Skip navigation

Kapcsolatok típusai

A kapcsolatoknak három típusa van:

1:1 kapcsolat esetén minden egyes egyedhez pontosan egy másik egyed tartozik. Ennek jelölésmódja az, hogy a kapcsolatot úgy kötjük az egyedekhez, hogy minden egyed felé mutat nyíl. A példában látszik, hogy minden ingatlannak csak egy gázórája, vízórája és villanyórája lehet (itt nem különböztetünk meg hideg- és melegvíz mérő órát), valamint az is igaz, hogy egy fogyasztásmérő csak egy ingatlanhoz tartozhat.

1:N kapcsolat (vagy "egy a sokhoz" kapcsolat) esetén az egyik egyedhez több másik egyedet tudunk társítani, de a másik csoport minden egyes példányához pontosan egyet társítunk. Ha meggondoljuk, ilyen relációban állnak a szakdolgozati témák kapcsán az oktatók és a hallgatók. Minden oktatónak több hallgatója lehet, de egy hallgató csak egy oktatónál készítheti el a szakdolgozatát. (A speciális eseteket, külső témavezetőket itt nem vesszük figyelembe.) A nyilat úgy rajzoljuk, hogy az "1-es reláció felé" mutasson (jelen esetben az oktató felé).

N:M kapcsolat (vagy "sok a sokhoz" kapcsolat) esetén egy egyed példány több másikkal áll relációban, és ez fordítva is igaz. Ilyen az egyetemi életben a kurzusfelvétel. Egy hallgató több kurzusra jelentkezik és egy kurzust többen is felvehetnek.