek mégsem volna szimpatikus sem a PostScript, sem a PDF formátum, ill. valami miatt nem tudja azokat megnézni, annak sem kell elkeserednie. A jegyzet újabb változata HTML formátumban is elérhető. Egészen pontosan a PostScript dokumentum oldalait külön-külön képekké konvertáltam, majd a könnyebb használhatóság céljából HTML környezetbe ültettem az egészet. Ez a változat sok-sok állományból áll, összmérete pedig 5,37 Mbájt (5,22 Mbájt tömörítve). A floppyt használókra gondolva négy részre vágtam a csomagot.

A jegyzet kinyomtatásához mindenképpen a PostScript-es változatot javaslom a kellemesen olvasható, jó minőségű végeredmény érdekében. Számítógépen való olvasáshoz viszont a PDF formátumú változat sokkal könnyebben használható.

Fontos, hogy a korábban és a később íródott változat tartalmában elég jelentős különbség van! A WinWord-ös változat nem csak a félév anyagát tartalmazza, hanem egyéb "magasröptű" témákat is érint. Ezzel szemben a PostScript, PDF vagy HTML formátumú változat néhány korábbi súlyos hiba kijavításán felül plusz dolgokat (pl. BCD aritmetika leírása, ASCII táblázat) is tartalmaz. A gyakorlat szempontjából felesleges fejezeteket az idegrendszer kímélése érdekében ez utóbbi dokumentum már nem tartalmazza. :)

Az említettek miatt azt javaslom, hogy ha csak lehet, mindenki az újabb változatot olvasgassa. A dokumentum használatát megkönnyíti a tartalomjegyzék, a felhasznált irodalom listája, a számrendszerek közötti átváltást bemutató táblázat, az ASCII kódkészlet leírása, valamint a bőséges tárgymutató. A 11-es és 13-as fejezetekből egyelőre technikai okokból hiányoznak a képek, de hamarosan pótolni fogom őket. Még egy dolog: ez a változat az ú.n. B5-ös lapméret szerint készült. Ez annyit jelent, hogy a dokumentumot egy A4-es lapra kinyomtatva a lap jobb szélén és a lap alján lesz némi üres hely.

A gyakorlaton a tervek szerint az első 12 fejezet fog elhangzani, a megmaradókat pedig az érdeklődőknek ajánlom.

A jegyzet néhány (a régi változat 10-es, 12-es, 16-os és 20-as számú, valamint az új változat 11-es és 13-as számú) fejezetét egyik barátom, Diós Gábor "követte el", a többi rész pedig a saját munkám.

Az 1999. és 2000. évi gyakorlat "termése":

Az előző években a ZH-kban gyakran elkövetett hibák listája, leírásuk itt megtalálható.

Néhány ZH feladat leírása, egy lehetséges megoldással egyetemben itt olvasható. Ezek a feladatok az első (félév közepi) dolgozatban fordultak elő.

További ZH feladatok leírása, megoldással együtt itt található. Ezek a feladatok a második (félév végi) dolgozatban szerepeltek.


Az alább szereplő .zip kiterjesztésű állományok mindegyike PKZip formátumú tömörített állomány.

Az előadás tematikája, jegyzete:

Az előadás anyaga Dr. Máté Eörs honlapján található.

A gyakorlat jegyzete (ajánlott, újabb változat):

Régi jegyzet (nem ajánlott):

Segédprogramok a PostScript állományok használatához:

Segédprogramok a PDF állományok használatához:

Programozási segédletek:

Segédprogramok:

Adatbázisok:

Elektronikus kézikönyvek:


Ahová írhattok: rodek@inf.u-szeged.hu.

Módosítva: 2004. január 6.