Skip navigation

Az SQL adatmanipulációs nyelv elemei

Célok

Az adatbázissal támogatott rendszereknél nagyon gyakran már meglévő adatbázissal találkozunk, vagy legalábbis csak egyszer kell megvalósítani a táblákat. A fejlesztés túlnyomó részében az adatkezelést kell megvalósítanunk.

Az Olvasó megtanulja ebből a fejezetből az aktualizáló műveletek szintaxisát. Hangsúlyt fektetünk arra is, hogy a módosító és törlő műveletek kapcsán egy átgondolatlan feltétel vagy a feltételek elhagyása milyen problémákat okozhat az adatbázisban. Célunk ezzel az, hogy az Olvasó e fejezet útmutatásaival is szem előtt tartsa az átgondolt adatmódosításokat és törléseket. A példák során MariaDB adatbáziskezelő rendszert használunk.

Tanulási eredmények

Tudás

Ismeri az adatáblák aktualizálásának műveleteit SQL nyelven.

Képesség

Tud új rekordot felvinni adattáblákba, valamint a már felvitt rekordokat átgondoltan módosítja vagy törli.

Attitűd

Szem előtt tartja az SQL utasítások szintaktikai szabályait és az adatvesztés lehetőségeit aktualizáló utasítások során. Az adatvesztést elkerülendő, különös megfontoltsággal készít és hajt végre törlésre és módosításra vonatkozó SQL utasításokat.

Autonómia-felelősség

Önállóan megírja az SQL nyelvű utasításokat relációs adatbázisokban történő szerkezeti és tartalmi változtatásokhoz.

Időbeosztás

Jelen fejezet anyagának feldolgozását 40 percre terveztük. A fejezet egy 4 perces elméleti áttekintést tartalmazó és két kb. 10 perces demonstrációs videót tartalmaz. Így minden videó megtekintése után lehetőség nyílik a közben felmerülő kérdések megbeszélésére. Javasoljuk, hogy önálló tanulás során az Olvasó rekonstruálja a példákat a videók alapján.

Otthoni, egyéni feldolgozás esetén arra is van idő, hogy a videókat visszapörgethessük, megállítsuk a jobb megértés érdekében, így is beleférhetünk a 40 percbe.