Nyelvválasztás: hun eng

FACIT

 


Csicsman József nemcsak a Szegedi Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem oktatója, hanem az Új Calculus Számítógép-alkalmazási Bt. vezetője is. Ez az IT kisvállalat számos magyar informatikai és szoftveripari szövetségben képviselteti magát, tagja

  • az Informatikai Vállalkozások Szövetségének (www.ivsz.hu),
  • a Szoftveripari Innovációs Pólus Klaszternek (www.infopolus.hu),
  • a NESSI-Hungary Szoftver és Szolgáltatások Nemzeti Technológiai Platformnak (www.nessi-hungary.com),
  • és a Szövetség az Elektronikus Kereskedelemért Egyesületnek (www.szek.org),
amelyek lehetőséget kínálnak partnerkeresésre, K+F tevékenységben történő együttműködésre, nemzeti és EU projektekben való részvételre.

A Calculus IVSZ tagként és egyben IT KKV-ként részt vesz a német, olasz, spanyol, valamint magyar cégek (IVSZ, Régens Zrt., Új Calculus Bt.) által alapított FACIT-SME konzorciumnak az Európai Bizottság által támogatott, az EU 7. Keretprogramban megvalósuló FACIT-SME projektjében, a projekt K+F eredményeinek tesztelésében.

A német Fraunhofer IPK által koordinált Facit-SME projekt az IT szektorban tevékenykedő KKV-k eredményességének, versenyképességének növelése érdekében indult el 2010 elején, ugyanis a konzorcium felismerte a KKV-k hátrányos helyzetét: a nemzetközileg elfogadott, gyakorta költséges minősítésekkel rendelkező, optimalizált szoftverfejlesztési folyamatokat követő, több erőforrással rendelkező nagy vállalatok jelentős versenyelőnnyel rendelkeznek kisebb társaikkal szemben. A KKV-k nem elég tájékozottak az IT minőségügyi szabványok terén, nehezen tudnak választani a számos szoftverfejlesztési és informatikai minőségbiztosítási modell közül, és ha valamelyik minősítést meg is szerzik (például egy tenderen megszerezhető előny miatt), akkor sem építik be ténylegesen vállalati folyamataikba, nem alkalmazzák a szabványokat a gyakorlatban.

Moksony Réka, a Facit-SME projekt magyar kutatás-fejlesztési partnereként résztvevő Régens Zrt. üzletfejlesztési üzletágának vezetője az IT Business Áthidalni a sikertelenséget c. cikkében így nyilatkozott a projekt fő célkitűzéséről: "Célja, hogy olyan KKV-kra optimalizált szoftverfejlesztési folyamatmodell és informatikai eszközrendszer jöjjön létre, amelyet bevezetve minőségi szempontból sikeresebb projektek valósulhatnak meg. Az eredményeket az IVSZ szolgáltatásaként vehetik majd igénybe a vállalatok az előzetes tervek szerint".

A projekt eredményeképpen a best practice elvén és az ISO, CMMI, SPICE és IT Mark szabványok követelményein alapulva egy standardizált, KKV-k számára optimalizált szoftverfejlesztési folyamat modell és módszertan - Open Reference Model (ORM), Open Source Enactment System (OSES) - jön létre.

Ez a 2012-ben elkészülő open source megoldás javítja a kifejlesztett szoftverek minőségét, növeli a szoftverfejlesztési folyamatok, projektek hatékonyságát és eredményességét, a KKV-k versenyképességét, szélesíti azok üzleti lehetőségeit, teret enged a nemzetközi szabványokat, minősítéseket megkövetelő tenderek, pályázati lehetőségek kihasználására.

A Facit-SME projektről bővebb, angol nyelvű információk a www.facit-sme.eu weboldalon találhatóak.

[Lap tetejére]