Skip navigation

Relációs adatbázissémák normalizálása

Célok

A relációs adatbázisok tervezésekor fontos tényező a redundancia csökkentése, vagyis, hogy ne tároljunk ismétlődő adatokat több példányban. Természetesen vannak helyzetek, amikor egyes adatokat nem érdemes külön táblában tárolni, mert az összetartozó adatok összekapcsolása nagyon sok számítással jár. Ezt minden esetben mérlegelni kell. 

Az adatokat akkor kell normalizálni, ha

  • egy adat gyakran fordul elő, és mindig ugyanabban a formában kell bevinnünk/lekérdeznünk, vagy ha
  • külön szeretnénk választani a kódokat/azonosítókat az információs adattól.

Ebben a leckében áttekintjük a relációs adatbázis sémák normalizálának lehetőségeit. Az 1., a 2., a 3. a Boyce-Codd és a 4. normálformát tárgyaljuk. A lecke végén összefoglaljuk a normalizálásról megismerteket, majd ismétlő jelleggel összegyűjtjük az adatbázistervezés szükséges lépéseit.

Tanulási eredmények

Tudás

Ismeri a normalizálás alapfogalmait, az 1., 2., 3., a Boyce-Codd és a 4. normálformára vonatkozó állításokat. Ismeri a relációs adatbázissémák különböző normálformákra hozásra vonatkozó algoritmikus lépéseket.

Képesség

Helyesen alkalmazza az egyes normálformákra (1NF,  2NF, 3NF, BCNF, 4NF) vonatkozó átalakító lépéseket.

Attitűd

Figyelembe veszi a relációs adatbázissémák lehetőségét a redundáns adatárolás csökkentése érdekében.

Autonómia-felelősség

Önállóan normalizálja a relációs adatbázis sémákat 1NF, 2NF, 3NF, BCNF és 4NF normálformáknak megfelelően.

Időbeosztás

Jelen fejezet anyagának feldolgozását 90 percre terveztük. A videók összhossza körülbelül 60 perc. Így minden videó megtekintése után lehetőség nyílik a közben felmerülő kérdések megbeszélésére.

Otthoni, egyéni feldolgozás esetén arra is van idő, hogy a videókat visszapörgethessük, megállítsuk a jobb megértés érdekében, így is beleférhetünk a 90 percbe.