Hálózatokra vonatkozó tételek, egyszerűsítések

Elektronika I

Gingl Zoltán - Műszaki Informatika Tanszék, Szegedi Tudományegyetem
2020 © CC BY 4.0,

Tartalom

A lecke hálózatokra vonatkozó tételeket mutat be. Ezek segítségével bizonyos részhálózatok sokkal egyszerűbb, kevesebb komponenst tartalmazó hálózatokkal helyettesíthetők a számításokban, így jóval könnyebb a hálózat viselkedését leírni, működését jobban érteni. Az alkalmazási példák segítenek megérteni az elméleti hátteret, a kapcsolási rajzok ábrái alatti linkeken azonnali on-line áramkörszimuláció is indítható. A kiemelten fontos, alapismereti részeket piros keret jelöli meg, ezek magabiztos tudása elengedhetetlen az elektronika egyetemi szintű ismeretéhez.

Tartalom

Olvasási idő: 30 perc

Eredő ellenállás, helyettesítő kapcsolások

Egy ellenállásokat tartalmazó, két kivezetéssel rendelkező áramkör vagy áramkörrész helyettesíthető egyetlen ellenállással, amit eredő ellenállásnak vagy ekvivalens ellenállásnak nevezünk. Az egyszerűbb számolások segítésére több ellenállásból álló áramköri részt gyakran ekvivalensnek tekintünk kevesebb vagy kedvezőbb módon elrendezett ellenállások hálózatával.

Ellenállások soros eredője

Ellenállások párhuzamos eredője

Alkalmazási példa

Alkalmazzuk ezeket a helyettesítéseket az alábbi áramkörre:

Lépésenként helyettesítsünk eredő ellenállásokkal sorosan vagy párhuzamosan kapcsolt ellenállásokat. Az R1 és R2 ellenállások soros eredővel, az R3 és R5 ellenállások párhuzamos eredővel helyettesíthetők, az R4 ellenállás nincs sorosan vagy párhuzamosan kapcsolva semelyik ellenállással. A helyettesítés után ezt az áramkört kapjuk:

Ebben az áramkörben már sorosan összevonhatók az R4 és az R3∥R5 ellenállások, jelöljük az eredőjüket RB-vel, tehát RB=R4+R3∥R5 :

Végül marad a két kapott ellenállás párhuzamos eredője, azaz egyetlen ellenállással helyettesíthetjük a teljes áramkört, melynek értéke (R1+R2)∥(R4+R3∥R5).

Csillag-delta vagy más néven T-Π átalakítás

Előfordul, hogy nem tudjuk csak párhuzamos vagy soros eredőkkel egyetlen ellenállásra redukálni az ellenálláshálózatot. Ilyenkor segíthet az alábbi megoldás, aminek az alkalmazása után már használhatók a soros és párhuzamos összevonások.

Az alábbi hárompólusú részhálózatok ekvivalensek, ami alapján a számítások szempontjából kedvezőbbel helyettesíthetjük a másikat.

A két kapcsolás csak akkor lehet ekvivalens, ha bármely két pont között mért ellenállás megegyezik, ahogy az alábbi táblázat mutatja:

Eredő ellenállás A Π/Δ kapcsolás esetén a T/csillag kapcsolás esetén
Az A és B pontok között \( R_c \parallel (R_a+R_b) \) \( R_1+R_2 \)
Az A és C pontok között \( R_b \parallel (R_a+R_c) \) \( R_1+R_3 \)
A B és C pontok között \( R_a \parallel (R_b+R_c) \) \( R_2+R_3 \)

Ennek alapján számíthatjuk ki az egyik elrendezés ellenállásainak ismeretében a másikhoz szükséges értékeket. A következők összefüggéseket kapjuk:

Részletes számítások

A táblázatban megadott értékek egyenlőségét írjuk fel a párhuzamos eredők kifejtésével:

A bal oldalon a számlálókat kifejtve kapjuk:

Vonjuk ki az első egyenletből a harmadikat

Ehhez pedig adjuk hozzá a másodikat:

Ez tehát megadja R1 értékét:

Ezt felhasználva az első és második egyenletben megkapjuk R2 és R3 értékét:

A másik irányban:

Részletes számítások

Induljunk ki a fentebb megkapott összefüggésekből:

Ezek felhasználásával:

Az első egyenlet mindkét oldalát osszuk el Rb-vel:

A kiindulási egyenletekből megkaphatjuk a következő hányadosokat:

Ezeket behelyettesítve:

Ebből kapjuk Rc értékét:

Ugyanezt az elvet követve az első egyenletet elosztva Rc-vel:

A kiindulási egyenletekből megkaphatjuk a következő hányadosokat:

Behelyettesítve

Ebből kapjuk Rb értékét:

Az utolsó ellenállás meghatározásához osszuk el a második egyenletet Rc-vel:

A kiindulási egyenletekből a szükséges hányadosok:

Behelyettesítve

Ebből megkapjuk Ra-t:

Jobban látható lehet a két áramköri elrendezés közötti különbség és hasonlóság az alábbi ábrákon:

Alkalmazási példa

A következő példánál nincs sorosan vagy párhuzamosan kapcsolt ellenálláspár.

Ezen segíthetünk helyettesítéssel. Az R2, R3 és R5 ellenállásokból álló delta kapcsolást kiválthatjuk egy csillag kapcsolással. Ekkor kapunk sorosan és párhuzamosan összevonható ellenállásokat:

Az R1, R2 és R3 ellenállásokból álló csillag kapcsolást is kiválthatjuk egy delta kapcsolással:

Ellenállásmátrix-módszer

Alkalmazási példa

A fentebbi áramkörhöz például az alábbi megoldás tartozhat:

Az egyenletek az ellenállásmátrix-módszert követve receptszerűen felírhatók:

Az eredő ellenállást VG/i3 adja meg. Láthatjuk, hogy ez lényegesen egyszerűbb megoldásra vezet, mint a sok lépést és bonyolultabb számításokat igénylő csillag-delta átalakítás.

Thevenin-tétel

Egy generátorokat és ellenállásokat tartalmazó, két kivezetéssel rendelkező áramkör vagy áramkörrész helyettesíthető egy feszültséggenerátorral és egy vele sorba kötött ellenállással.

A két áramkörnek minden esetben azonos módon kell viselkednie, így különböző esetekre felírt egyenletekből megkaphatjuk a helyettesítő áramkör két alkatrészének értékeit. A kimenetet szabadon hagyva (üresjárat) kapjuk az egyik egyenletet, a kivezetéseket összekötve (rövidzár) pedig a másikat.

  1. A helyettesítő feszültséggenerátor Vth feszültsége megegyezik az üresjárati feszültséggel.
  2. A soros Rth ellenállás értékét kétféleképp számíthatjuk ki:
    • üresjárati feszültség / rövidzárási áram
    • a helyettesítendő áramkör eredő ellenállása azzal feltétellel, hogy a feszültséggenerátorokat rövidzárral, az áramgenerátorokat szakadással helyettesítjük.

Valóságos áramkör esetén méréssel is meghatározhatjuk a helyettesítő áramköri komponensek paramétereit. A rövidzárás nem feltétlen megengedhető, így helyette olyan ismert nagyságú terhelést alkalmazhatunk, ami az áramkorlát betartását biztosítja.

Jegyezzük meg, hogy kivételnek számít egy olyan két kivezetéssel áramkör, ami áramgenerátorként viselkedik. Ilyen egy áramgenerátor, vagy egy áramgenerátor és ellenállás soros kapcsolása.

Alkalmazási példa: feszültségosztó

Az üresjárati feszültség az R2 ellenálláson eső feszültség, illetve a jobb oldali áramkörnél Vth:

A kimenet rövidre zárásakor az R2 ellenállással kötünk párhuzamosan vezetéket, így az áram a két áramkör esetén:

A két egyenletből Rth értéke kiszámítható:

Ezt kiszámíthatjuk úgy is, hogy a VG generátort rövidzárral helyettesítjük, majd vesszük az így kapott passzív áramkör eredő ellenállását.

Alkalmazási példa: kettős feszültségosztó

Az üresjárati feszültség meghatározásakor az alábbi áramkört vesszük:

Alkalmazzuk a Thevenin-tételt először az első feszültségosztó részre, azaz helyettesítsük a generátort és az R1 és R2 ellenállásokat tartalmazó részt egy generátorral és egy vele sorba kötött ellenállással:

A következő értékeket kapjuk:

Így már egyszerű kiszámítani a kimeneti feszültséget, ami tehát a keresett feszültségértéke a Thevenin-féle helyettesítő generátornak:

Végül:

Ez megegyezik azzal az eredménnyel, amit a csomóponti egyenletek alkalmazásánál láthatunk a kettős feszültségosztó számítási példájában.

Rth meghatározásához kiszámíthatjuk a rövidzárási áramot:

Ehhez újra felhasználhatjuk az első osztó Thevenin-ekvivalensét. Jóval egyszerűbb és kevesebb hibalehetőséget rejt, ha inkább eredő ellenállást számítunk ki arra az esetre, amikor VG-t rövidzárral helyettesítjük:

Könnyen látható, hogy

  • R1 és R2 helyettesíthető párhuzamos eredőjükkel, R1∥R2-vel
  • Ez az eredő sorba van kötve R3-mal: R3+R1∥R2
  • Ez utóbbi pedig párhuzamosan van kötve az R4 ellenállással.

Végül tehát:

Kifejtve:

A kettős feszültségosztóra kapott eredmény jól megmutatja a Thevenin-tétel jelentőségét. Láthatjuk, hogy ha például egymás után kötünk két felező feszültségosztót, akkor a kimeneti feszültség nem a negyede lesz a bemenetinek (egyforma ellenállások esetén az ötöde). Ez felhívja a figyelmet arra, hogy a feszültségosztó osztási kimeneti feszültsége (általánosabban, egy áramköri pont feszültsége) terhelés hatására jelentősen megváltozhat. Fontos, hogy az alkalmazások során ezzel tisztában legyünk:

Thevenin-helyettesítő meghatározása méréssel

Tegyük fel, hogy egy adott áramkör helyettesíthető a Thevenin-tételnek megfelelően - azaz két kivezetéssel rendelkező lineáris áramkör, geneátorokat, ellenállásokat tartalmazhat - de nem ismerjük a tartalmát, nem bonthatjuk meg. Ilyen esetben méréssel kell meghatároznunk a helyettesítő komponensek értékeit. Az eszköz nem feltétlen viseli el a rövidzárat, ismernünk kell, milyen terhelhetőség megengedett.

Az üresjárati feszültséget közvetlenül megmérhetjük, de szükséges még egy mérés. Tehetünk a kimenetre egy olyan ellenállást, ami garantálja, hogy az áram nem haladja meg a megengedett értéket.

Használjuk fel a Thevenin-féle helyettesítő képet:

VTh az üresjárati feszültség, közvetlenül mérhető, ahogy a baloldali ábrán látszik. RTh könnyen kiszámítható VR mért értékének felhasználásával a jobboldali ábra alapján:

Norton-tétel

Egy generátorokat és ellenállásokat tartalmazó, két kivezetéssel rendelkező áramkör vagy áramkörrész helyettesíthető egy áramgenerátorral és egy vele párhuzamosan kötött ellenállással.

  1. A helyettesítő áramgenerátor árama megegyezik a rövidzárási árammal.
  2. A párhuzamos ellenállás értékét kétféleképp számíthatjuk ki:
    • üresjárati feszültség / rövidzárási áram
    • a helyettesítendő áramkör eredő ellenállása azzal feltétellel, hogy a feszültséggenerátorokat rövidzárral, az áramgenerátorokat szakadással helyettesítjük.
  3. A párhuzamos ellenállás értéke megegyezik a Thevenin-helyettesítés soros ellenállásának értékével.

Jegyezzük meg, hogy kivételnek számít egy olyan két kivezetéssel áramkör, ami feszültséggenerátorként viselkedik. Ilyen egy feszültséggenerátor, vagy egy feszültséggenerátor és ellenállás párhuzamos kapcsolása.

Alkalmazási példa

A rövidzárási áram kiszámításához a két kivezetés közé ampermérőt tehetünk, ami rövidzárként viselkedik és épp a rövidzárási áramot mutatja. Ez azt jelenti, hogy a kivezetések között a feszültség 0 V, ezért az R1 ellenálláson átfolyó áram V1/R1, az R2 ellenálláson átfolyó áram V2/R2. Ezek összege adja a rövidzárási áramot, azaz IN értékét.

RN kétféleképp is kiszámítható, egyszerűbb az áramkör eredő ellenállását venni abban az esetben, amikor a feszültséggenerátorokat rövidzárakkal helyettesítjük, ez a két ellenállás párhuzamos eredőjét adja.

A szuperpozíció tétele

Ha egy áramkörben az alkatrészek viselkedését lineáris egyenletekkel írhatjuk le (ilyen az Ohm-törvény), akkor bármelyik csomóponti feszültség is lineáris függvénye a generátorok értékeinek:

ahol Vgi és Igi a hálózat jelforrásait reprezentáló feszültség- és áramgenerátorok értékeit jelenti, ai és bi pedig az ezekhez tartozó együtthatók. Ugyanilyen alakú összefüggés írja le az ágakban folyó áramokat is.

Ebből az következik a szuperpozíció tétele:

Egy lineáris hálózatban a generátorok hatása összegződik.
  • Bármely ágáramot, csomóponti feszültséget kiszámíthatjuk úgy, hogy egyszerre csak egy generátor hatását vizsgáljuk - ezek a részáramok, részfeszültségek
  • Egy generátor hatásának vizsgálatakor:
    • a többi feszültséggenerátort 0 V-osnak tekintjük (rövidzárral helyettesítjük),
    • a többi áramgenerátor 0 A-esnek tekintjük (szakadással helyettesítjük).
  • Ezen részmennyiségek összege lesz a megoldás

Ha a hálózat nem írható le lineáris egyenletekkel (például a dióda egyenlete nem lineáris), akkor a tétel sem érvényes.

A szuperpozíció tételét felhasználhatjuk arra, hogy egy több generátort tartalmazó, vagy több feszültségbemenettel rendelkező áramkörben külön kiszámítsuk a hatásukat, majd ezeket összegezve kaphassuk meg a végeredményt. A szuperpozíció tételének alkalmazásával jól ismert kapcsolásokra vezethetjük vissza a feladat megoldását. Ez egyszerűséget és megbízhatóságot jelenthet.

Alkalmazási példa: kétbemenetű feszültségosztó

Az alábbi áramkör egy két bemenettel rendelkező feszültségosztó, amit gyakran használnak különböző áramkörökben.

A V1 és V2 bemeneti feszültségekből kiszámítható a V kimeneti feszültség értéke. Az egyik hatásának kiszámításakor a másikat 0V-nak vesszük. Így két földelt feszültségosztó kimeneti feszültségének képletét használhatjuk. A V1 generátor járuléka:

A V2 generátor járuléka:

Ezek összege adja a végeredményt

Alkalmazási példa: három generátor

Egy összetettebb áramkörre is alkalmazzuk a szuperpozíció elvét. A feladat az A csomópontban mérhető feszültség és az I áram kiszámítása.

A VG1 generátor hatásának kiszámításához a másik két generátornak 0 V-ot kell adnia, így ezeket vezetékkel helyettesítjük.

Ha vesszük az R1 és R4 ellenállások eredőjét, illetve az R2, R3 és R5 ellenállások eredőjét, akkor az A pont egy feszültségosztó kimenete VG1 bemeneti feszültséggel és ezzel a két eredő ellenállással. A részeredményt így egyszerűen megkaphatjuk:

A VG2 generátor hatásának kiszámítása:

Ebben az esetben az A pont kimenetű feszültségosztó egyik ellenállása R2, a másik pedig a többi ellenállás eredője. A részeredmény:

A VG3 generátor hatásának kiszámítása:

Ebben az esetben az A pont kimenetű feszültségosztó egyik ellenállása R3 és R5 eredője, a másik pedig a többi ellenállás eredője. A részeredmények:

A végeredmény:

Tellegen tétele

A tétel feltétele az, hogy a vizsgált hálózatra teljesüljenek a Kirchhoff-törvények. Ekkor igaz, hogy ha minden ágra összegezzük az ágak végpontjai között mérhető feszültség és ágáram előjelhelyes szorzatát, akkor az összeg nulla lesz:

A tétel hasonló egyensúlyt jelent, mint a Kirchoff-törvények. Lényegében azt mondja ki, hogy generátorok által kifejtett teljesítmény megegyezik a komponenseken disszipálódó teljesítménnyel. Másképp fogalmazva a fogyasztók által felvett teljesítmény megegyezik a generátorok által leadott teljesítménnyel.

Alkalmazási példa

Először határozzuk meg az A csomópont feszültségét! A két generátort és a két 2R értékű ellenállást Thevenin-tétellel helyettesítve kapjuk:

Ezt terheli az R értékű ellenállás felező feszültségosztót alkotva, így a csomóponti feszültség az üresjárati feszültség fele:

Az áramokat így már könnyen megkaphatjuk:

A teljesítmények összege így, figyelembe véve, hogy egy generátor akkor ad le teljesítményt, ha a pozitívabb kivezetéséből kifelé folyik az áram:

Helyettesítsük be az áramok összefüggéseit! Az első tag

A második tag

A harmadik tag

A negyedik tag

Az ötödik tag

Ezekből az alkatrészeken a teljesítményfelvétel összege:

Mivel minden tag együtthatója nulla, ez nulla értéket ad a Tellegen-tételnek megfelelően, .

Ajánlások

Elektronika I

Gingl Zoltán - Műszaki Informatika Tanszék, Szegedi Tudományegyetem
2020 © CC BY 4.0,

Jelen tananyag a Szegedi Tudományegyetemen készült az Európai Unió támogatásával. Projektazonosító: EFOP-3.4.3-16-2016-00014