Skip navigation

Lecke

Elméleti áttekintés

Az adatbázis-kezelő rendszerek tulajdonságai és szolgáltalásai

Egy adatbázis-kezelő rendszernek az alábbi szolgáltatásokat kell nyújtania:

  • Maradandó tárolás: Nagy mennyiségű adatot, hosszú ideig képes tárolni. A tárolás mellett fontos kritérium az is, hogy a felhasználók a keresett adatokhoz gyorsan hozzáférjenek. Ezt az adatbázis-kezelő rendszerek speciális adatszerkezetekkel biztosítják.
  • Programozási felület: Az adatbázis-kezelő rendszerek lehetőséget biztosítanak az adatok külső lekérdező nyelvvel történő elérésére, írására, olvasására.
  • Tranzakciókezelés: Az adatbázis-kezelő rendszerek támogatják az adatok konkurens elérését különböző folyamatok számára a nemkívánatos következmények elkerülésével. Az adatbázis-kezelő rendszerek támogatják az elkülönítést, vagyis azt a látszatot, hogy a rendszer egyszerre csak egy tranzakciót hajt végre, valójában bizonyos tranzakciók párhuzamosan is végrehajthatók. Az atomiság azt jelenti, hogy egy adott tranzakciót vagy teljes egészében végrehajtunk, vagy nem.

Az adatbázis-kezelő rendszerek típusai

Tananyagunk a relációs adatbázisokkal foglalkozik, azonban itt megragadjuk a lehetőséget, hogy a felsorolás szintjén bemutassuk a leggyakoribb adatbázistípusokat.

  • Relációs adatbázisok: A relációs adatbázisok táblákban tárolják az adatokat. A táblák sorai az egyes egyedpéldányokat, amelyeket rekordoknak hívunk, oszlopai pedig azok tulajdonságait jelölik. A különböző táblákban lévő sorok között valamilyen relációt, kapcsolatot hozunk létre. Ennek talán legelterjedtebb módja a külső kulcsos kapcsolat, de sorazonosítókkal is hivatkozhatunk egyes rekordokra.
  • Kulcs-érték tárolók: Ezek az adatbázisok az adatokat kulcs-érték párokban tárolják. Adatszerkezetük az asszociatív tömbökre, szótárakra vagy tördelőtáblákra hasonlít. A tárolt érték lehet összetett adattípusú, amely külön önálló mezőket tartalmaz. Ebbe a típusba tartozik a Redis, illetve az Oracle NoSQL Database is.
  • Dokumentumtárolók: Ezek az adatbázisok dokumentumszerű adatokat tárolnak. Minden rekord egy-egy dokumentum. Gyakran JSON, YAML, XML, BSON formátumban tárolják az adatot, ilyenformán önleíró adatstruktúrát definiálnak. Ebbe a típusba tartozik pl. a MongoDB adatbázis-kezelő rendszer is.
  • Gráfadatbázisok: A gráfadatbázisok az adatokat és a közöttük lévő kapcsolatot
    gráfszerűen tárolják. A gráfok csúcsai az egyedek, amelyek gyakran önleíró adatstruktúrával rendelkeznek, az élek pedig a közöttük lévő kapcsolatokat mutatják. Gyakran használják ezeket az adatbázisokat térinformatikai rendszerekben. Ebbe a típusba tartozik a Neo4J, az Oracle Spatial and Graph Database.