Véletlenített algoritmusok

Előadás: heti 3 óra március 20-április 20-ig nincsennek órák, Teljesítés módja: Kollokvium. A félév során a házifeladatok megoldásával, és az egyes előadások feldolgozásával, összefoglalók készítésével lehet a vizsgára plusszpontokat szerezni. A kollokvium során egy az megadott kérdéssorból összeállított vizsgát kell megoldani. A vizsgán 100 pont érhető el, a bizonyításokat nem tartalmazó kérdések legalább 40 pont értékűek lesznek. Osztályozás: 50-60 (2), 61-70 (3), 71-85(4), 86-100(5).

A kurzus felvételének előfeltételei: Algoritmusok és adatszerkezetek I., Valószínűségszámítás vagy sztochasztika, matematikai érdeklődés.


Tematika:

A kurzus során bemutatjuk az alapvető technikákat, amit a véletlenített algoritmusok tervezése és elemzése során használnak. A technikákat különböző területeken kifejlesztett algoritmusok és elemzéseik bemutatásával ismertetjük. A fő részek:

1. Alapvető fogalmak, véletlenített bonyolultsági osztályok.

2. Játékelméleti módszerek

3. Valószínűségszámítási módszer (Lovász Lokális Lemma).

4. Algebrai technikák, ujjlenyomat módszer, interaktív bizonyítási rendszerek

5. Alkalmazások főként gráf algoritmusok, geometriai algoritmusok, közelítő algoritmusok, párhuzamosított algoritmusok, online algoritmusok területén.


Ajánlott irodalom:

A kurzushoz irodalom csak angol nyelven van, ezért angol nyelvtudás javasolt. A kurzus anyaga elsősorban az [1] könyv témáján alapul.

[1] R. Motvani, P. Raghavan, Randomized Algorithms, Cambridge University Press, 1998


Fontos tudnivalók, linkek