Egyetemi kurzusok és tematikáik

Órarend

1999/2000. II. félév

Nappali tagozatosoknak:

Programozási nyelvek előadás, hétfő 14:00-16:00 Kiss Árpád terem. (II. prog. mat., II közg. prog. mat., II. szám. tech.)
Levelező tagozatosoknak:
Programozási nyelvek előadás és gyakorlat (II. prog. mat., II. szám. tech.)

Fordítóprogramok előadás és gyakorlat

1997/98. I. félév

Fordítóprogramok gyakorlat III. éves nappali tagozatosoknak

Fordítóprogramok előadás IV. éves levelező tagozatosoknak

Fordítóprogramok gyakorlat IV. éves levelező tagozatosoknak

Programozási nyelvek előadás és gyakorlat

1. Bevezető gondolatok

Tematika

C++ programok fordítási technikája. Az extern "C" és az extern "C++". A class utasítás. Egyszerű és többszörös öröklődés. Az objektumok életciklusa, konstruktorok és destruktorok. Speciális C++ operátorok: a scope szelekciós operátor (::), a new és a delete operátor. A const, volatile, inline, virtual, near, far, huge valamint a static, extern, auto, register, export modifier-ek használata. File-kezelés C++-ban. A C/C++ program-objektumok láthatósági kérdései, class- (object-), file- és block- scope. Néhány C/C++ programozás-technikai érdekesség: polimorfizmus, default paraméterek, operátor overloading, static members, dynamic link libraries. Az osztály és eljárás templatek, a template definíció szintaxisa, az STL (standard template library). A Windows programozás alapfogalmai: a Windows kernel és az MFC osztálykönyvtár. Deklaratív programozási nyelvek: a logikai (Prolog) és a funkcionális programozási nyelvek (Haskell). Imperatív programozási nyelv funkcionális bővítése: a Tcl/Tk programozási nyelv. A logikai programozás fogalomrendszere: term, atom, fact, clause, predikátum. A Herbrand bázis, Herbrand univerzum, helyettesítés, unifikáció, subsumption, resolution. Nemdeterminisztikus Prolog programok, rekurziók. Példák Prolog és Haskell programokra.

Ajánlott irodalom

Program fejlesztés előadás és gyakorlat

A programfejlesztés mint önálló tudományterület. A software speciális jellegzetességei más ipari termékekkel összehasonlítva. Software életciklus modellek: a vízesés-modell, a "V" modell, a spirál modell. Az egyes modellek jellegzetességei. A software terv-dokumentációja: a megvalósíthatósági tanulmány, a követelmény specifikáció, tervezési dokumentáció. A software minőség-ellenőrzés eszközei: a minőségbiztosítás, validáció és verifikáció. A software tervezés módszerei: a De Marco-féle struktúrált analízis, a Real-time analízis. A struktúrált analízis módszer eszköztára: a CD (kontext-diagram), a DFD (adatfolyam(at)-ábra), a döntési táblázatok, a pszeudo-kód, a struktúra diagram, a folyamat-ábra, a PDL, az entity-relationship (E&R) diagram. A real-time analízis eszközei: a CCD (kontrol kontext diagram), a CFD (kontrol folyamat-ábra). A programellenőrzés módszerei: a technikai review, és a projekt review. A software auditálás. Az ISO-9000 minőségbiztosítási szabvány a software folyamatokra. A software tesztelése. Modern programfejlesztési technológiák: az objektum-orientált programozás alapjai, a UML diagram, negyedik (ötödik) generációs programozási nyelvek, Internet technológiák.

Irodalomjegyzék

Internet Resources

  1. Rational Home Page

Utolsó módosítás: 1999. február 3.


Alexin Zoltán, alexin@inf.u-szeged.hu