Műveleti erősítők és alapkapcsolásaik

Elektronika I

Gingl Zoltán - Műszaki Informatika Tanszék, Szegedi Tudományegyetem
2020 © CC BY 4.0,

Tartalom

A lecke a műveleti erősítőt, a legfontosabb univerzális analóg integrált áramköri elemet mutatja be. A műveleti erősítő igen sokféle analóg áramkör megvalósítására alkalmas. A nevéhez illeszkedően különféle műveleteknek megfelelően viselkedő áramköröket tudunk a segítségével megépíteni, így különösen alkalmas jelkondicionálásra, szenzorok jelének erősítésére és formálására. A valódi műveleti erősítő tranzisztorokból és egyéb komponensekből áll, integrált áramköri formában kapható rendkívül széles választékban. Az alkalmazási példák segítenek megérteni az elméleti hátteret, a kapcsolási rajzok ábrái alatti linkeken azonnali on-line áramkörszimuláció is indítható. A kiemelten fontos, alapismereti részeket piros keret jelöli meg, ezek magabiztos tudása elengedhetetlen az elektronika egyetemi szintű ismeretéhez.

Tartalom

Olvasási idő: 40 perc

Ideális műveleti erősítő

A műveleti erősítő rajzjele a következő:

Vn Vp Vout

Egy pozitív és egy negatív jelölésű bemenettel és egy kimenettel rendelkezik. Bár az ideális műveleti erősítőnél nem szükséges a tápfeszültséget megadni, valódi műveleti erősítőknél sem mindig tüntetik fel a kapcsolási rajzon, hasznos tudni, hogy két tápfeszültségkivezetésre is szükség van. Ezeket az alábbi ábra mutatja:

Vn Vp Vout V+ V-

A V+ és V- tápfeszültségek a földponthoz képest értendők, a jelek tartománya ezeken belül van. Értékük sokféle lehet, V- lehet a földpont is, de az megkötés, hogy V+ > V- legyen. A gyakorlatban V+-V- pár Volttól pár 10 Voltig terjed.

Érdemes megjegyezni, hogy nem egységes, hogy a pozitív vagy negatív bemenet és tápfeszültség van alul vagy felül, erre különösen figyelni kell ezért a kapcsolások megrajzolásánál és értelmezésénél. Adatlapokban az itt megadott elrendezés elterjedt.

Az ideális műveleti erősítő egyenlete

A műveleti erősítőt az alábbi egyszerű egyenlet írja le:

Vp az úgynevezett nem-invertáló bemeneten levő feszültség, Vn az invertáló bementi feszültség, A az erősítés. A Vout kimeneti feszültség tehát a bemeneti feszültségek különbségével arányos, azaz a műveleti erősítő egy nagy erősítésű differenciálerősítő.

Az ideális műveleti erősítő legfontosabb tulajdonságai:

  • A bemenetek ideális feszültségbemenetek, szakadásként viselkednek:
    • végtelen nagy belső ellenállásúak,
    • a bemenetekbe nem folyik áram.
  • A kimeneti ideális feszültséggenerátor:
    • kimeneti ellenállása nulla,
    • tetszőlegesen nagy áramot képes biztosítani.
  • Az úgynevezett nyílthurkú erősítés végtelen nagy: A→∞.

A műveleti erősítő tehát egy feszültségvezérelt feszültséggenerátornak tekinthető:

Negatív visszacsatolás

Felmerülhet a kérdés, mire jó egy végtelen nagy erősítésű differenciálerősítő? Az ilyen tulajdonságot negatív visszacsatolással használhatjuk ki. A negatív visszacsatolás általános vázlatát mutatja az alábbi ábra:

Egy A erősítésű erősítő kimeneti feszültségének β-szorosát vesszük (β≤1), majd ezt a bemenő jelből levonva az erősítő bemenetére vezetjük.

Műveleti erősítőre vonatkoztatva:

A következő összefüggést írhatjuk fel:

Az kimeneti feszültségre kapjuk

Ezt más alakban is felírhatjuk:

Ha A→∞, akkor a következőt kapjuk:

A visszacsatolt erősítő tehát 1/β erősítésű. β-t visszacsatolási tényezőnek is hívják. A későbbiekben látjuk majd, hogy többféleképp kombinálhatjuk a bemenő jeleket a visszacsatolt jellel, ezért a jelek erősítése nem feltétlen azonos ezzel. Ez az erősítés a neminvertáló bemeneten levő feszültség erősítése.

Ehhez az eredményhez máshogy is eljuthatunk. Induljunk ki újra az alábbi összefüggésből:

Osszuk el A-val mindkét oldalt:

Mivel negatív visszacsatolás van, Vout korlátozott marad, hiszen ha növekedne, az bemeneten ellentétes hatást hozna létre. Ezt végtelennel osztva az egyenlet bal oldalán nullát kapunk. Ezt úgy foglalhatjuk össze, hogy

az ideális műveleti erősítő bemeneti feszültségeinek különbsége mindig nulla (a bemeneti feszültségek megegyeznek), ha van negatív visszacsatolás.

Ez nagyon leegyszerűsítheti a számításokat.

Alapkapcsolások

A következőkben három alapvető kapcsolást vizsgálunk meg. Ezekből alapjai lehetnek további kapcsolásoknak is.

Feszültségkövető

A feszültségkövető kapcsolás a következő ábrán látható:

Hálózatelméleti modell

Láthatjuk, hogy a β visszacsatolási tényező értéke 1, az alábbi összefüggés írja le a kapcsolást:

Ebből A→∞ estén

Még egyszerűbben juthatunk erre az eredményre a már említett módszerrel: a bemeneti feszültségek megegyeznek negatív visszacsatolás esetén.

A kapcsolás erősítése 1, viszont a bemenet nem terheli a jelforrást, a kimenet pedig jól terhelhető, így a kapcsolásnak számos hasznos alkalmazása van.

Nem-invertáló erősítő

Két ellenállásból álló feszültségosztót is használhatunk a negatív visszacsatoláshoz:

Hálózatelméleti modell

Mivel a bemenetbe áram nem folyik, így a feszültségosztó terheletlen, ezért a visszacsatolási tényező

A kapcsolást leíró egyenlet

Ebből az erősítés

Az erősítés nem lehet kisebb 1-nél, a kapcsolást egyenes erősítőnek is nevezik.

Invertáló erősítő

A bemeneti jelet máshogy is kombinálhatjuk a visszacsatolással. Erre mutat példát az alábbi kapcsolás:

Hálózatelméleti modell

Ez az erősítő annyiban különbözik az előzőtől, hogy a földelés és bemeneti jel fel van cserélve. A nem-invertáló bemenet földelt, így a feszültség itt 0 V. Mivel ugyanekkora a feszültség az invertáló bemeneten is, így

Ebből kapjuk:

Érdemes megjegyezni, hogy mivel az invertáló bemenet földelt, az R1 ellenálláson folyó bemeneti áram egyszerűen Vin/R1, és ez az áram folyik át R2-n is. Így is megkaphatjuk a végeredményt.

Az erősítőt fordító erősítőnek is nevezik, erősítése negatív, abszolút értéke lehet kisebb vagy nagyobb is egynél.

Virtuális földpont

Láthatjuk, hogy ennél a kapcsolásnál úgy áll be a műveleti erősítő kimenete, hogy az invertáló bemeneten 0 V jelenjen meg, függetlenül a bemeneti feszültség értékétől. Ezért az invertáló bemeneti pontot virtuális földpontnak is nevezik. A virtuális földpont olyan kapcsolásoknál jelentkezik, ahol a nem-invertáló bemenet 0 V-ra van kötve és van negatív visszacsatolás.

Miller-effektus

A műveleti erősítővel felépített kapcsolásokhoz érdemes megemlíteni a Miller-effektust is. Tegyük fel, hogy egy impedancia egyik oldalán levő feszültség -A-szorosa jelenik meg a másik végén, épp úgy, ahogy a visszacsatolóköri R ellenállás esetén történik, azaz Vout=-A⋅Vn, :

Az áramot egyszerűen megkaphatjuk az egyik feszültség felhasználásával:

Ennek alapján meghatározhatjuk, mekkora a Rn látszólagos impedancia terheli a bemeneti oldali jelforrást:

Ha A→∞, akkor az invertáló bemenet zéró impedanciájúnak, azaz ideális feszültséggenerátorral ekvivalensnek tekinthető, mivel a visszacsatolóköri ellenállás a bemeneti olal felől zéró impedanciájúnak látszik. Ez összhangban van azzal, hogy az invertáló bemenet feszültsége negatív visszacsatolás esetén mindig megegyezik a nem-invertáló bemenet feszültségével, nem függ attól, mekkora feszültségek mekkora ellenállásokon keresztül csatlakoznak az invertáló bemenetre.

Reális műveleti erősítők

A valóságos műveleti erősítők esetén csak közelítőleg teljesülnek az ideális műveleti erősítőt jellemző tulajdonságok.

Az adatlapokban sokféle adat van, melyek megszabják a DC tulajdonságokat és az AC tulajdonságokat. Nagyon sokféle műveleti erősítőt gyártanak, a paraméterek értékei is nagyon eltérőek lehetnek. Ezek kezelése a különböző kapcsolások esetén összetett feladat, az alábbiakban csak néhány fontosabbat említünk meg.

Bemeneti tulajdonságok

Kimeneti tulajdonságok

Erősítési tulajdonságok

  • A paraméterek értékei típusonként nagyon eltérőek lehetnek, egy adott műveleti erősítő használatakor ismeri kell ezeket.
  • A műveleti erősítők csak akkor működnek az elvártnak megfelelően, ha betartjuk az előírt feltételeket:
    • a bemeneti és kimeneti feszültség a tápfeszültségeken belül legyen megadott értékkel
    • a kimeneti áram a megengedett maximumnál kisebb legyen
    • kerüljük a kimenetre jutó kapacitív terhelést, ajánlott soros ellenállást használni a kimeneten
  • Ahogy más áramköri elemek, a műveleti erősítő is csak akkor működik az ideálishoz közeli módon, ha a reális értékei kicsi eltérést okoznak:
    • az offszetfeszültség hatása kicsi, ha az erősítés és/vagy az offszetfeszültség kicsi
    • a bemeneti áram hatása elhanyagolható, ha a bemenetekre kötött ellenállások értéke nem túl nagy
    • a nyílthurkú erősítés hatása kicsi, ha értéke sokkal nagyobb, mint a visszacsatolt erősítő erősítése
    • az erősítő sávszélessége nagy, ha a visszacsatolt erősítés értéke kicsi

Komparátorok

A komparátorok a műveleti erősítők egy fajtájának tekinthetők, melyek negatív visszacsatolás nélküli használatra optimalizáltak. Mivel ideális esetben az erősítés végtelen, így ha nem egyforma a két bemeneti feszültség, a kimenet vagy pozitív vagy negatív végtelen lenne. A komparátoroknál így fontos, hogy a kimeneti feszültség korlátos, a tápfeszültséget nem haladhatja meg semelyik irányban. A gyakorlatban pontosan el sem éri a tápfeszültséget, csak adott mértékben közelítheti meg. Jelölje VH a legnagyobb pozitív kimeneti feszültséget, VL a legkisebbet. Ekkor tehát:

A Vp = Vn eset nem fordul elő a gyakorlatban, ezzel nem kell számolnunk.

Észrevehetjük, hogy a komparátor kimenete kétállapotú, azaz digitális jelnek tekinthető. Az integrált áramköri megvalósítások jelentős része elterjedt logikai szintekkel kompatibilis kimenettel rendelkezik. A komparátorok alkalmasak jelek adott szinttel való összehasonlítására, analóg jelek egyszerű digitális jelekké alakítására. Az alábbi kapcsolás esetén a kimeneti jel logikai magas értékű, ha a Vin bemeneti jel nagyobb, mint a V0 referenciafeszültség:

A következő ábra egy 5 V tápfeszültségű komparátor átviteli karakterisztikáját mutatja abban az esetben, amikor V0 = 2 V:

A komparátorokat a legtöbb esetben ugyanolyan rajzjellel ábrázolják, mint a műveleti erősítőket. Létezik olyan rajzjel is, ami utal a karakterisztikára:

Vn Vp Vout

Komparátor hiszterézissel, Schmitt-trigger

A komparátorok nagy érzékenysége okozhat problémát, ha a két bemeneten a jelek nagyon közeliek, ami előfordulhat, ha például lassan változnak. Ekkor kis zavarjelek hatására is nemkívánatos jelváltások jelenhetnek meg a kimeneten. Az is előfordulhat, hogy más jelszintnél szükséges be- és kikapcsolni egy beavatkozó jelet, ahogy például hőmérsékletszabályozásnál. A komparátort egészítsük ki pozitív visszacsatolással:

Ekkor a kimenet aktuális értékétől függeni fog az, hogy a bemeneti feszültség melyik értékénél történik a váltás. Jelöljük β-val a - jelen esetben pozitív - visszacsatolási tényezőt:

A kimenet akkor vált, ha a komparátor bemenetei megegyeznek:

Ebből fejezzük ki a bemeneti feszültséget:

A két küszöbszintet úgy kapjuk meg, hogy Vout helyére behelyettesítjük VH és VL értékét. Az alábbi szimuláció mutatja kimeneti karakterisztikát és az időfüggő jelalakokat.



Ha a bemeneti jelet növeljük, a kimeneti jel akkor vált, amikor a bemeneti jel eléri a felső küszöbszintet. Ha a jel csökken, akkor viszont az alsó küszöbszintél történik váltás. Ha a két küszöbszint között van a jel, akkor a kimenet nem változik, őrzi az előző értékét, azaz a rendszer tárólóképességgel rendelkezik, úgynevezett hiszterézise van. Az áramkört hiszterézises komparátornak, Schmitt-triggernek is nevezik.

Invertáló működést kapunk akkor, ha a bemeneti feszültséget a komparátor invertáló bemenetére kötjük. Ennek előnye lehet az is, hogy ekkor a jelforrás terheletlen.

Integrált visszacsatolású Schmitt-triggereknél használatos az alábbi áramköri rajzjel is:

Vn Vp Vout
Alkalmazási példa - termosztát

Az alábbi áramkör termosztátként működik. Az RT ellenállás egy termisztor, aminek ellenállása csökken, ha a hőmérséklet nő. Egy ismert R0 ellenállással a kapcsolásban látható feszültségosztót építve az invertáló bemenetre jutó feszültség nő, ha a hőmérséklet nő. A pozitív visszacsatolási ág Schmitt-triggert valósít meg, így a kimenet magas vagy alacsony értékre billenése kétféle küszöbszintnél történik meg. Ez éppen alkalmas arra, hogy a fűtés bekapcsoljon, ha egy szint alá esik a hőmérséklet, és kikapcsol, ha a hőmérséklet elér egy magasabb értéket. A kimenet logikai magas szintje kapcsolja be a fűtést, például egy jelfogó tekercsének tranzisztoros vezérlésével.

VS a komparátor tápfeszültsége, a negatív tápfeszültség a földpont. A mai egytápfeszütlségű komparátorok kimeneti feszültsége akár pár mV-ra is megközelítheti a tápfeszültségeket, így a kimenet értéke vagy VS-nek vagy 0 V-nak vehető. A VS feszültség a feszültségosztókat is meghajtja, ami szerencsés választás, látni fogjuk, hogy így értéke nem befolyásolja a működést.

Érdemes leegyszerűsíteni a kapcsolást ahhoz, hogy könnyebben átláthassuk a működését és a méretezést is elvégezhessük.

Az invertáló bemenet nagyimepdanciás, nem terheli a feszültségosztót, így annak kimenetét elég a V(T) feszültséggel jellemezni, ami tehát a hőmérsékletfüggést adja.

A VS, R1A, R1B feszültségosztót a Thevenin-tételnek megfelelően egy V0 feszültségű feszültséggenerátorral és egy vele sorba kötött R1 ellenállással lehet helyettesíteni. Számítsuk ki ezek értékeit is:

Ezek után határozzuk meg a működési feltételeket. Legyen T1 és T2 a két küszöbhőmérséklet, azaz a kimenet legyen magas értékű, ha a hőmérséklet T1 alá csökken, és váltson alacsony értékűre, ha a hőmérséklet T2-t eléri. Az ezekhez tartozó ellenállásértékek RT1 és RT2, a feszültségek pedig V(T1) és V(T2). A kimenet akkor vált, ha az invertáló és neminvertáló bemeneteken a feszültségek értéke metszi egymást, így a neminvertáló bemeneten is V(T1)-nek vagy V(T2)-nek megfelelő értékeknek kell lenni.

Mivel V(T1) kisebb, mint V(T2), a neminvertáló bemeneten ekkora feszültség akkor áll elő, ha a kimenet alacsony, azaz 0 V-nak vehető:

V(T2) pedig magas kimeneti érték esetén jelenik meg az invertáló bemeneten, amikor tehát a kimenetet VS értékűnek tekinthetjük:

Ezekből kiszámíthatjuk az R1 és R2 ellenállások arányát:

Behelyettesítéssel az alábbi formulához jutunk:

Jegyezzük meg, hogy a VS tápfeszültség értéke kiesik, és R1 és R2 közül az egyik értékét szabadon megválaszthatjuk. Visszatérve a Thevenin-helyettesítésből megkaphatjuk R1A és R1B arányát is, ehhez használjuk fel V(T1) értékének megadását az alsó küszöbszinttel:

Ebből:

Mivel R1A és R1B párhuzamos eredője R1, így végül T1 és T2 értékeiből minden ellenállás értéke megadható (RT1 és RT2 a termisztor adatlapjából kapható meg) a 3.3 és 3.4 egyenletek segítségével. Szabadon megválaszthatjuk R0 és R1 vagy R2 értékét. R0 célszerűen RT1 és RT2 közé esik, ekkor a komparátor bemeneti feszültségei a tápfeszültség fele közelébe esnek.

Referenciák

Elektronika I

Gingl Zoltán - Műszaki Informatika Tanszék, Szegedi Tudományegyetem
2020 © CC BY 4.0,

Jelen tananyag a Szegedi Tudományegyetemen készült az Európai Unió támogatásával. Projektazonosító: EFOP-3.4.3-16-2016-00014