Skip navigation

Panorámaképek

Alkalmazások

Számos panorámakép-készítő alkalmazás áll rendelkezésünkre manapság.

Saját fotóinkat a Goole Fotók oldalra feltöltve a rendszer elemzi a képeket, és amennyiben átfedő területűeket talál, felajánlja a panorámakép mentését. Ez kényelmes megközelítés, de sajnos semmilyen "beleszólásunk" sincs, ez hogyan történjen meg?

Három (pano-1), illetve 4 kép sorozatából (pano-2) az alábbi eredményeket kaptuk.

A másik lehetőség a Hugin Panorama Stitcher nevű alkalmazás használata. Ez egy nyílt forráskódú, multiplatform szoftver. Számos vetítési típust ismer. Detektálja az átfedő területeket a képek között. A megfeleltetést detektált kulcspontok alapján végzi. Ezt manuálisan javíthatjuk, ha szükséges. Elvégzi a a képek blendelését és vágását is. A működését számos paraméter finomhangolásával állíthatjuk.

Letöltése és dokumentációja a hivatalos oldaláról elérhető:

Hugin használati példa

A példatár alábbi fájljaiból induljunk ki:

  • 12\pano-1\DSC_2131.JPG
  • 12\pano-1\DSC_2131.JPG
  • 12\pano-1\DSC_2131.JPG

A Hugin indításakor az alábbi ablak fogad.

A legegyszerűbben a panelen látható sorrendben mehetünk végig a folyamaton. Először töltsük be a képeket (1. Load images...).

A panoráma illesztéshez a programnak szüksége van a kamera fókusztávolság információjára. Amennyiben ez megtalálható a képfájl fejlécében (JPEG EXIF információ), akkor azt használja. Amennyiben nincs, nekünk kell kézzel megadnunk egy becsült értéket. Normál okostelefon kamerák estén ez jellemzően 60 fok körüli érték.

A képek betöltése után az alsó részen kapunk egy áttekintést.

A 2. Align gombra kattintva indul a megfeleltetés-keresés.

Lehetőségünk van számos paraméter finomhangolására. Most ezzel ne foglalkozzunk, készítük el a panorámaképet (3. Create Panorama). Állítsuk be a kimeneti kép méretét és fájlformátumát.

A panoráma generáláshoz el kell mentenünk a munkafolyamatot külső fájlba.

A munka pár másodpercig eltart. Szöveges ablakokban látunk visszajelzést az előrehaladás állapotáról. A folyamat végén a Batch Processor Panel jelenik meg.

Az elkészül képet a projekt mappában találjuk.

Paraméterek finomhangolása

A Projection fülön a vetítás típusát választhatjuk ki. Kapunk egy gyors előnézetet a várható eredményről.


A Layout panel mutatja a képek között feltárt kapcsolatokat. Az összekötő vonal színe jelzi, mennyire erős a kapcsolat. Ez az átfedő terület nagyságától és a detektált pontpárok számától függ. A vonalra kattintva megnézhetjük és szerkeszthetjük a pontpárokat.

Feladat

  • Hajtsuk végre a lépéseket a 12\pano-2 mappa képeire is!
  • Válasszunk többféle vetítés típust!
  • Hasonlítsuk össze az eredményeket a Google Fotók által generálttal!